Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ислом тараққиёт банки Гуруҳи Бошқарувчилари Кенгаши Раиси этиб сайланди
2021-02-08 | Иқтисодиёт
Ўзбекистон тарихида биринчи марта Ислом тараққиёт банки (ИТБ) Гуруҳи Бошқарувчилари Кенгаши – Банк олий бошқарув органи Раиси этиб Ўзбекистон томонидан Бошқарувчи, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков сайланди.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ, ўтган йилнинг октябрь ойида С.Умурзаков Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) Бошқарувчилари Кенгаши Раисининг ўринбосари этиб сайланган эди.
Маълумот учун: ўз ичига Ислом тараққиёт банки, Хусусий секторни ривожлантириш бўйича ислом корпорацияси, Халқаро ислом савдо-молия корпорацияси, Инвестициялар ва экспорт кредитларини суғурталаш ислом корпорацияси ва Ислом тадқиқот ва таълим институтини олган Ислом тараққиёт банки Гуруҳи 1974 йилда Жидда (Саудия Арабистони) шаҳрида ташкил этилган. ИТБ аъзолари таркибига 57 мамлакат киради. Банк фаолиятининг асосий йўналиши иқтисодиётнинг стратегик тармоқларида йирик инфратузилмавий ва ижтимоий аҳамиятга эга лойиҳаларни молиялаштиришдир.

Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан избран Председателем Совета управляющих Группы Исламского банка развития
Впервые в истории Узбекистана, Председателем Совета управляющих Группы Исламского банка развития (ИБР), высшего органа управления Банка, был избран управляющий от Республики Узбекистан – заместитель Премьер-министра - министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков.
Напомним, что ранее, в октябре прошлого года, С.Умурзаков был избран заместителем Председателя Совета Управляющих Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР).
Справочно: Группа Исламского банка развития, в которую входят Исламский банк развития, Исламская корпорация по развитию частного сектора, Международная исламская торгово-финансовая корпорация, Исламская корпорация по страхованию инвестиций и экспортных кредитов и Исламский институт исследований и обучений, была основана в 1974 г. в г.Джидде (Саудовская Аравия). Членами ИБР являются 57 стран мира, а ключевым направлением деятельности является финансирование крупных инфраструктурных и социально-значимых проектов в стратегических отраслях экономики.