Фарғона вилоятида “Лойиҳалар фабрикаси” фаолияти кучайтирилади
Жорий йилнинг 6 февраль куни Фарғона шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Фарғона вилояти ёшлар вакиллари – “Лойиҳалар фабрикаси” ходимлари билан учрашув ўтказди.
Учрашув очиқ мулоқот тарзида ўтди – иштирокчилар “Фабрика”нинг бугунги фаолияти билан боғлиқ масалалар юзасидан фикр алмашдилар, мавжуд муаммоларни муҳокама қилдилар ва уларни ҳал этишнинг энг самарали механизмларини баён этдилар. Ёш мутахассислар тадбиркорлар билан ишлашнинг ўзига хос хусусиятлари ва эришилган натижалари ҳақида сўзлаб бердилар, шунингдек, ўзлари ишлаб чиққан бир қатор инвестиция лойиҳаларини тақдим этдилар.
Суҳбат чоғида “Фабрика” мутахассисларининг тадбиркорлар, вилоят, туман ва шаҳар миқёсидаги маҳаллий ҳокимият органлари ҳамда тижорат банклари билан ўзаро ҳамкорлигининг барқарор тизимини йўлга қўйиш зарурлиги қайд этилди. Бу эса инвестиция лойиҳалари ташаббускорларига кўрсатилаётган амалий кўмак сифати ҳамда самарадорлигини таъминлайди, ва умуман олганда, вилоятда инвестиция фаоллигига ижобий таъсир кўрсатади.
Йиғилишда иштирок этган бир қатор тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарларига “Лойиҳа фабрикаси” фаолиятини ҳар томонлама кучайтириш, у кўрсатаётган хизматлар билан қамраб олинган вилоят тадбиркорларининг доирасини кенгайтириш, шунингдек, ходимлар малакасини, шу жумладан, чет элда амалий машғулотларини ташкил этиш орқали ошириш бўйича аниқ кўрсатмалар берилди.

Деятельность «Фабрики проектов» в Ферганской области будет активизирована
6 февраля текущего года в г.Фергане заместитель Премьер-министра - министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с представителями молодежи – сотрудниками «Фабрики проектов» Ферганской области.
Встреча прошла в формате открытого диалога – участники обменялись мнениями по вопросам, связанным с текущей деятельностью «Фабрики», обсудили имеющиеся проблемы и наметили наиболее эффективные механизмы их решения. Молодые специалисты рассказали об особенностях и достигнутых результатах проводимой работы с предпринимателями, а также презентовали ряд инвестиционных проектов собственной разработки.
В ходе беседы была отмечена необходимость налаживания устойчивой системы взаимодействия специалистов «Фабрики» с предпринимателями, органами местной власти областного, районного и городского уровней, а также коммерческими банками. Это позволит обеспечить качество и оперативность практической поддержки, оказываемой инициаторам инвестиционных проектов, и в целом положительно скажется на инвестиционной активности в регионе.
Руководителям ряда коммерческих банков и органов местной власти, также присутствовавшим на встрече, были даны адресные поручения, направленные на всестороннюю активизацию деятельности «Фабрики проектов», расширение охвата ее услугами предпринимателей области, а также повышение квалификации сотрудников, в том числе путем организации стажировок за рубежом.