Қишлоқ хўжалигида билим ва инновациялар тизими ҳамда замонавий хизматлар кўрсатишни янада ривожлантириш тўғрисида
2021-02-05 | Ҳужжатлар
Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалигини ривожлантиришнинг 2020-2030 йилларга мўлжалланган стратегиясини тўлақонли амалга ошириш, шунингдек, тадбиркорлик субъектларига илмий асосланган ахборот, замонавий хизматларни кўрсатиш, ишлаб чиқаришга илм-фан ютуқлари ва инновацияларни кенг жорий этиш, таълим, илм-фан, ишлаб чиқариш ва агрохизматлар кўрсатиш тизимининг узвий интеграциясини таъминлаш мақсадида:
1. Қишлоқ хўжалигида билим ва инновациялар тизимини 2021-2025 йилларда устувор ривожлантириш концепцияси (кейинги ўринларда – Концепция) 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
2. Концепция доирасида қишлоқ хўжалиги тармоқларида таълим, илм-фан, ишлаб чиқариш ва қишлоқ хўжалиги субъектларига замонавий агрохизматлар кўрсатишнинг узвий тизимини ўзаро боғлайдиган Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузурида Қишлоқ хўжалигида билим ва инновациялар миллий маркази (кейинги ўринларда – Миллий марказ) ташкил этилсин ва у қуйидаги йўналишларда фаолият юритишга масъул этиб белгилансин:
қишлоқ хўжалиги соҳасида таълим, илм-фан ва ишлаб чиқаришнинг узвий интеграциясини таъминлаш;
фермер хўжаликлари, қишлоқ хўжалиги кластерлари ва кооперациялари ҳамда илғор хорижий илмий-тадқиқот муассасалари билан манфаатли илмий-ишлаб чиқариш ҳамкорлигини йўлга қўйиш, янги илмий ишланмалар, инновациялар ҳамда рақамли технологияларни жорий этиш;
барча турдаги давлат илмий ва олий таълим муассасаларининг қишлоқ хўжалиги соҳасида амалга ошириладиган илмий-тадқиқот фаолиятини мувофиқлаштириш;
қишлоқ хўжалиги тармоқларининг малакали мутахассисларга бўлган жорий ва истиқболдаги эҳтиёжларини ҳисобга олган ҳолда кадрларни қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини оширишни таъминлаш;
қишлоқ хўжалиги соҳасида фундаментал, амалий ва инновацион тадқиқотларни амалга ошириш, олий малакали илмий ва илмий-педагог кадрлар тайёрлаш, илғор тажриба ва замонавий технологиялар асосида уларнинг малакасини ошириш;
қишлоқ хўжалигида хусусий секторни кенг жалб этган ҳолда билим, малака ва кўникмаларнинг самарали алмашинуви ҳамда узатилишини таъминлайдиган миллий ахборот ва маслаҳат хизматлари тармоғини ривожлантириш;
халқаро сифат стандартларини жорий қилишда кўмаклашиш, маҳсулот етиштирувчилар ва агробизнеснинг ўзаро ҳамкорлик платформасини ташкил этиш.
3. Қишлоқ хўжалиги соҳасида таълим, илм-фан ва ишлаб чиқаришнинг узвий интеграциясини таъминлаш бўйича Мувофиқлаштирувчи кенгаш (кейинги ўринларда – Мувофиқлаштирувчи кенгаш) ташкил этилсин ва унинг таркиби 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Мувофиқлаштирувчи кенгаш (Ш.М.Ғаниев):
қишлоқ хўжалиги соҳаси ҳамда унинг тармоқлари бўйича илмий изланишлар олиб бораётган ва кадрлар тайёрлаётган барча турдаги давлат илмий-тадқиқот ва олий таълим муассасаларининг ўзаро ҳамкорлигини таъминласин;
қишлоқ хўжалиги соҳаси мутахассисларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш ишларини самарали ташкил этсин;
қишлоқ хўжалиги соҳасидаги талаб ва илғор хорижий тажрибалар асосида олий ва ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасаларида Давлат таълим стандартлари, ўқув режа ва дастурларининг тизимли равишда такомиллаштирилишини таъминласин;
қишлоқ хўжалиги соҳасидаги илмий-тадқиқот муассасаларининг йиллик иш режасини ҳамда улар фаолияти самарадорлигини баҳолаш индикаторларини тасдиқласин;
қишлоқ хўжалиги соҳасида илмий-тадқиқот натижаларини тижоратлаштириш, илм-фан ютуқларини ишлаб чиқаришга жорий этиш, ишлаб чиқариш муаммоларига илм-фан орқали ечим топиш мақсадида соҳадаги илмий-тадқиқот муассасалари ва қишлоқ хўжалиги кластерлари ўртасида келишувлар тузиш амалиётини йўлга қўйсин.
Илмий-тадқиқот институтларига бириктирилаётган вазирлик, идора ва хўжалик бирлашмалари рўйхати 3-иловага мувофиқ маъқуллансин.
Миллий марказ Мувофиқлаштирувчи кенгашнинг ишчи органи ҳисобланади;
Миллий марказ ўз тизимидаги илмий-тадқиқот муассасаси фаолиятига бевосита раҳбарлик қилади, чорвачилик йўналишлари, ўрмон ва сув хўжалиги, ипакчилик соҳаларида фаолият юритувчи илмий-тадқиқот муассасалари билан ҳамкорликдаги фаолиятни йўлга қўяди, қишлоқ хўжалиги соҳасидаги олий ва профессионал таълим муассасаларининг илмий ва инновацион фаолиятини мувофиқлаштиради;
Миллий марказ Қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат таъминоти илмий-ишлаб чиқариш маркази, “Агроинновация” ДУК, “Ғўза уруғчилиги маркази” негизида ташкил этилади.
5. 2021 йилдан бошлаб қишлоқ хўжалиги соҳасида илмий тадқиқотлар ва инновацион ишларга буюртмаларни шакллантириш ва молиялаштиришнинг қуйидаги тартиби жорий этилсин:
а) Мувофиқлаштирувчи кенгаш 2021 йил 1 апрелга қадар Қишлоқ хўжалигининг устувор йўналишлари, глобал, минтақавий ва ҳудудий муаммоларнинг илмий ечимларини тадқиқ қилиш бўйича кейинги беш йилга мўлжалланган дастурни (кейинги ўринларда – беш йиллик дастур) ишлаб чиқади ва эълон қилади.
Беш йиллик дастур қишлоқ хўжалиги соҳасидаги идоралар, уюшмалар ва бошқа ташкилотлар, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, илмий-тадқиқот муассасалари, қишлоқ хўжалиги ва унга хизмат кўрсатувчи субъектлар, жумладан, агросаноат кластерлари, кооперациялар, фермер ва деҳқон хўжаликларининг таклифлари асосида шакллантирилади;
б) беш йиллик дастурда назарда тутилган йўналишлар қишлоқ хўжалиги соҳасида илмий лойиҳалар бўйича давлат буюртмаларини шакллантириш учун Инновацион ривожланиш вазирлигига тақдим этилади;
в) беш йиллик дастурда назарда тутилган, шунингдек, қишлоқ хўжалиги субъектлари томонидан таклиф этилган ва бюджетдан молиялаштирилмаган ёки тўлиқ молиялаштирилмаган лойиҳаларни ҳамда бошқа вазифаларни амалга ошириш мақсадида, Миллий марказ ҳузурида Қишлоқ хўжалигида билим ва инновацияларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси (кейинги ўринларда – Жамғарма) ташкил этилади.
Жамғарма маблағлари республика бюджети, маҳаллий бюджет даромадларининг прогноздан ошириб бажарилган қисми, вазирлик ва идораларнинг бюджетдан ташқари маблағлари, ҳомийлик хайриялари, халқаро ва хорижий ташкилотларнинг грантлари, илмий тадқиқот ишларини молиялаштириш ва уларнинг якуний натижасидан фойдаланиш истагини билдирган қишлоқ хўжалиги субъектлари ва бошқа шахсларнинг маблағлари ҳамда қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан шакллантирилади.
Жамғарма маблағларини бошқариш Мувофиқлаштирувчи кенгашнинг ишчи органи – Миллий марказ томонидан амалга оширилади.
Илмий тадқиқотлар ва инновацион ишланмаларнинг бюджет маблағлари ҳамда Жамғарма маблағлари ҳисобидан молиялаштирилиши уларни молиялаштириш учун бошқа маблағларни тўғридан-тўғри жалб қилишни истисно қилмайди.
Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда Қишлоқ хўжалигида билим ва инновацияларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси тўғрисидаги низомни тасдиқласин.
2021-2022 йилларда Миллий марказнинг Республика агрохизматлар маркази, Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар агрохизматлар марказлари (кейинги ўринларда – ҳудудий агрохизматлар марказлари);
2022 йилдан бошлаб босқичма-босқич қишлоқ туманларида Миллий марказнинг туман агрохизматлар марказлари (кейинги ўринларда – туман агрохизматлар марказлари) ташкил этилсин.
а) Республика агрохизматлар маркази, ҳудудий ва туман агрохизматлар марказлари:
Жаҳон банкининг “Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалигини модернизация қилиш” лойиҳаси доирасида ажратиладиган маблағларни жалб этган ҳолда ёки давлат-хусусий шериклик шартлари асосида ташкил этилади;
ўз фаолиятини ахборот ва маслаҳат хизматлари кўрсатиш тизими асосида амалга оширади;
б) ҳудудий агрохизматлар марказлари Қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат таъминоти илмий-ишлаб чиқариш марказининг ҳудудий бўлинмалари негизида ташкил этилади;
в) Республика агрохизматлар маркази, ҳудудий ва туман агрохизматлар марказлари ўз фаолиятини қуйидаги йўналишларда ташкил этади:
ҳудудларнинг узоқ муддатли ривожланиш тенденциялари ва инсон капитали бозори талабларидан келиб чиққан ҳолда соҳада кадрларга бўлган эҳтиёжни аниқлаш;
хорижий тажриба асосида қишлоқ хўжалиги соҳасида фаолият олиб бораётган кадрларнинг малакасини ошириш ва уларни қайта тайёрлаш;
ҳудуднинг қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқариши эҳтиёжларидан келиб чиқиб илмий ташкилотларга тайёр илмий ишланмалар ва тегишли илмий маслаҳатларга буюртмаларни шакллантириш;
қишлоқ хўжалиги соҳаларининг долзарб йўналишлари бўйича тайёрланган илмий ишланмаларни ҳудудлар шароитига мослаштириш йўналишидаги тадқиқотларни амалга ошириш, унинг натижаларини бевосита қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ишлаб чиқарувчи субъектларга етказиш;
ҳудудлар аграр соҳаси асосий ихтисослашувидан келиб чиққан ҳолда халқаро тажрибалар ҳамда илмий фаолият натижаларини тижоратлаштириш;
қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат хавфсизлиги соҳасидаги барча хизматларни “ягона дарча” тамойили асосида амалга ошириш;
қишлоқ хўжалиги субъектларига бевосита ва онлайн ҳамда “call-марказ” орқали хизмат кўрсатиш.
8. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 11 августдаги “Халқаро тикланиш ва тараққиёт банки ҳамда Халқаро тараққиёт уюшмаси иштирокида “Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалигини модернизация қилиш” лойиҳасини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-4803-сон қарорига асосан қишлоқ хўжалигида давлат бошқаруви ва илмий-тадқиқот институтларини трансформация қилишга Жаҳон банкининг 160 миллион АҚШ доллари миқдоридаги маблағлари йўналтирилаётганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
Белгилансинки, мазкур маблағлар Миллий марказ, унинг тизимидаги муассасалар ҳамда агрохизматлар марказлари фаолиятини ташкил этиш, уларнинг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, соҳа мутахассислари, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштирувчиларнинг билим ва кўникмаларини ошириш, қайта тайёрлаш ва лойиҳада назарда тутилган бошқа тадбирларга йўналтирилади.
9. 2021 йил 1 мартдан бошлаб, тажриба тариқасида, Миллий марказ тизимидаги илмий-тадқиқот муассасаларида тадбиркорлик субъектларини жалб этган ҳолда кичик илмий-инновацион корхоналар ташкил этишга рухсат берилсин, бунда:
а) илмий-тадқиқот муассасаси:
ҳудудларнинг тупроқ-иқлим шароитларидан келиб чиқиб, қишлоқ хўжалиги экинларининг илмий асосланган ҳолда экилишини ташкил этади;
қишлоқ хўжалиги экинларининг уруғчилик ва селекциясини йўлга қўяди, янги нав ва дурагайларни яратади;
ўсимликларни зараркунандалардан асраш, тупроқ унумдорлигини ошириш бўйича илмий асосланган таклифлар ишлаб чиқади;
б) тадбиркорлик субъектлари:
илмий-тадқиқот муассасасининг янги нав ва дурагайларни яратиш бўйича фаолиятини молиявий таъминлашга кўмаклашади ҳамда унинг натижаларини тижоратлаштириш чораларини кўради;
ички ва ташқи бозор талабларидан келиб чиқиб, экспортбоп қишлоқ хўжалиги маҳсулоти етиштиришни йўлга қўяди ва уни оммалаштиради;
янги ички ва ташқи бозорларни топиш, халқаро стандартларга мос келувчи лабораториялар, уруғликни сақлаш, саралаш, қадоқлаш ва мева-сабзавотни қайта ишлаш ускуналарини харид қилишга кўмаклашади;
қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини саралаш, қадоқлаш, миллий бренд асосида экспорт қилиш чораларини кўради;
в) фойда солиғи бўйича жами даромадни аниқлашда тадбиркорлик субъектлари – солиқ тўловчиларнинг илмий тадқиқотларга ва (ёки) тажриба-конструкторлик ишланмаларига доир харажатлари, амортизация қилинадиган активларни олишга оид харажатлардан ташқари, тегишли илмий тадқиқотлар ва (ёки) тажриба конструкторлик ишланмаларининг натижасидан қатъи назар, Солиқ кодексида назарда тутилган тартибда бундай тадқиқотлар ва ишланмалар (хизматларнинг алоҳида босқичлари) тугалланган ва (ёки) қабул қилиш-топшириш далолатномасини тарафлар имзолаганидан кейин чегириб ташланади.
10. Белгилансинки, 2021 йил 1 февралдан бошлаб Миллий марказ, мазкур фармонга 4-иловада кўрсатилган илмий-тадқиқот институтлари ҳамда улар тизимига кирувчи илмий-тажриба станциялари ва участкаларининг (кейинги ўринларда – илмий-тадқиқот муассасалари) бино ва иншоотларини сақлаш, шунингдек, уларнинг ходимлари (илмий ходимлардан ташқари) меҳнатига ҳақ тўлаш бўйича харажатларни молиялаштириш Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан амалга оширилади, бунда:
Миллий марказнинг бошқарув аппарати ходимларига Қишлоқ хўжалиги вазирлиги марказий аппарати ҳамда агрохизматлар марказлари ходимларига вазирликнинг ҳудудий бўлинмалари учун белгиланган меҳнатга ҳақ тўлаш ва моддий рағбатлантириш шартлари мос равишда қўлланилади;
Илмий-тадқиқот муассасалари ходимларининг меҳнатига ҳақ тўлаш шартлари бюджет маблағлари ҳисобидан фундаментал, амалий тадқиқотлар ва инновацион ишларнинг илмий-техника дастурларини амалга оширишда қатнашувчи илмий-тадқиқот муассасалари илмий ва раҳбар ходимларининг базавий лавозим маошларига тенглаштирилади;
Миллий марказ, илмий-тадқиқот муассасаларининг бошқа харажатларини молиялаштириш уларнинг илмий, ишлаб чиқариш, илмий тадқиқот ишлари натижаларини тижоратлаштириш ва хизмат кўрсатиш фаолиятидан тушадиган маблағлар, хорижий ва халқаро ташкилотларнинг грантлари, ҳомийлик хайриялари, шунингдек, қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан амалга оширилади.
11. Миллий марказ ва илмий-тадқиқот муассасаларига бюджетдан ташқари манбалар ҳисобидан шаклланадиган маблағларни мустақил тасарруф этиш ҳуқуқи берилсин, бунда ушбу ташкилотлар:
бюджетдан ташқари маблағларни бошқариш учун тижорат банкларида ҳисоб рақами очиши ва ундаги маблағлардан мустақил фойдаланиши мумкин (бюджет ташкилотларининг ғазна ҳисоб рақамларидан фойдаланишга доир талаблар ушбу маблағлардан фойдаланишга нисбатан татбиқ этилмайди);
юқори малакали мутахассисларни шартнома асосида жалб этади, ходимларга устамалар ва моддий рағбатлантиришнинг бошқа турлари миқдорларини мустақил белгилайди;
сақлаш харажатлари, вазифа ва мажбуриятларни бажариш, ходимларни қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш, моддий-техник базани мустаҳкамлаш, дастурий таъминотлар, замонавий ахборот-коммуникация воситалари, илмий лабораториялар учун маблағларни мустақил сарфлайди.
12. Бош вазир ўринбосари Ш.М.Ғаниев:
бир ҳафта муддатда мазкур фармонда назарда тутилган вазифаларни ижрочилар ва ҳудудлар кесимида тасдиқласин ҳамда ижрога қаратсин;
икки ҳафта муддатда қишлоқ хўжалигида билим ва инновациялар тизимини 2021-2025 йилларда устувор ривожлантириш концепциясини амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқсин ҳамда тасдиқласин.
13. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.А.Ходжаев) манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу фармондан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
14. Адлия вазирлиги мазкур фармоннинг ижрочиларга етказилишини, унинг мазмун-моҳияти тегишлилиги бўйича давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари, уларнинг ҳудудий бўлинмалари, аҳолига тушунтирилишини ҳамда ижрога қаратилишини таъминласин.
15. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 6 сентябрдаги “Профессионал таълим тизимини янада такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-5812-сон фармонига 5-иловага мувофиқ ўзгартириш ва қўшимчалар киритилсин.
16. Мазкур фармоннинг ижросини ташкил этишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Бош вазир ўринбосари Ш.М.Ғаниев, қишлоқ хўжалиги вазири Ж.А.Ходжаев, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси ва вилоятлар ҳокимлари белгилансин.
Фармоннинг ижросини ҳар чоракда муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов зиммасига юклансин.
Амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижадорлиги юзасидан 2021 йил 1 июль ва 30 декабрга қадар Ўзбекистон Республикаси Президентига ахборот берилсин.

О дальнейшем совершенствовании системы знаний и инноваций, а также оказания современных услуг в сельском хозяйстве
2021-02-05 | Документы
В целях полноценной реализации Стратегии развития сельского хозяйства Республики Узбекистан на 2020–2030 годы, предоставления научно обоснованных информационных и современных услуг субъектам предпринимательства, широкого внедрения научных достижений и инноваций в производство, обеспечения тесной интеграции образования, науки, производства и системы оказания аграрных услуг:
1. Утвердить Концепцию приоритетного развития системы знаний и инноваций в сельском хозяйстве в 2021–2025 годах (далее – Концепция) согласно приложению № 1.
2. Образовать Национальный центр знаний и инноваций в сельском хозяйстве при Министерстве сельского хозяйства (далее – Национальный центр), связывающий образование, науку и производство в отраслях сельского хозяйства с непрерывной системой предоставления современных аграрных услуг субъектам сельского хозяйства в рамках Концепции, ответственный за деятельность в следующих направлениях:
обеспечение тесной интеграции образования, науки и производства в сфере сельского хозяйства;
налаживание возмездного научно-производственного сотрудничества фермерских хозяйств, сельскохозяйственных кластеров и коопераций с передовыми зарубежными научно-исследовательскими учреждениями, внедрение новых научных разработок, инноваций и цифровых технологий;
осуществление координации научно-исследовательской деятельности государственных научных и высших образовательных учреждений всех видов, проводимой в направлении сельского хозяйства;
обеспечение переподготовки и повышения квалификации кадров с учетом текущей и перспективной потребностей отраслей сельского хозяйства в квалифицированных специалистах;
проведение фундаментальных, прикладных и инновационных исследований и подготовка научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации в сфере сельского хозяйства, повышение их квалификации на основе передового опыта и современных технологий;
развитие национальной информационной сети и сети консалтинговых услуг в сельском хозяйстве, обеспечивающих эффективный обмен и передачу знаний, квалификации и навыков с широким привлечением частного сектора;
оказание содействия во внедрении международных стандартов качества, создание платформы взаимного сотрудничества производителей продукции и аграрного бизнеса.
3. Образовать Координационный совет по обеспечению тесной интеграции образования, науки и производства в сфере сельского хозяйства (далее – Координационный совет) и утвердить его состав согласно приложению № 2.
Координационному совету (Ганиев Ш.М.):
обеспечить взаимное сотрудничество государственных научно-исследовательских и высших образовательных учреждений всех видов, ведущих научные изыскания и подготавливающих кадры в сфере сельского хозяйства и его отраслях;
эффективно организовать работу по переподготовке и повышению квалификации специалистов сферы сельского хозяйства;
обеспечить совершенствование на системной основе государственных образовательных стандартов, учебных планов и программ высших, средних специальных, профессиональных образовательных учреждений на основе требований и передового зарубежного опыта в сфере сельского хозяйства;
утвердить годовой план работы и индикаторы оценки эффективности деятельности научно-исследовательских учреждений в сфере сельского хозяйства;
наладить практику заключения соглашений между научно-исследовательскими учреждениями и сельскохозяйственными кластерами в целях коммерциализации результатов научных исследований, внедрения достижений науки в производство, поиска научного решения проблем производства в сфере сельского хозяйства.
Одобрить перечень министерств, ведомств и хозяйственных объединений, закрепляемых за научно-исследовательскими институтами, согласно приложению № 3.
4. Установить, что Национальный центр:
является рабочим органом Координационного совета;
осуществляет непосредственное руководство деятельностью научно-исследовательских учреждений своей системы, налаживает совместную деятельность с научно-исследовательскими учреждениями, ведущими деятельность в направлениях животноводства, сферах лесного, водного хозяйства и шелководства, координирует научную и инновационную деятельность высших и профессиональных образовательных учреждений в сфере сельского хозяйства;
создается на базе Научно-производственного центра сельского хозяйства и продовольственного обеспечения, ГУП «Агроинновация» и Центра семеноводства хлопчатника.
5. Внедрить, начиная с 2021 года, следующий порядок формирования и финансирования заказов на научные исследования и инновационные работы в сфере сельского хозяйства:
а) Координационный совет в срок до 1 апреля 2021 года разрабатывает и публикует Программу исследований научного решения проблем в приоритетных направлениях, глобальных, региональных и территориальных проблем сферы сельского хозяйства на последующие пять лет (далее – пятилетняя программа).
Пятилетняя программа формируется на основе предложений ведомств, ассоциаций, других организаций в сфере сельского хозяйства, органов государственной власти на местах, научно-исследовательских учреждений, субъектов, включая оказывающие услуги в сфере сельского хозяйства, в том числе агропромышленных кластеров, коопераций, фермерских и дехканских хозяйств;
б) направления, предусмотренные в пятилетней программе, представляются в Министерство инновационного развития для формирования государственного заказа на научные проекты в сфере сельского хозяйства;
в) в целях реализации проектов, предусмотренных пятилетней программой, а также предложенных субъектами сельского хозяйства, не профинансированных либо не полностью профинансированных из бюджета, и иных задач создается Фонд по поддержке знаний и инноваций в сельском хозяйстве (далее – Фонд).
Средства Фонда формируются за счет республиканского бюджета, перевыполненной части прогноза доходов местных бюджетов, внебюджетных средств министерств и ведомств, благотворительных пожертвований, грантов международных и зарубежных организаций, средств субъектов сельского хозяйства и других лиц, изъявивших желание профинансировать научно-исследовательские работы и пользоваться в дальнейшем их конечными результатами, а также иных источников, не запрещенных законодательством.
Управление средствами Фонда осуществляется рабочим органом Координационного совета – Национальным центром.
Финансирование научных исследований и инновационных разработок за счет бюджетных средств и средств Фонда не исключает прямого привлечения и других средств на их финансирование.
Кабинету Министров в месячный срок утвердить положение о Фонде по поддержке знаний и инноваций в сельском хозяйстве.
в 2021–2022 годах Республиканский центр агроуслуг, центры агроуслуг Республики Каракалпакстан и областей (далее – территориальные центры агроуслуг) Национального центра;
начиная с 2022 года поэтапно в сельских районах центры агроуслуг районов (далее – районные центры агроуслуг) Национального центра.
а) Республиканский, территориальные и районные центры агроуслуг:
создаются с привлечением средств, выделяемых в рамках проекта Всемирного банка «Модернизация сельского хозяйства Республики Узбекистан» либо наоснове условий государственно-частного партнерства;
осуществляют свою деятельность на основе системы оказания информационных и консалтинговых услуг;
б) территориальные центры агроуслуг создаются на базе территориальных подразделений Научно-производственного центра сельского хозяйства и продовольственного обеспечения;
в) Республиканский, территориальные и районные центры агроуслуг осуществляют свою деятельность в следующих направлениях:
определение потребности сферы в кадрах исходя из тенденций долгосрочного развития регионов и требований рынка человеческого капитала;
повышение квалификации и переподготовка кадров, осуществляющих деятельность в сфере сельского хозяйства, на основе зарубежного опыта;
формирование заказов на готовые научные разработки и соответствующие научные консультации научных организаций исходя из потребности регионов в сельскохозяйственном производстве;
проведение исследований по адаптации научных разработок, подготовленных по актуальным направлениям отраслей сельского хозяйства к условиям регионов, доведение результатов данных исследований непосредственно до субъектов, производящих сельскохозяйственную продукцию;
коммерциализация результатов международного опыта и научной деятельности исходя из основной специализации аграрного сектора регионов;
предоставление всех услуг в сфере сельского хозяйства и продовольственной безопасности на основе принципа «единое окно»;
оказание услуг субъектам сельского хозяйства непосредственно, в режиме онлайн и через call-center.
8. Принять к сведению, что на основании постановления Президента Республики Узбекистан от 11 августа 2020 года № ПП–4803 «О мерах по реализации проекта «Модернизация сельского хозяйства Республики Узбекистан» с участием Международного банка реконструкции и развития и Международной ассоциации развития» на трансформацию государственного управления и научно-исследовательских институтов в сфере сельского хозяйства направляются средства Всемирного банка в размере 160 млн долларов США.
Определить, что данные средства направляются на организацию деятельности и укрепление материально-технической базы Национального центра и учреждений его системы, центров агроуслуг, повышение знаний, навыков, переподготовку специалистов отрасли и производителей сельскохозяйственной продукции, а также иные мероприятия, предусмотренные проектом.
9. Разрешить создание с 1 марта 2021 года в порядке эксперимента малых научно-инновационных предприятий в научно-исследовательских учреждениях системы Национального центра с привлечением субъектов предпринимательства, при этом:
а) научно-исследовательские учреждения:
организуют научно обоснованный посев сельскохозяйственных культур исходя из почвенно-климатических условий регионов;
наладят семеноводство и селекцию сельскохозяйственных культур, создадут новые сорта и гибриды;
разработают научно обоснованные предложения по защите растений от вредителей и повышению плодородности почвы;
б) субъекты предпринимательства:
окажут содействие в финансировании деятельности научно-исследовательских учреждений по созданию новых сортов и гибридов, примут меры по коммерциализации результатов их деятельности;
наладят производство экспортоориентированной сельскохозяйственной продукции и популяризируют данную продукцию, приняв во внимание требования внутреннего и внешнего рынков;
окажут содействие в определении новых внутренних и внешних рынков, закупке соответствующего международным стандартам оборудования для лабораторий, а также для хранения, сортировки и расфасовки семян и переработки плодоовощной продукции;
примут меры по сортировке, расфасовке и экспорту сельскохозяйственной продукции на основе национального бренда;
в) при определении совокупного дохода по налогу на прибыль расходы субъектов предпринимательства – налогоплательщиков на научные исследования и (или) опытно-конструкторские разработки вычитаются после завершения таких исследований и разработок (отдельных этапов услуг) и (или) подписания сторонами акта приема-передачи в порядке, предусмотренном в Налоговом кодексе, независимо от результатов соответствующих научных исследований и (или) опытно-конструкторских разработок, за исключением расходов на приобретение активов, подлежащих амортизации.
10. Установить, что, начиная с 1 февраля 2021 года, финансирование расходов на содержание зданий и сооружений, выплату заработной платы работникам (за исключением научных работников) Национального центра, а также указанных в приложении № 4 к настоящему Указу научно-исследовательских институтов и научно-экспериментальных станций и участков, входящих в их структуру (далее – научно-исследовательские учреждения), производится за счет средств государственного бюджета, при этом:
на работников аппарата управления Национального центра распространяются условия оплаты труда и материального стимулирования, установленные для работников центрального аппарата Министерства сельского хозяйства, центров агроуслуг – региональных подразделений министерства;
условия оплаты труда работников научно-исследовательских учреждений приравниваются к базовому должностному окладу научных и руководящих работников научно-исследовательских учреждений, принимающих участие в реализации научно-технических программ фундаментальных, прикладных исследований и инновационных работ, финансируемых за счет бюджетных средств;
финансирование иных расходов Национального центра и научно-исследовательских учреждений производится за счет средств, поступающих от коммерциализации результатов их научных, производственных и научно-исследовательских работ, а также деятельности по предоставлению услуг, грантов зарубежных и международных организаций, благотворительных пожертвований и других источников, не запрещенных законодательством.
11. Предоставить Национальному центру и научно-исследовательским учреждениям право на самостоятельное распоряжение средствами, формируемыми за счет внебюджетных источников, при этом указанные организации:
могут открывать расчетные счета в коммерческих банках и самостоятельно использовать средства на данных счетах (требования, связанные с использованием казначейских лицевых счетов бюджетных организаций, не применяются в отношении использования данных средств) для управления внебюджетными средствами;
привлекают высококвалифицированных специалистов на договорной основе, самостоятельно устанавливают размеры надбавок и других видов материального стимулирования работников;
самостоятельно расходуют средства на содержание, выполнение задач и обязательств, а также переподготовку и повышение квалификации работников, укрепление материально-технической базы, включая программное обеспечение, современные информационно-коммуникационные средства и научные лаборатории.
12. Заместителю Премьер-министра Ганиеву Ш.М.:
в недельный срок утвердить в разрезе исполнителей и регионов задачи, предусмотренные в настоящем Указе, обратить их к исполнению;
в двухнедельный срок разработать и утвердить «Дорожную карту» по реализации Концепции приоритетного развития системы знаний и инноваций в сельском хозяйстве в 2021–2025 годах.
13. Министерству сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.
14. Министерству юстиции обеспечить доведение до исполнителей, разъяснение органам государственной власти и управления по принадлежности, их территориальным подразделениям и населению сути и содержания, а также обращение к исполнению настоящего Указа.
15. Внести изменения и дополнения в Указ Президента Республики Узбекистан от 6 сентября 2019 года № УП–5812 «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы профессионального образования» согласно приложению № 5.
16. Возложить на заместителя Премьер-министра Ганиева Ш.М., министра сельского хозяйства Ходжаева Ж.А., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей персональную ответственность за организацию исполнения настоящего Указа.
Ежеквартальное обсуждение хода исполнения настоящего Указа, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш.
Информацию о результативности осуществляемых мер представить Президенту Республики Узбекистан в срок до 1 июля и до 30 декабря 2021 года.