Марказий Осиё халқаро институти директори Тожикистон элчиси билан ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилди
2021-02-04 | Сиёсат
Марказий Осиё халқаро институти директори Анвар Носиров бугун Тожикистон элчиси Содиқ Имомий билан учрашди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири.
А.Носиров Ўзбекистон Республикаси Президенти ташаббуси билан ташкил этилган институтнинг ташкил этиш мақсадлари, асосий вазифалари ва фаолият йўналишлари ҳақида батафсил сўзлаб берди.
Ўзбекистон ташқи сиёсатининг асосий устувор йўналиши кўп асрлик дўстлик, яхши қўшничилик муносабатлари, стратегик шериклик ва ўзаро ишонч тамойилларини мустаҳкамлаш, шунингдек, Марказий Осиё давлатлари билан кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш экани алоҳида таъкидланди.
Учрашув чоғида Ўзбекистон ва Тожикистон етакчилари сиёсий иродаси билан икки биродар мамлакат ва халқ ўртасидаги ўзаро ҳамкорлик алоқаларида юқори ижобий ўсиш жараёнлари тобора ривожланиб бораётгани қайд этилди.
Тожикистон элчисига жорий йил май ойида бўлиб ўтадиган “Марказий ва Жанубий Осиё: минтақавий боғлиқлик. Таҳдидлар ва имкониятлар” халқаро конференцияси мақсад ва вазифалари тўғрисида батафсил маълум қилинди.
Дипломат  Марказий Осиё халқаро институти ва Тожикистондаги илмий-тадқиқот муассасалари ўртасида ҳамкорлик алоқалаларни ўрнатишга кўмаклашишга тайёр эканини билдирди. Бунда ўзаро муносабатларни янада кенгайтиришга қаратилган янги ташаббус ва таклифларни биргаликда ўрганиш ва ишлаб чиқиш мақсадларига устувор аҳамият қаратилишига урғу берилди.

Директор МИЦА обсудил с Послом Таджикистана вопросы взаимодействия
Директор Международного института Центральной Азии (МИЦА) Анвар Насиров сегодня встретился с Послом Таджикистана в Узбекистане Содиком Имоми, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Директор МИЦА подробно проинформировал о целях учреждения, основных задачах и направлениях деятельности Международного института Центральной Азии, созданного по инициативе главы нашего государства.
Особо подчёркнуто, что главным приоритетом внешней политики Узбекистана является укрепление многовековой дружбы, отношений добрососедства, стратегического партнёрства и взаимного доверия, наращивание многопланового сотрудничества с государствами Центральной Азии.
В ходе встречи стороны отметили высокую позитивную динамику взаимодействия между двумя братскими странами и народами, которая получила своё развитие благодаря политической воле дидеров Узбекистана и Таджикистана.
Посол Таджикистана был проинформирован о предстоящей в мае Международной конференции «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности», её целях и задачах.
Со своей стороны, Содик Имоми выразил готовность содействовать установлению связей и сотрудничества МИЦА с научно-исследовательскими учреждениями Таджикистана в целях совместного изучения и выработки новых предложений и инициатив, направленных на дальнейшее расширение двусторонних отношений.