Фарғона вилоятининг саноат ва экспорт салоҳиятини бўйича иш олиб борилмоқда
Жорий йилнинг 28 январь кунидан бошлаб Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков бошчилигидаги ҳамда вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарларидан иборат ишчи гуруҳи Фарғона вилояти ҳудудий инвестиция дастурини шакллантириш ва вилоятнинг саноат ва иқтисодий салоҳиятини ошириш бўйича амалий чора-тадбирларни ишлаб чиқиш борасида фаолият олиб бормоқда.
Ишчи гуруҳи жойларга чиққан ҳолда аҳоли ва тадбиркорлар билан бевосита мулоқот қилиш орқали вилоятнинг барча 19 туман ва шаҳарлари кесимида “иқтисодий ўсиш нуқталари”ни ишга солган ҳолда инвестиция ва саноат фаолиятини рағбатлантириш учун мавжуд бўлган ва қўшимча захираларни чуқур таҳлил қилиб бормоқда.
Шунингдек, ишчи гуруҳи аъзолари томонидан вилоятда фаолият юритаётган барча саноат объектларининг жорий ҳолати ҳам ўрганилмоқда ва муаммоли масалалар аниқланиб, қўллаб-қувватлаш чоралари кўрилмоқда. Кўрилаётган чоралар фаолият кўрсатаётган корхоналарни максимал ишлаб чиқариш қувватига олиб чиқиш билан бирга, маҳсулотлар ҳажмини кўпайтириш ва турларини кенгайтиришни рағбатлантиришга қаратилган.
Вилоятда саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажмини юқори иқтисодий самарага эга бўлган янги йирик инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш орқали кўпайтириш вазифаси қўйилган. Бу, ўз навбатида, юқори қўшимча қийматга эга маҳсулотни ишлаб чиқариш ҳажмини сезиларли даражада ошириш, экспорт салоҳиятини юксалтириш ва янги иш ўринлари яратишни назарда тутади. Алоҳида товар ва хом ашё занжирлари доирасида ўзаро боғланган ишлаб чиқарувчилар ўртасида кооперация алоқаларини ўрнатиш орқали тегишли тармоқларни ривожлантириш шарт-шароитларини шакллантириш истиқболлари қайд этилган.
Бундан ташқари, жойларга амалга оширилаётган сафарлар давомида маҳаллалар раислари билан учрашувлар ташкил этилиб, улар билан “Маҳалла раиси – ислоҳотчи” янги ташаббуси доирасида ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришни рағбатлантиришнинг тамойилларини тушунтириш бўйича манзилли ишлар олиб борилмоқда. Ташаббус маҳалла раисларининг давлат органлари ва тижорат банклари билан яқин ҳамкорлик қилиш ҳамда камбағалликни қисқартириш ва янги иш ўринлари яратиш, қишлоқ хўжалиги, саноат ва хизмат кўрсатиш соҳаларини ривожлантириш, шунингдек, аҳолининг турмуш шароитларини яхшилаш бўйича амалий тадбирларда иштирок этиш даражасини оширишни назарда тутади.
Ишчи гуруҳи келгуси ҳафта давомида вилоятда ўз ишини давом эттиради. Натижалари бўйича Фарғона вилоятининг 2021–2022 йилларга мўлжалланган ҳудудий инвестиция дастури шакллантирилади.

Ведется работа по увеличению промышленного и экспортного потенциала Ферганской области
Начиная с 28 января текущего года рабочая группа под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений и органов местной власти ведёт работу в Ферганской области для разработки региональной инвестиционной программы и выработки практических мер по увеличению промышленного и экономического потенциала региона.
Рабочая группа посредством выездов на места и прямого общения с жителями и предпринимателями проводит глубокий анализ имеющихся и поиск дополнительных резервов в разрезе всех 19 районов и городов области для стимулирования инвестиционной и промышленной деятельности с активным задействованием «точек экономического роста».
Также членами рабочей группы изучается состояние всех действующих промышленных объектов в регионе, выявляются проблемные вопросы и предпринимаются адресные меры поддержки, направленные как на вывод функционирующих предприятий на максимальную производственную мощность, так и на стимулирование увеличения объемов и расширения номенклатуры выпускаемой продукции.
Поставлена задача кратно увеличить объемы промышленного производства в области путем разработки и реализации новых крупных инвестиционных проектов с высокой экономической отдачей, что подразумевает собой существенный прирост объемов выпуска продукции с высокой добавленной стоимостью, наращивание экспортного потенциала и создание новых рабочих мест. Отмечена перспективность формирования условий развития смежных отраслей путем налаживания кооперационных связей между производителями, взаимоувязанными в рамках отдельных товарно-сырьевых цепочек.
Помимо этого, в ходе выездов организуются встречи с руководителями махаллей, с которыми проводится адресная работа по разъяснению принципов новой системы стимулирования социально-экономического развития регионов в рамках инициативы «Председатель махалли – реформатор», предусматривающей тесное взаимодействие руководителей махаллей с государственными органами и коммерческими банками и повышению их вовлеченности в практическую деятельность по сокращению бедности и созданию новых рабочих мест, развитию сельского хозяйства, промышленности и сферы услуг, а также улучшению условий жизни населения.
Рабочая группа продолжит работу в регионе в течение ближайшей недели. По итогам будет сформирована региональная инвестиционная программа Ферганской области на 2021–2022 годы.