Ўзбекистон ва Миср ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 27 январь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари — инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаковнинг Миср Араб Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги янги тайинланган Фавқулодда ва Мухтор элчиси Амира Фаҳмий билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув сиёсат, савдо, инвестиция, транспорт ва маданий-гуманитар ҳамкорлик соҳасидаги Ўзбекистон-Миср муносабатларининг бугунги ҳолати, шунингдек, уларни янада кенгайтириш бўйича ҳамкорликнинг устувор йўналишларини атрофлича муҳокама қилишга бағишланди.
Икки мамлакат иқтисодиёти инвестиция ва савдо-иқтисодий ҳамкорлик кўламини бир неча баробар ошириш учун барча зарур шарт-шароит ҳамда ресурсларга эга эканлиги таъкидланди. Хусусан, икки давлат турли тармоқларининг рақобатдош устунликларини ҳисобга олган ҳолда, Ўзбекистон ва Миср ишлаб чиқарувчилари ўртасида саноат кооперациясини йўлга қўйиш имкониятларига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон ва Миср ишбилармон доиралари ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни йўлга қўйиш бўйича амалий чора-тадбирларни рўёбга чиқариш орқали икки мамлакат ўртасида ишбилармонлик шериклигини биргаликда рағбатлантиришнинг муҳимлиги қайд этилди. Шу нуқтаи назардан, ҳар икки мамлакатда савдо уйлари ва бизнесни қўллаб-қувватлаш марказларини очиш таклифи кўриб чиқилди.
Мулоқотда, шунингдек, идоралараро даражада тизимли ҳамкорликни йўлга қўйиш муҳимлиги таъкидланди ва шу муносабат билан яқин келажакда Миср Араб Республикаси Халқаро ҳамкорлик вазирлиги ва Инвестициялар ва эркин зоналари Бош агентлиги ҳамда Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги раҳбар ва экспертлари ўртасида яқин алоқаларни ўрнатиш ва ўрта ҳамда узоқ муддатли устувор вазифаларни аниқлаш мақсадида бир қатор учрашувлар ва видеоконференциялар ўтказишга келишиб олинди.
Томонлар Ўзбекистон савдо-саноат палатаси ва Миср Савдо палаталари федерацияси ҳамда икки мамлакат хусусий сектор компаниялари иштирокида Ўзбекистон-Миср ишбилармонлар кенгашини тузиш бўйича биргаликдаги саъй-ҳаракатларни бошлашга алоҳида тартибда келишиб олдилар.
Учрашув якунлари бўйича Тошкентда савдо-иқтисодий ва илмий-техникавий ҳамкорликни ривожлантириш бўйича Ўзбекистон-Миср ҳукуматлараро комиссиясининг навбатдаги йиғилишини ўтказиш тўғрисида келишувга эришилди. Унинг доирасида “G2B” ва “B2B” шаклида қўшма бизнес-форум ва бир қатор икки томонлама учрашувлар ташкил этиш режалаштирилган.
Томонлар, шунингдек, келишилган тадбирларни амалга ошириш учун аниқ амалий чора-тадбирлар, муддатлари ва ҳар икки тарафнинг масъул шахсларини кўрсатган ҳолда қўшма “Йўл харитаси” ишлаб чиқиш ва тасдиқлашга келишиб олдилар.

Обсуждены перспективы расширения многопланового сотрудничества Узбекистана и Египта
27 января текущего года состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с вновь назначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом Арабской Республики Египет в Республике Узбекистан Амирой Фахмий.
Встреча была посвящена всестороннему обсуждению текущего состояния узбекско-египетских взаимоотношений в области политики, торговли, инвестиций, транспорта и культурно-гуманитарного сотрудничества, а также приоритетных направлений взаимодействия для их дальнейшего расширения.
Озвучивалось, что экономики двух стран располагают всеми необходимыми предпосылками и ресурсами для кратного увеличения масштабов инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества. В частности, особое внимание было уделено возможностям для налаживания промышленной кооперации между узбекскими и египетскими производителями с учетом конкурентных преимуществ различных отраслей двух стран.
Была отмечена важность совместного стимулирования делового партнерства между двумя странами путем реализации практических мер по налаживанию прямых контактов между узбекскими и египетскими деловыми кругами. В данном контексте было рассмотрено предложение об открытии торговых домов и центров поддержки предпринимателей в обеих странах.
Также была подчеркнута актуальность выстраивания системного сотрудничества на межведомственном уровне, в связи с чем была достигнута договоренность о проведении в ближайшее время ряда встреч и видеоконференций между руководителями и экспертами Министерства международного сотрудничества и Генерального Агентства инвестиций и свободных зон Арабской Республики Египет и Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан с целью установления тесных контактов и определения приоритетных задач на средне- и долгосрочную перспективу.
В отдельном порядке было согласовано, что стороны начнут совместную проработку создания Узбекско-Египетского делового совета при участии Торгово-промышленной палаты Узбекистана и Федерации торговых палат Египта, а также компаний частного сектора двух стран.
По итогам встречи была достигнута договоренность о проведении очередного заседания Узбекско-Египетской Межправительственной комиссии по развитию торгово-экономического и научно-технического сотрудничества в г.Ташкенте, в рамках которого намечена организация совместного бизнес-форума и ряда двусторонних встреч в формате «G2B» и «B2B».
Также стороны договорились разработать и утвердить совместную «Дорожную карту» по реализации согласованных мероприятий с указанием конкретных практических мер, сроков и ответственных лиц с обеих сторон.