JP Morgan Development Finance Institution тузилмаси Ўзбекистон Республикасининг миллий валютадаги халқаро облигациялари транзакциясининг тараққиётга бўлган таъсирини “юқори даражада” баҳолади
2021-01-27 | Иқтисодиёт
JP Morgan Development Finance Institution (JP Morgan DFI) тузилмаси
2020 йил 19 ноябрда чиқарилган Ўзбекистон Республикасининг миллий валютадаги илк халқаро облигациялари транзакциясига “тараққиёт молияси” мақомини (Development Finance Qualification) берди ва транзакциянинг тараққиётга бўлган таъсирини “юқори даражада” баҳолади.
Халқаро облигациялардан тушган 2 трлн. сўм миқдоридаги маблағлар Бирлашган миллатлар ташкилотининг (БМТ) Барқарор ривожланиш мақсадларига, хусусан камбағалликка қарши курашиш, соғлом турмуш тарзини ва сифатли таълимни тарғиб қилиш, гендер тенглиги таъминланишини жадаллаштириш, тоза ичимлик сувидан фойдаланиш имкониятларини яратиш, муносиб меҳнат шароити ва иқтисодий ўсишни қўллаб-қувватлаш ҳамда инфратузилма барқарорлигини оширишга қаратилган ривожланиш лойиҳалари учун сарфланади.
Қарз маблағларидан фойдаланишда самарадорлик ва шаффофликни ошириш мақсадида JP Morgan DFI тузилмаси билан ҳамкорликда сараланган ривожланиш лойиҳаларининг амалга оширилиши натижалари бўйича йиллик ҳисобот Молия вазирлиги веб-сайтида жойлаштирилади ва халқаро инвесторларга тақдим этиб борилади. Амалга оширилган лойиҳаларнинг аҳоли турмуш даражасини яхшилашга бўлган таъсири мазкур ҳисоботда акс эттирилади.
Қайд этиш жоизки, JP Morgan DFI тузилмаси томонидан халқаро облигациялардан тушган маблағлар ҳисобидан амалга ошириладиган ривожланиш лойиҳаларининг натижалари бўйича йиллик ҳисобот эълон қилиниши дунё миқёсида биринчи амалиёт эканлиги ва бу бошқа мамлакатлар учун наъмуна сифатида хизмат қилиши этироф этилди.
Мазкур ривожланиш лойиҳалари мактаблар, соғлиқни сақлаш муассасалари, ичимлик суви ва канализация қувурлари ва автомобил йўлларини қуриш ва таъмирлаш, оғир ижтимоий аҳволга тушиб қолган аёллар ва оилаларга ҳамда ногирон аёлларга моддий ёрдам кўрсатиш, оилавий ва хусусий бизнесни ташкил этишда аёлларга имтиёзли кредитлар бериш, оналик ва болаликни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш ва ишсизлик нафақалари учун тўловларни молиялаштиришни ўз ичига олади.
Шунингдек, ривожланиш лойиҳаларининг амалга оширилиши устидан мониторинг олиб бориш бўйича Молия вазирлиги ва БМТ Тараққиёт дастури ўртасида “Англашув меморандуми” имзоланиши режалаштирилган.
Маълумот учун: JP Morgan DFI тузилмаси миллий валютадаги халқаро облигациялар транзакциясида тараққиёт молиясини тузилмалаштириш бўйича маслаҳатчи (Development Finance Structurer) бўлиб, тузилма томонидан ушбу транзакциянинг ривожланишга бўлган таъсири “тараққиёт молияси” услубиёти асосида таҳлил қилинган.
БМТнинг Барқарор ривожланиш мақсадларига 2030 йилгача эришиш бўйича Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 20 октябрдаги “2030 йилгача бўлган даврда Барқарор ривожланиш соҳасидаги миллий мақсад ва вазифаларни амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 841-сонли қарори қабул қилинган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 17 январдаги ПФ–5635-сон Фармони билан БМТнинг Барқарор ривожланиш мақсадлари Ўзбекистон Республикасининг 24 та устувор халқаро рейтинг ва индекслари қаторига киритилган.

JP Morgan Development Finance Institution has assessed development impact of Uzbekistan`s soum denominated Eurobond transaction as “High”
2021-01-27 | Economics
JP Morgan Development Finance Institution has assessed Uzbekistan`s soum denominated Eurobond transaction on November 19, 2020 to qualify as development finance with a high development impact.
The proceeds from the Transaction amounting to UZS 2 trn are anticipated to fund the SDGs associated development projects that will contribute to combat poverty, ensure healthy lives, promote quality education, advance gender equality, ensure access to clean water, promote decent work and economic growth, and foster infrastructure resiliency.
In order to improve the efficiency and transparency of the use of borrowed funds, the annual report on progress of the selected projects will be published on the website by the Ministry of Finance in cooperation with JP Morgan DFI and will be presented to international investors. The report will reflect the impact of the implemented projects on improving the living standards of the population.
Worth to note, it is emphasized by JP Morgan DFI that the Transaction is the first in which the Issuer has claimed it plans to report progress on the development outputs through an annual report published on its website, which may set a precedent for other Sovereign Issuers.
The development projects mentioned above comprise building and reconstructing schools, health institutions, drinking water & sewage pipelines, automobile roads, providing financial assistance to women and families in difficult social situations as well as to women with disabilities, providing preferential loans to women in establishing family and private businesses, offering comprehensive support of motherhood and childhood, specifically financial support for the implementation of tasks to strengthen the institution of the family, reimbursing initial payments of real estate purchases for women who are in difficult social situations and financing the payout in unemployment pensions.
In addition, it is also planned to sign a Memorandum of Understanding between the Ministry of Finance and the United Nations Development Program to monitor the implementation of these development projects.
For reference: JP Morgan DFI is a Development finance structuring agent that assessed the development impact of the Transaction based on its own methodology.
In order to achieve the UN Sustainable Development Goals by 2030, the Resolution of the Cabinet of Ministers of Uzbekistan dated October 20, 2018 No. 841 "On measures to implement national goals and objectives in the field of sustainable development by 2030" was adopted.
Besides, by the Presidential Decree dated January 17, 2019 No. UP-5635, the SDGs was included as one of 24 priority international ratings and indices.