Бухорода Ўзбекистон-Саудия Арабистони бизнес-форуми ва Ўзбекистон-Саудия Арабистони ишбилармонлар кенгашининг йиғилиши бўлиб ўтди
2021-01-24 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 23 январь куни Бухоро шаҳрида Саудия Арабистони Подшоҳлиги делегациясининг Ўзбекистон Республикасига ташрифи доирасида Ўзбекистон-Саудия Арабистони бизнес-форуми ва Ўзбекистон-Саудия Арабистони ишбилармонлар кенгашининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Тадбирлар Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Саудия Арабистони Подшоҳлиги Инвестициялар вазирлиги томонидан ташкил этилди.
Шу анжуманларда Саудия Арабистони томонидан Саудия Арабистони Подшоҳлиги инвестициялар вазири Холид Ал-Фалиҳ, Энергетика вазирлиги, Саноат ва минерал ресурслар вазирлиги, Саудия Арабистони Савдо-саноат палаталари Кенгаши, Саудия Арабистони Марказий банки, Саудия Арабистони экспорт-импорт банки, Саудия Арабистони тараққиёт жамғармаси ҳамда "Acwa Power", "Saudi Aramco", "Al-Bassam Petroleum Equipment", "Salic", "Bahri", "Elm", "Bait-Al Batterjee", "Ma’aden", "Saudi Airlines" каби 30 яқин йирик компаниялар раҳбарияти, Ўзбекистон томонидан эса Ўзбекистон Республикаси инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Ташқи ишлар вазирлиги, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Транспорт вазирлиги, Савдо-саноат палатаси, шунингдек, бошқа идоралар ва тармоқ бирлашмалари раҳбарлари ҳамда хусусий сектор вакиллари иштирок этди.
Тадбирлар давомида Ўзбекистон томони Ўзбекистон ва Саудия Арабистони ўртасидаги ишончга асосланган муносабатларнинг юқори даражада эканлиги боис энергетика, кимё ва озиқ-овқат саноати, шунингдек, хизмат кўрсатиш соҳаларида бугунги кунда йирик лойиҳалар биргаликда амалга оширилаётганлигини таъкидлади.
Ўз навбатида, томонлар эришилган келишувларни тўлиқ ва ўз вақтида ҳаётга татбиқ этишга йўналтирилган икки томонлама келишувларни амалга оширишга изчил ёндашиш билан бирга, Ўзбекистонда хорижий капитал учун яратилган қулай шарт-шароитларни ҳисобга олиб, инвестиция, савдо-иқтисодий соҳалардаги тизимли ўзаро манфаатли ҳамкорликка ўтиш истиқболларини қайд этдилар.
Саудия Арабистони томони Ўзбекистонда амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар суръати ва самарадорлиги ҳамда шу муносабат билан икки томонлама инвестиция ва савдо соҳасида ҳамкорликни рағбатлантириш учун очилаётган кенг имкониятларга юқори баҳо берди. Саудия Арабистони инвестициялар вазири икки мамлакат ўртасидаги инвестиция ва иқтисодий алоқаларни мустаҳкамлаш бўйича изчил амалий чора-тадбирларни кўришга содиқлигини билдирди.
Шу нуқтаи назардан, томонлар Ўзбекистон-Саудия Арабистони тадбиркорлик кенгашининг ташкил этилишини икки мамлакат хусусий бизнес вакиллари ўртасида узоқ муддатли алоқаларни йўлга қўйиш, Ўзбекистон-Саудия Арабистони бизнес ҳамкорлиги учун қулай шарт-шароитлар яратиш ҳамда қўшма лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш ва илгари суришнинг ишончли платформаси бўлишини олқишладилар.
Бизнес-форум давомида нефть-газ ва нефть-кимё саноати, машинасозлик, электротехника, озиқ-овқат ва тўқимачилик саноати, чарм-пойабзал саноати, ипакчилик, инфратузилмавий қурилиш ва туризм каби истиқболли соҳаларда ҳамкорликни ривожлантириш учун мавжуд бўлган салоҳият очиб берилди. Шунингдек, саудиялик инвестор ва тадбиркорлар Ўзбекистонда тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб этиш ва қўллаб-қувватлаш учун яратилган шарт-шароитлар, давлат активларини хусусийлаштириш ва давлат иштирокидаги корхоналарни трансформация қилиш, шунингдек, инвесторлар ҳуқуқларини ҳимоялаш, экспортни рағбатлантириш ва бизнес юритиш учун шароитларни яхшилаш бўйича жорий этилган механизмлар тўғрисида батафсил маълумотга эга бўлди.
Иштирокчилар Ўзбекистонда инвестиция ва ташқи савдо фаолиятини амалга ошириш учун муайян секторда яратилган шарт-шароитлар билан тўлиқ танишиш, ҳамкорликнинг умумий манфаатлари ва истиқболларини муҳокама қилиш ва келгусида биргаликда тайёрлаш учун аниқ лойиҳавий таклифларни кўриб чиқиш имконига эга бўлди. Аниқ йўналишлар ва лойиҳалар бўйича ҳамкорликнинг амалий жиҳатларини муҳокама қилиш мақсадида "G2B" ва "B2B" шаклларида учрашувлар ўтказилди.
Форум якунлари бўйича Саудия Арабистони Савдо-саноат палаталари Кенгаши ва Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси ўртасида Қўшма тадбиркорлик кенгашини ташкил этиш бўйича ҳамкорлик қилиш тўғрисида Битим, "Uzbekistan airways" АЖ ва "Flynas" компанияси ўртасида туризмни ривожлантириш тўғрисида ўзаро англашув Меморандуми ҳамда Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази ва подшоҳ Файсал номидаги Ислом тадқиқотлари маркази ўртасида ўзаро англашув Меморандуми имзоланди.
25 январь кунига қадар икки мамлакат ишбилармонлар доиралари вакиллари ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни ўрнатиш бўйича ишлар давом этади. Бунинг натижасида геология, энергетика, нефть-кимё, кимё, металлургия саноати, қишлоқ хўжалиги, фармацевтика, электротехника, соғлиқни сақлаш, ахборот-коммуникация сектори ва туризм соҳаларида аниқ лойиҳаларни амалга ошириш бўйича дастлабки келишувларга эришиш кутилмоқда.

В Бухаре состоялись Узбекско-Саудовский бизнес-форум и первое заседание Узбекско-Саудовского делового совета
2021-01-24 | Экономика
23 января текущего года в г.Бухаре в рамках визита делегации Королевства Саудовской Аравии в Республику Узбекистан состоялись Узбекско-Саудовский бизнес-форум и первое заседание Узбекско-Саудовского делового совета, организованные Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и Министерством инвестиций Королевства Саудовской Аравии.
В мероприятиях приняли участие с саудовской стороны – министр инвестиций Королевства Саудовской Аравии Халид аль-Фалих, руководство Министерства энергетики, Министерства промышленности и минеральных ресурсов, Совета торгово-промышленных палат Саудовской Аравии, Саудовского Центрального банка, Саудовского экспортно-импортного банка, Саудовского фонда развития и порядка 30 крупных саудовских компаний, таких как «Acwa Power», «Saudi Aramco», «Al-Bassam Petroleum Equipment», «Salic», «Bahri», «Elm», «Bait-Al Batterjee», «Ma’aden», «Saudi Airlines», а с узбекской стороны – заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков, руководители Министерства инвестиций и внешней торговли, Министерства иностранных дел, Министерства сельского хозяйства, Министерства транспорта, Торгово-промышленной палаты, а также других ведомств, отраслевых объединений и представители частного сектора.
В ходе мероприятий узбекской стороной был подчеркнут высокий уровень доверительных отношений между Узбекистаном и Саудовской Аравией, благодаря которому сегодня на совместной основе реализуются крупные проекты в сферах энергетики, химической и пищевой отраслях, а также в сфере услуг.
При этом подчеркивалась перспективность перехода к системному взаимовыгодному сотрудничеству в инвестиционной и торгово-экономической сферах, основой для чего будут являться благоприятные условия, созданные в Узбекистане для иностранного капитала, наряду с последовательным подходом к реализации двусторонних соглашений, ориентированным на полноценное и своевременное выполнение достигнутых договоренностей.
Саудовская сторона, высоко оценила темпы и результативность проводимых в Узбекистане социально-экономических реформ, а также открывающиеся в связи с этим широкие возможности для стимулирования двустороннего инвестиционного и торгового сотрудничества. Министром инвестиций Саудовской Аравии была выражена приверженность реализации последовательных практических мер по укреплению инвестиционных и экономических связей между двумя странами.
В данном контексте стороны приветствовали создание Узбекско-Саудовского делового совета в качестве надежной платформы для установления долгосрочных контактов между представителями частного бизнеса двух стран, создания благоприятных условий для узбекско-саудовского делового сотрудничества, а также поддержки и продвижения совместных проектов.
В ходе бизнес-форума был подробно раскрыт имеющийся потенциал для развития сотрудничества в перспективных отраслях – нефтегазовая и нефтехимическая отрасль, машиностроение, электротехническая, пищевая, текстильная и кожевенно-обувная промышленность, шелководство, инфраструктурное строительство и туризм. Также саудовские инвесторы и предприниматели были подробно проинформированы о созданных в Узбекистане условиях для привлечения и поддержки прямых иностранных инвестиций, предпринимаемых мерах по приватизации государственных активов и трансформации предприятий с государственным участием, а также о функционирующих механизмах защиты прав инвесторов, стимулирования экспорта и улучшения условий ведения бизнеса.
Участники получили возможность всесторонне ознакомиться с условиями, созданными в том или ином секторе для ведения инвестиционной и внешнеторговой деятельности в Узбекистане, обсудить общие интересы и перспективы сотрудничества и рассмотреть конкретные проектные предложения для дальнейшей совместной проработки. В целях обсуждения практических аспектов сотрудничества по конкретным направлениям и проектам были проведены встречи в форматах «G2B» и «B2B».
По итогам форума были подписаны Соглашение о сотрудничестве по созданию Совместного делового совета между Советом торгово-промышленных палат Саудовской Аравии и Торгово-промышленной палатой Узбекистана, Меморандум о взаимопонимании между АО «Uzbekistan airways» и авиакомпанией «Flynas» о развитии туризма, а также Меморандум о взаимопонимании между Центром исламской цивилизации в Узбекистане и Центром исламских исследований имени короля Фейсала.
До 25 января будет продолжаться совместная работа по налаживанию прямых связей между представителями деловых сообществ двух стран, по итогам которой ожидается достижение предварительных договоренностей по реализации конкретных проектов в сферах геологии, энергетики, нефтехимической, химической, металлургической отраслей, сельского хозяйства, фармацевтики, электротехники, здравоохранения, информационно-коммуникационного сектора и туризма.