Молия вазирлиги халқаро инвесторлар билан глобал видеоконференция ўтказди
Жорий йилнинг 20 январь куни Молия вазирлиги томонидан “Raiffeisen Bank International” билан ҳамкорликда 30га яқин халқаро инвесторлар иштирокида глобал видеоконференция ташкил этилди.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазири ўринбосари О.Исаков ҳамда Молия вазирлиги ва Марказий банкининг масъул ҳодимлари иштирокидаги конференцияда халқаро инвесторлар мамлакат иқтисодиётининг ўсиш кўрсаткичлари, кутилаётган иқтисодий ўсишнинг узоқ муддатли омиллари, фискал сиёсат ва давлат қарзи, монетар сиёсат инструментлари ва уларнинг инфляцияга таъсири юзасидан маълумотлар билан таништирилди.
Хусусан, коронавирус пандемияси туфайли жаҳон иқтисодиётида вужудга келган вазият ва қатор давлатларда иқтисодий ўсишнинг салбий суръатлари кузатилаётган вазиятда, Ўзбекистонда дастлабки ҳисоб-китобларга кўра 1,6% даражасидаги иқтисодий ўсишга эришилгани инвесторлар томонидан ижобий эътироф этилди.
Шунингдек, миллий валютада жойлаштирилган халқаро облигациялардан тушган маблағларнинг Ўзбекистоннинг Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш бўйича бир қатор лойиҳаларни молиялаштиришга йўналтирилиши, лойиҳаларни амалга ошириш жараёни халқаро экспертлар билан ҳамкорликда мониторинг қилиб борилиши ва келажакда мазкур амалиётни бошқа инвестицион лойиҳаларга кенг жорий қилиниши режалаштирилгани инвесторлар томонидан юқори баҳоланди.
Телеконференция давомида, мамлакатда олиб борилаётган хусусийлаштириш, таркибий ва институционал ислоҳотлар дастурини давом эттирилиши, 2021 йилги молиявий режалар ва монетар сиёсат бўйича асосий режалар ва мақсадли кўрсаткичлар юзасидан халқаро инвесторлар саволларига жавоб берилди.

The Ministry of Finance hosted a global video conference with international investors
On January 20, the Ministry of Finance together with “Raiffeisen Bank International” organized a global video conference with the participation of about 30 international investors.
At the conference with the participation of the Deputy Minister of Finance of the Republic of Uzbekistan Odilbek Isakov and senior officials of the ministry and the central bank, international investors were familiarized with information on the growth rates of the country's economy, long-term factors of expected economic growth, fiscal policy and public debt, monetary policy instruments and their impact on inflation.
In particular, taking into account the situation in the global economy due to the coronavirus pandemic and negative economic growth in a number of countries, according to preliminary estimates, Uzbekistan achieved positive economic growth of 1.6%.
Investors also highly appreciated the direction of funds received from international bonds placed in national currency to finance a number of projects to achieve the Sustainable Development Goals of Uzbekistan, monitoring the implementation of projects together with international experts and further widespread implementation of this practice in other investment projects.
During the teleconference, answers were given to questions from international investors about the continuation of the country's privatization program, structural and institutional reforms, basic plans and targets for financial plans and monetary policy for 2021.