Тошкентда Марказий Осиё давлатлари ва Афғонистон билан ҳамкорликка бағишланган халқаро анжуман бўлиб ўтди
Тошкент давлат шарқшунослик университети Марказий Осиё халқаро институти ҳамда “Минтақавий мулоқот” халқаро ташкилоти билан ҳамкорликда “Ўзбекистон ташқи сиёсатидаги янги тенденциялар: Марказий Осиё мамлакатлари ва Афғонистон билан ўзаро муносабатларнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари” мавзусида халқаро конференция ташкил этди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири Маҳмуд Бобоназаров.
Онлайн-форматда ўтказилган халқаро анжуманда Марказий Осиё масалалари бўйича етакчи экспертлар, олимлар, давлат органлари ва дипломатик корпус вакиллари иштирок этди. Шунингдек, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Афғонистон, Россия, Хитой, АҚШ, Бельгия, Беларусь, Буюк Британия, Испания, Франция, Жанубий Корея, Малайзия, Миср, Покистон ва бошқа давлатларнинг илмий жамоатчилиги вакиллари долзарб мавзуларда маърузалар тақдим этди.
Тошкент давлат шарқшунослик университети ректори Гулчеҳра Риҳсиева тадбирни очар экан, Ўзбекистон ташқи сиёсатининг янги тенденциялари, Марказий Осиё ва Афғонистон билан ҳозирги кундаги ҳамкорликнинг юқори даражасини қайд этди, халқаро анжуманнинг долзарблиги, мақсади ҳамда вазифаларига тўхталди. Давлатимиз раҳбари томонидан амалга оширилаётган ташқи сиёсат натижасида кейинги йилларда Ўзбекистоннинг халқаро майдондаги нуфузи ва миллий институтларимизга бўлган ишонч тобора ортиб бораётгани, мамлакатимиз халқаро майдонда, айниқса, минтақавий масалаларни ечишда ишончли ва катта салоҳиятга эга ҳамкор сифатида эътироф этилаётганини таъкидлади.
Марказий Осиё халқаро институти директори Анвар Носиров Ўзбекистон Республикаси Президенти Олий Мажлисга Мурожаатномасида минтақамиз давлатлари билан дўстлик, яхши қўшничилик муносабатлари, стратегик шериклик ва ўзаро ишонч муҳитини янада мустаҳкамлаш мамлакатимиз ташқи сиёсатининг устувор йўналиши бўлиб қолишини таъкидлаганига эътибор қаратди.
Бугун Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар ва янгиланишлар жараёни минтақа мамлакатлари ўртасидаги ҳамкорлик алоқаларини ривожлантиришга қулай имкониятлар тақдим этмоқда.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси ва қарори билан барпо этилган Марказий Осиё халқаро институти фаолияти ҳам ана шу эзгу мақсадларга қаратилган.
Ўзбекистон Ташқи ишлари вазирининг ўринбосари Фурқат Сидиқов, ўз навбатида, “ушбу халқаро анжуман янги Ўзбекистоннинг ташқи сиёсати ҳамда мазкур амалга оширилаётган ишларни чуқур таҳлил қилишга мустаҳкам замин яратиши”ни алоҳида урғу бериб, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлисга Мурожаатномасида Ватанимизнинг халқаро майдондаги обрў-эътиборини янада юксалтириш, очиқ ва амалий ташқи сиёсат юритиш борасида аниқ “Йўл харитаси” белгилаб берилганини таъкидлади.
“Йўл харитаси” Ташқи ишлар вазирлиги фаолиятида устувор йўналиш экани, мамлакатимизнинг ташқи сиёсий фаолият концепциясини янги мазмун моҳият билан бойитиш ва уни ҳар жиҳатдан такомиллаштириш зарурлиги қайд этилди. Мазкур жараёнда Марказий Осиё давлатлари билан алоқаларни янада мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
“Минтақавий мулоқот” халқаро ташкилотининг мамлакатимиздаги ваколатхонаси директори Мьюша Север тадбирда сўзга чиқиб, янги Ўзбекистон сўнгги йилларда эришган муҳим ютуқлар минтақадаги мамлакатлар учун намуна сифатида хизмат қилиши мумкинлигига эътибор қаратди.
Шунинг билан бирга Ўзбекистон қўшни давлатлар, жумладан Афғонистон билан дўстона муносабатларни мазмунан юқори даражага кўтарганини эътироф этди. У Марказий Осиё минтақасида Ўзбекистон Афғонистон учун ривожланиш моделига айланиши мумкинлигини алоҳида таъкидлади.
Анжуманнинг халқаро иштирокчилари Ўзбекистон сўнгги йилларда олиб бораётган фаол, мувозанатли ва кўп қиррали ташқи сиёсатига юқори баҳо берди.
Марказий Осиё давлатлари ўртасидаги ҳамкорлик алоқалари изчиллик касб этгани алоҳида таъкидланди. Шу билан бирга ушбу жараёнда Ўзбекистоннинг муҳим роли кўрсатиб ўтилди. Экспертларнинг фикрича, мамлакатимиз сиёсати минтақадаги савдо, иқтисодиёт, транспорт ва логистика, энергетика, қишлоқ хўжалиги ва бошқа соҳаларда эришилган ижобий натижаларга асос бўлмоқда.
Иштирокчилар Ўзбекистоннинг Афғонистонга кўрсатаётган кенг қамровли ёрдамини юқори баҳолади.
Мазкур жараёнларни чуқур ўрганиш ва янада ривожлантириш мақсадида Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан Марказий Осиё халқаро институти ташкил этилгани, жорий йил Ўзбекистонда “Марказий ва Жанубий Осиё – минтақавий ўзаро боғликлик таҳдидлар ва имкониятлар” мавзусида халқаро конференция, БМТ шафелигида инсон ҳуқуқлари бўйича таълим глобал форуми, Ёшлар ҳуқуқлари бўйича Бутунжаҳон ёшлар анжумани, диний эркинлик масалалари бўйича минтақавий анжуман ўтказишга тайёргарлик кўрилаётгани буни ёрқин ифодалаётгани таъкидланди.

В Ташкенте состоялась международная конференция, посвященная сотрудничеству Узбекистана со странами Центральной Азии и Афганистаном
Ташкентский государственный университет востоковедения совместно с Международным институтом Центральной Азии и организацией «Региональный диалог» провел международную конференцию на тему «Новые тенденции во внешней политики Узбекистана: состояние и перспективы во взаимоотношениях со странами Центральной Азии и Афганистаном», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В мероприятии, прошедшем в онлайн-формате, приняли участие ведущие эксперты по Центральной Азии, ученые, представители органов государственной власти и дипломатического корпуса. С докладами на актуальные темы выступили представители научного сообщества Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Афганистана, России, Китая, США, Бельгии, Беларуси, Великобритании, Испании, Франции, Южной Кореи, Малайзии, Египта, Пакистана и других стран.
Ректор Ташкентского государственного университета востоковедения Гульчехра Рихсиева, открывая мероприятие, остановилась на новых тенденциях внешней политики Узбекистана, констатировала высокий уровень текущего сотрудничества республики с государствами Центральной Азии и Афганистаном, отметила актуальность конференции, озвучила ее цели и задачи. Подчеркнуто, что благодаря проводимой главой нашего государства в последние годы внешней политике, поступательно повышается авторитет Узбекистана и доверие к его национальным институтам на международной арене, республика признается в качестве надежного партнера, обладающего большим потенциалом в решении региональных проблем.
Директор Международного института Центральной Азии Анвар Насиров обратил внимание на то, что в Послании Президента Шавката Мирзиёева Олий Мажлису отмечено, что дальнейшее укрепление дружбы, отношений добрососедства, стратегического партнерства и взаимного доверия с государствами Центральной Азии будет являться приоритетом нашей внешней политики.
Реализуемые в новом Узбекистане масштабные реформы во всех сферах жизни государства и общества создают уникальные возможности для расширения взаимодействия с государствами Центральной Азии.
Деятельность созданного по инициативе и решению главы нашего государства Международного института Центральной Азии также направлена на эти благие цели.
Заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков сделал особый акцент на том, что проводимое мероприятие создает прочную основу для глубокого анализа новой внешней политики Узбекистана. Было подчеркнуто, что в Послании Олий Мажлису глава государства четко определил “Дорожную карту” по проведению открытой внешней политики и повышению авторитета страны на международной арене.
Отдельно отмечалась необходимость наполнения новым содержанием и всестороннего совершенствования внешнеполитической концепции государства, подчеркивалось, что реализация “Дорожной карты” является приоритетным направлением деятельности Министерства иностранных дел.
В рамках этих процессов уделяется особое внимание дальнейшему укреплению связей со странами Центральной Азии.
Директор представительства международной организации «Региональный диалог» в нашей стране Мьюша Север, выступая на конференции, обратила внимание на то, что достигнутые Узбекистаном в последние годы важные успехи могут служить примером для стран региона. Одновременно, она подчеркнула, что дружественные отношения Узбекистана с соседними странами, в том числе с Афганистаном, вышли на качественно новый уровень. Мьюша Север особо отметила, что Узбекистан может стать моделью развития для Афганистана.
Международные участники мероприятия дали высокую оценку проводимой Узбекистаном в последние годы активной, динамичной и многоплановой региональной политике. Отдельно отмечена динамика развития сотрудничества между странами Центральной Азии. Вместе с тем, указано на важную роль Узбекистана в данных процессах. По мнению экспертов, политика нашей страны становится основой для достижения в регионе положительных результатов в сферах экономики, торговли, транспорта и логистики, сельского хозяйства и других областях. Участники также высоко оценили всестороннюю помощь Узбекистана, оказываемую Афганистану.
Отмечено, что свидетельством позитивных результатов внешней политики Узбекистана на развитие региона являются создание по инициативе Президента Узбекистана в целях глубокого изучения региональных процессов и их дальнейшего развития Международного института Центральной Азии, а также планы по проведению в этом году в стране международной конференции «Центральная и Южная Азия – региональной взаимосвязанность. Вызовы и возможности», Глобального образовательного форума под эгидой ООН, Всемирного форума по правам молодежи, регионального форума по вопросам религиозных свобод.