Бухоро вилоятининг ижтимоий-иқтисодий ривожланишини рағбатлантириш бўйича фаол ишлар олиб борилмоқда
2021-01-19 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 15 январидан бошлаб Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков бошчилигидаги ҳамда вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарларидан иборат ишчи гуруҳи жойларга чиққан ҳолда Бухоро вилоятини жадал ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг бугунги ҳолатини ўрганиш ва уни рағбатлантириш бўйича чора-тадбирларни ишлаб чиқиш бўйича ишларни олиб бормоқда.
Ишчи гуруҳи аъзолари туман, шаҳар ва маҳаллаларда саноат объектлари, корхоналар ва амалга оширилаётган инвестиция лойиҳаларига ташриф буюриб, чуқур таҳлил ва тадбиркорлар билан бевосита мулоқот қилиш орқали вилоят саноат салоҳиятини ошириш ҳамда камбағалликни қисқартириш ва аҳоли бандлигини таъминлаш учун барча мавжуд бўлган имкониятларни ишга солиш бўйича таклифлар ишлаб чиқмоқда.
Ушбу жараёнда тубдан янги “Маҳалла раиси-ислоҳотчи” усули самарали восита бўлиб, “пастдан юқорига” тамойили асосида мавжуд бўлган муаммоларни инфраструктура, ижтимоий объектлар ва аҳоли эҳтиёжларининг ҳозирги ҳолатини бошқалардан кўра яхши биладиган туман ва шаҳар маҳалла раислари билан фаол ўзаро ҳамкорлик қилиш орқали аниқлаш механизмини назарда тутади. Бунда раисларни улар назорат қиладиган ҳудудларда иқтисодий фаолликни рағбатлантириш ишларига жалб этилганлик даражасини ошириш ҳам амалга оширилмоқда.
Шу ўринда, ҳар бир алоҳида маҳалланинг саноат ихтисослашувини ҳисобга олган ҳолда истиқболли инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқишни назарда тутган ҳолда маҳаллалар даражасида янги “иқтисодий ўсиш нуқталари”ни аниқлаш ва уларни ишга солишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
“Вазирлик ёки идора - тармоқ бирлашмаси - тижорат банки” тизими доирасида вилоятнинг туман ва шаҳарларига бириктирилган масъул раҳбарларга қишлоқ хўжалиги, саноат ва хизмат кўрсатиш соҳасини ривожлантириш, янги иш ўринлари яратиш, қамбағалликни қисқартириш ва аҳоли турмуш шароитларини яхшилаш бўйича аниқ чора-тадбирлар ишлаб чиқиш вазифаси юклатилди.
Натижада вилоятнинг барча 544 маҳалласи учун ишлаб чиқариш ва экспорт ҳажмини ошириш, коммунал ва ижтимоий инфратузилмани такомиллаштириш, аҳоли бандлигини таъминлаш бўйича мақсадли чора-тадбирларни қамраб олган ижтимоий-иқтисодий ривожланиш дастурлари ишлаб чиқилади.
Ишчи гуруҳи шу ҳафта давомида Бухоро вилоятида ўз ишини давом эттиради. Туман ва шаҳарларга бириктирилган раҳбарларнинг фаолиятини мониторинг қилиш ва мувофиқлаштириш бир қатор вазирлик, идора ва тармоқ бирлашмалари раҳбарларидан иборат Республика штаби, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси томонидан амалга оширилади.

Ведётся активная работа по стимулированию социально-экономического развития Бухарской области
С 15 января текущего года рабочая группа под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти, с выездами на места ведет работу по изучению текущего состояния и выработке мер по стимулированию ускоренного социально-экономического развития Бухарской области.
Члены рабочей группы, посещая промышленные объекты, предприятия и реализуемые инвестиционные проекты в районах, городах и махаллях, путем глубокого анализа и непосредственного общения с предпринимателями разрабатывают предложения по наращиванию промышленного потенциала региона и задействования всех имеющихся возможностей для сокращения бедности и обеспечения занятости населения.
Эффективным инструментом в данной деятельности является принципиально новый метод «Председатель махалли – реформатор», предусматривающий механизм выявления имеющихся проблем по принципу «снизу вверх» за счёт активного взаимодействия с председателями махаллей районов и городов, наиболее осведомленными о текущем состоянии инфраструктуры, социальных объектов и потребностях населения, и повышения их вовлеченности в работу по стимулированию экономической активности в курируемых участках.
В данном контексте особое внимание уделяется выявлению и задействованию новых «точек экономического роста» на уровне махаллей, имея в виду разработку перспективных инвестиционных проектов с привязкой к промышленной специализации каждой отдельной махалли.
Перед ответственными руководителями, закрепленными за районами и городами региона в связке «министерство или ведомство - отраслевое объединение - коммерческий банк», поставлены задачи по выработке конкретных мер по развитию сельского хозяйства, промышленности и сферы услуг, созданию новых рабочих мест, сокращению бедности и улучшению условий жизни населения.
В результате будут разработаны программы социально-экономического развития всех 544 махаллей области, включающие в себя адресные меры по наращиванию объемов производства и экспорта, улучшению коммунальной и социальной инфраструктуры и обеспечения занятости населения.
Рабочая группа продолжит работу в Бухарской области в течение ближайшей недели. Мониторинг и координация деятельности закреплённых за районами и городами руководителей будет вестись Республиканским штабом в составе руководителей ряда министерств, ведомств и отраслевых объединений, а также Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан.