Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Ўзбекистон Республикаси Президентининг Олий Мажлисга Мурожаатномасининг асосий устувор йўналишлари муҳокама қилинди
2021-01-17 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 16 январь куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Ўзбекистон Республикаси Президентининг Олий Мажлис ва Ўзбекистон халқига йўллаган Мурожаатномасининг асосий устувор йўналишлари муҳокама қилинди.
Тадбирда Вазирлик ва унинг қуйи ташкилотлари раҳбарияти ва ходимлари иштирок этди. Вазирликнинг ҳудудий бўлимлари муҳокамаларда видеоконференция орқали иштирок этди.
Муҳокамада инвестициялар ва ташқи савдо фаолияти соҳаларига урғу берган ҳолда Мурожаатномада жорий йилда амалга ошириш учун белгиланган стратегик мақсад ва вазифаларнинг мазмун-моҳиятини очиб берувчи маъруза тингланди.
Инвестицияларни жалб этиш, юқори қўшимча қийматга эга маҳсулот ишлаб чиқарувчи юқори технологияли корхоналарни яратишга қаратилган истиқболли инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш, инвестиция муҳитини яхшилаш, экспорт салоҳиятини ошириш ва ҳудудларни ривожлантириш билан боғлиқ масалалар атрофлича муҳокама этилди.
Иқтисодиётни ривожлантириш ва эркинлаштириш, камбағалликни қисқартириш, давлат компанияларининг трансформациясини жадаллаштириш, товар ва молия бозорларида эркин рақобат муҳитини яратиш, вилоятлар, туманлар, шаҳарлар ва маҳаллалар даражасида "ўсиш нуқталари"ни ишга солиш ҳисобига иқтисодий ўсишни таъминлаш, тадбиркорлик ва кичик бизнесни ривожлантириш учун қулай шарт-шароитлар яратиш, қишлоқ хўжалигининг унумдорлиги ва самарадорлигини ошириш, аҳолининг ижтимоий ҳимоясини мустаҳкамлаш ва янги экспорт бозорларига чиқиш бўйича Мурожаатномада белгиланган чора-тадбирларга алоҳида эътибор қаратилди.
Муҳокама якунида иштирокчилар белгиланган вазифаларни амалга ошириш механизмлари юзасидан фикр алмашдилар ва устувор йўналишларда келгусида иш олиб боришга доир конструктив таклифларни тилга олдилар.

В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялось обсуждение ключевых моментов Послания Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису
2021-01-17 | Экономика
16 января текущего года в Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялось обсуждение ключевых моментов Послания Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису и народу Узбекистана.
В мероприятии приняли участие руководство и сотрудники Министерства и его подведомственных организаций. Региональные подразделения Министерства участвовали в обсуждении посредством видеоконференцсвязи.
Был заслушан доклад, раскрывающий суть и значение стратегических целей и задач на текущий год, обозначенных в Послании, с фокусом на сферы инвестиционной и внешнеторговой деятельности.
Были всесторонне обсуждены вопросы, связанные с привлечением инвестиций, разработкой перспективных инвестиционных проектов, нацеленных на создание высокотехнологичных предприятий, выпускающих продукцию с высокой добавленной стоимостью, совершенствованием инвестиционного климата, повышением экспортного потенциала и развитием регионов.
Отдельное внимание было уделено намеченным в Послании мероприятиям по развитию и либерализации экономики, сокращению бедности, ускорению трансформации государственных компаний, созданию свободной конкурентной среды на товарном и финансовом рынках, обеспечению экономического роста за счет задействования «точек роста» на уровнях областей, районов, городов и махаллей, созданию благоприятных условий для развития предпринимательства и малого бизнеса, повышению производительности и эффективности сельского хозяйства, усилению социальной защиты населения и выходу на новые экспортные рынки.
В завершение обсуждения участники обменялись мнениями о механизмах реализации поставленных задач и озвучили конструктивные предложения, касающиеся формата дальнейшей деятельности в приоритетных направлениях.