Япония Бош вазирининг ўринбосари, молия вазири Таро Асо билан музокаралар бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 15 январь куни видеоконференция шаклида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Япония Бош вазирининг ўринбосари - молия вазири Таро Асо билан музокаралар ўтказди.
Музокаралар чоғида икки мамлакат ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликнинг бугунги масалалари ҳамда уни кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди. 2019 йилнинг декабрида Японияга олий даражада амалга оширилган ташриф якунлари бўйича эришилган келишувлар доирасида савдо-иқтисодий, молиявий, техник ва инвестициявий ҳамкорликни ривожлантиришда ижобий тенденция кузатилганлиги қайд этилди.
Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) билан ҳамкорлик қилишнинг бориши ҳамда икки томонлама йирик инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш билан боғлиқ қатор масалалар алоҳида муҳокама қилинди. Япония томони Японияда хусусий бизнес вакилларининг Ўзбекистонда ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш соҳаларида қўшма корхоналар ташкил этишга қизиқиши ортиб бораётганини қайд этди.
Мулоқот чоғида, шунингдек, жорий йилга мўлжалланган қўшма тадбирлар, жумладан, Ўзбекистон-Япония парламентлараро форумининг 3-йиғилиши ҳамда Тошкентда ўтказилиши режалаштирилган иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон - Япония ва Япония - Ўзбекистон қўмиталарининг навбатдаги йиғилишларини ташкил этиш масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди.
Музокаралар якунида томонлар кўп қиррали икки томонлама ҳамкорлик доирасида кейинги тадбирларни белгилаб олдилар ва ҳамкорликнинг асосий жиҳатлари бўйича аниқ келишувларга эришдилар.

Состоялись переговоры с заместителем Премьер-министра, министром финансов Японии Таро Асо
15 января текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков в формате видеоконференцсвязи провел переговоры с заместителем Премьер-министра – министром финансов Японии Таро Асо.
В ходе переговоров обсуждена актуальная повестка многопланового партнерства двух стран, а также перспективы его расширения. Отмечена положительная тенденция развития торгово-экономического, финансово-технического и инвестиционного сотрудничества в рамках договоренностей, достигнутых по итогам визита в Японию на высшем уровне в декабре 2019 года.
Отдельно рассмотрен ход сотрудничества с Японским агентством международного сотрудничества (JICA), а также ряд вопросов, связанных с реализацией крупных двусторонних инвестиционных проектов. Японская сторона отметила растущий интерес представителей частного бизнеса Японии к созданию совместных предприятий в Узбекистане в сферах производства и услуг.
Также были затронуты вопросы организации совместных мероприятий, намеченных на текущий год, в том числе проведение 3­-го заседания Узбекско-Японского межпарламентского форума, а также очередных заседаний Узбекско-Японского и Японско-Узбекского комитетов по экономическому сотрудничеству, которые состоятся в г.Ташкенте.
По итогам переговоров, стороны наметили дальнейшие шаги в рамках многопланового двустороннего сотрудничества и достигли конкретных договоренностей по ключевым аспектам взаимодействия.