Хоразм вилоятида ёшларни қўллаб-қувватлаш масалалари муҳокама қилинди
5 январь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С. Умурзаков Урганч шаҳрида Хоразм вилояти ёш тадбиркорлари билан учрашув ўтказди.
Учрашув давомида ёшлар фаолияти ва тадбиркорликни ривожлантириш билан боғлиқ масалалар, шунингдек, ёшлар ва давлат ҳокимияти органлари ўртасида бевосита мулоқот ўрнатиш механизмлари муҳокама қилинди. Ёш авлоднинг жамият ва иқтисодиётни инновацион ривожлантириш драйвери сифатидаги ўрни қайд этилиб, ҳар томонлама таълим олиш ва малака оширишдан тортиб, ижодиёт ва тадбиркорлик билан шуғулланишда амалий ёрдам беришгача бўлган ёшлар лойиҳалари ва ташаббусларини қўллаб-қувватлашнинг яхлит тизимини яратиш муҳимлиги таъкидланди.
Муҳокама давомида ёшлар вакиллари ўз лойиҳаларини амалга оширишда дуч келаётган қатор муаммоларни, жумладан, бизнес юритиш тажрибасининг йўқлигини, касбий билим даражасининг етарли эмаслигини, молиявий ресурсларга, ер участкаларига, бино ва иншоотларга бўлган эҳтиёжнинг, бюрократик тўсиқларнинг мавжудлигини ва бошқа омилларни тилга олдилар.
Таъкидлаш жоизки, ёшлар хусусий масалалар билан бир қаторда муҳокама қилиш учун муҳим тизимли муаммоларни ҳам ўртага ташладилар ва уларнинг аниқ ечимларини таклиф этдилар. Чекка ҳудудлар ва қишлоқ жойларда истиқомат қилувчи ёшларнинг ижтимоий хизматлардан фойдаланиш кўламини кенгайтириш, зарур касбий кўникмаларни олиш, шунингдек, ижодий ва ишбилармонлик ғояларини амалга ошириш учун тенг имкониятлар яратиш борасида биргаликда иш олиб бориш умумий устуворлик сифатида белгиланди.
Бундан ташқари, учрашув давомида ёшларни иш билан таъминлашга ёрдам бериш, лойиҳа ва стартапларни амалга ошириш, шунингдек, ижтимоий йўналтирилган ташаббусларда иштирок этишнинг мавжуд бўлган ва ишлаб чиқилаётган механизмлари ҳақида батафсил маълумот берилди.
Суҳбат якунлари бўйича аниқ лойиҳаларни шакллантириш, молиялаштириш манбаларини аниқлаш ва ҳаётга татбиқ этиш механизмларини ишлаб чиқиш мақсадида батафсил ўрганиш ва устида ишлаш учун энг истиқболли таклиф ва бизнес ғоялар танлаб олинди. Мутасадди раҳбарларга ушбу таклифлар ижросини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш топширилди.

Обсуждены вопросы поддержки молодежи в Хорезмской области
5 января текущего года в г.Ургенче заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с молодыми предпринимателями Хорезмской области.
В ходе встречи были обсуждены вопросы развития молодежной деятельности и предринимательства, а также рассмотрены механизмы налаживания прямого диалога молодежи с органами государственной власти. Отмечалась роль молодого поколения как драйвера инновационного развития общества и экономики, в связи с чем была подчеркнута важность создания целостной системы комплексной поддержки реализации молодежных проектов и инициатив, начиная от всестороннего образования и повышения квалификации, и заканчивая практической поддержкой в творчестве и предпринимательстве.
В ходе обсуждения представители молодежи озвучили ряд проблем, с которыми они столкнулись в реализации собственных проектов, среди которых недостаток опыта в ведении бизнеса, недостаточный уровень профессиональных знаний, потребность в финансовых ресурсах, земельных участках, зданиях и сооружениях, наличие бюрократических барьеров и другие факторы.
Стоит отметить, что помимо частных вопросов, молодые люди выдвигали на обсуждение важные системные проблемы и предлагали их конкретные решения. Общим приоритетом была обозначена совместная работа по улучшению доступа молодежи отдаленных районов и сельской местности к социальным услугам, получению необходимых профессиональных навыков, а также по предоставлению равных возможностей для реализации творческих и бизнес-идей.
Кроме того, в ходе встречи была представлена подробная информация о существующих и разрабатываемых механизмах поддержки молодежи в трудойстройстве, реализации проектов и стартапов, а также участии в социально ориентированных инициативах.
По итогам беседы наиболее перспективные предложения и бизнес-идеи были отобраны для детального изучения и доработки с целью формирования конкретных проектов, поиска источников финансирования и выработки механизмов практической реализации. Ответственным руководителям были даны поручения по оказанию всесторонней поддержки в реализации данных предложений.