Ўзбекистон Бош вазирининг ўринбосари Нукусда Қорақалпоғистон ёш тадбиркорлари, талабалар ва жамоат фаоллари билан учрашди
2021-01-06 | Ёшлар
Ўзбекистон Бош вазирининг ўринбосари Сардор Умурзоқов кеча Нукус шаҳрида Қорақалпоғистон Республикаси ёшлари вакиллари билан учрашув ўтказди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги манбасига кўра, ёш тадбиркорлар, талабалар ва жамоатчи фаоллар билан кечган очиқ мулоқот ҳудудда ёшларнинг ривожланиши ва фаолияти билан боғлиқ долзарб масалаларни атрофлича муҳокама этиш, уларнинг бандлигини таъминлаш, интеллектуал ва ижодий салоҳиятини юзага чиқариш имконини берди.
Иқтисодиёт, саноат ва технологиялар ривожланишидаги долзарб тенденцияларга тўхталиб ўтилди, бунда рақамлаштириш ва ахборот технологияларини кенг жорий этиш ва турли соҳаларда инновацион ечимлардан фойдаланишнинг ўрни алоҳида таъкидланди.
Кичик аҳоли пунктларида ёш авлоднинг бандлик даражасини ошириш ва қишлоқ жойларда ёшлар фойдаланишлари учун мўлжалланган инфратузилма объектларини ривожлантириш бўйича самарали механизмларни ишлаб чиқиш зарурлигига алоҳида эътибор қаратилди.
Ёшларни ҳудудларни ривожлантириш ва ижтимоий-иқтисодий жиҳатдан аҳамиятли лойиҳаларни амалга оширишга жалб этишга қаратилган ёшлар ташкилотлари фаолиятини кенгайтириш чора-тадбирлари кўриб чиқилди. Илмий-техник ва бадиий ижодиётни фаол рағбатлантириш, шунингдек, ёш авлод ўртасида бизнес ва лойиҳаларни ишлаб чиқиш кўникмаларини шакллантириш муҳимлиги алоҳида қайд этилди.
Шу ўринда истиқболли ғояларни аниқ инвестиция таклифларига айлантиришнинг самарали воситаси сифатида «Лойиҳалар фабрикаси»нинг ўрни алоҳида таъкидланди.
Шунингдек, учрашув иштирокчиларига ёшлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар ва янги механизмлар ҳақида маълумот берилди. Масалан, давлат раҳбарининг топшириғига мувофиқ, яқин келажакда Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги қошида ёшларнинг инновацион ғоя ва лойиҳаларини молиялаштириш учун махсус жамғарма ташкил этилиши, унга дастлабки босқичда 100 миллион доллар ажратилиши маълум қилинди. Жамғарма маблағлари ёшлар лойиҳаларини паст фоиз ставкалари ва қулай шартларда амалга ошириш учун ажратилади. Бундан ташқари, Республика ҳудудларида «ёшлар кичик саноат зоналари»ни яратиш ташаббусига тўхталиб ўтилди. Унинг доирасида инвестиция лойиҳаларини руёбга чиқариш учун ёш тадбиркорларга ижара ва лизингнинг имтиёзли шартлари асосида тақдим этиладиган алоҳида ишлаб чиқариш майдончалари, бино ва иншоотлар қурилади.
Ўз навбатида, учрашув қатнашчилари ёшларнинг ривожланиши учун шарт-шароитларни яхшилаш, уларни саноат ва ижтимоий фаолиятга жалб этиш борасидаги фикрларини билдирдилар. Конструктив таклифлар қабул қилиниб, тадбир якунида тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарларига уларни амалга ошириш чораларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш бўйича аниқ кўрсатмалар берилди.

Заместитель Премьер-министра Узбекистана в Нукусе встретился с молодыми предпринимателями, студентами и общественными активистами Каракалпакстана
2021-01-06 | Молодежь
Заместитель Премьер-министра Узбекистана Сардор Умурзаков вчера в г.Нукусе провел встречу с представителями молодежи Республики Каракалпакстан, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации Министерства инвестиций и внешней торговли (МИВТ), открытый диалог с молодыми предпринимателями, студентами и общественными активистами позволил всесторонне обсудить актуальные вопросы, связанные с развитием и деятельностью молодежи в регионе, обеспечением ее занятости и раскрытием ее интеллектуального и творческого потенциала.
Были затронуты вопросы о современных тенденциях в развитии экономики, промышленности и технологий, в контексте чего подчеркивалась роль цифровизации и широкого внедрения информационных технологий и применения инновационных решений в различных областях.
Отдельное внимание было уделено необходимости выработки действенных механизмов повышения уровня занятости молодого поколения в небольших населенных пунктах и развития общедоступной инфраструктуры для молодежи в сельской местности.
Рассмотрены меры по расширению деятельности молодежных организаций, направленной на вовлечение молодежи в развитие территорий и реализацию социально и экономически значимых проектов. Подчеркивалась важность активного стимулирования научно-технического и художественного творчества, а также формирования у молодого поколения навыков ведения бизнеса и проектной работы.
В данном контексте была подчеркнута роль деятельности «Фабрики проектов» как эффективного инструмента для воплощения перспективных идей в конкретные проработанные инвестиционные предложения.
Заместитель Премьер-министра рассказал участникам встречи о реализуемых мерах и новых механизмах поддержки молодежного предпринимательства. Так, было озвучено, что по поручению главы государства при МИВТ в ближайшее время будет создан специальный фонд для финансирования инновационных идей и проектов молодежи, в который на первоначальном этапе будет выделено 100 миллионов долларов США. Средства фонда будут направляться на реализацию молодежных проектов по низким процентным ставкам и на выгодных условиях. Кроме того, была затронута инициатива о создании «молодёжных малых промышленных зон» в регионах республики со строительством отдельных производственных площадок, зданий и сооружений, которые будут предоставляться молодым предпринимателям на льготных условиях аренды и лизинга для реализации инвестиционных проектов.
В свою очередь, участники встречи получили возможность озвучить свои идеи по улучшению условий для развития молодежи и ее вовлечению в производственную и социальную деятельность. Конструктивные предложения были взяты на вооружение, а по окончанию мероприятия руководителям соответствующих министерств и ведомств были даны адресные поручения по оказанию всесторонней поддержки в их реализации.