Тошкент вилоятининг инвестиция ва саноат салоҳияти ривожланишининг имкониятлари ўрганилмоқда
Жорий йилнинг 4 январь куни Тошкент вилоятида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги мувофиқлаштируви остида ижтимоий-иқтисодий ривожланиш масалаларини ўрганиш бўйича Республика ишчи гуруҳи ўз фаолиятини бошлади
Ишчи гуруҳи таркибига вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарлари киритилган бўлиб, уларнинг вазифаси вилоятнинг барча шаҳар ва туманларидаги саноат корхоналарининг жорий ҳолатини жойларга чиқиш ва тадбиркорлар билан тўғридан-тўғри мулоқот қилиш орқали чуқур таҳлил этиш, шунингдек, инвестиция ва ишлаб чиқариш фаолиятини кучайтириш бўйича амалий чора-тадбирларни ишлаб чиқиш ҳисобланади.
Шу муносабат билан Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков раҳбарлигида ҳамда инвестициялар ва ташқи савдо масалалари бўйича вилоят шаҳар ва туманлари ҳокимлари ва ҳоким ўринбосарлари иштирокида йиғилиш ташкил этилди. Унда Ишчи гуруҳи фаолиятининг устувор йўналишлари, ишлаш ва идоралараро ҳамкорлик тамойиллари белгиланиб олинди, шунингдек, алоҳида вазирлик ва идоралар раҳбарларига аниқ кўрсатмалар берилди.
Мавжуд ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ҳамда хомашёни чуқур қайта ишлашни ва юқори қўшимча қийматга эга маҳсулотларни ишлаб чиқаришни кўзда тутган янги юқори рентабеллик саноат корхоналарини яратишга урғу берган ҳолда, ҳудуднинг инвестициявий ва саноат салоҳиятидан тўлиқ фойдаланиш зарурлиги таъкидланди.
Ишлаб чиқариш ҳажмининг пасайиши сабабларини таҳлил қилиш ва уни қайта тиклаш бўйича аниқ чораларни ишлаб чиқишни назарда тутган ҳолда, пандемия ва у билан боғлиқ чекловлар туфайли ишлаб чиқариш кўламини қисқартирган ёки ўз фаолиятини тўхтатган корхоналарни ўрганишга алоҳида эътибор қаратилди.
Қолаверса, бўш ер участкалари, бинолар ва иншоотлардан оқилона фойдаланиш орқали янги лойиҳаларни амалга ошириш учун муҳим имкониятлар мавжудлиги қайд этилди – масъул раҳбарларга лойиҳалар ташаббускорларини, молиялаштириш манбаларини ва бажариш муддатларини кўрсатган ҳолда ҳар бир объектдан фойдаланиш бўйича аниқ таклифларни тайёрлаш топширилди.
Йиғилиш якунида Ишчи гуруҳига юклатилган вазифаларни сифатли ва ўз вақтида амалга ошириш билан боғлиқ қўшимча кўрсатмалар берилди. Гуруҳ жорий ҳафтада ўз фаолиятини давом эттиради.

Изучается потенциал инвестиционного и промышленного развития Ташкентской области
4 января текущего года в Ташкентской области при координации Министерства инвестиций и внешней торговли начала свою деятельность Республиканская рабочая группа по изучению вопросов социально-экономического развития.
В составе Рабочей группы ­– руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти, задачей которых является глубокий анализ текущего состояния промышленных предприятий во всех городах и районах области посредством выездов на места и прямой работы с предпринимателями, а также выработка практических мер по активизации инвестиционной и производственной деятельности.
В связи с этим, под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и с участием хокимов районов и городов области, а также их заместителей по вопросам инвестиций и внешней торговли было организовано совещание, в ходе которого были обозначены приоритетные направления деятельности Рабочей группы, принципы работы и межведомственного взаимодействия, а также даны адресные поручения руководителям отдельных министерств и ведомств.
Была озвучена необходимость полного задействования имеющегося инвестиционного и промышленного потенциала региона с акцентом на расширение действующих производственных мощностей и создание новых высокорентабельных промышленных предприятий, предусматривающих глубокую переработку сырья и выпуск продукции с высокой добавленной стоимостью.
Особый упор был сделан на изучение предприятий, снизивших объемы производства или прекративших свою деятельность в связи с пандемией и сопутствующими ограничениями, имея в виду анализ причин снижения объемов производства и выработку конкретных мер по их восстановлению.
Также были отмечены значительные возможности для реализации новых проектов путем рационального использования пустующих земельных участков, зданий и сооружений ­­– ответственным руководителям было поручено подготовить адресные предложения по использованию каждого объекта с указанием инициаторов проектов, источников финансирования и сроков реализации.
По итогам совещания были даны дополнительные поручения, связанные с качественным и своевременным выполнением задач, поставленных перед Рабочей группой, которая продолжит свою деятельность в течение ближайшей недели.