Ўзбекистонда каршеринг тизими йўлга қўйилди
2021 йилнинг 10 январидан бошлаб каршеринг ташкилотларига нотариал расмийлаштирмасдан ва ички ишлар органларида рўйхатдан ўтказмасдан йўловчилар автотранспорти ва мототранспорт воситаларини жисмоний ҳамда юридик шахсларга 30 кунгача муддатда қисқа муддатли ижарага бериш ҳуқуқи берилади.
Бунда каршеринг ташкилотларининг автомототранспорт воситалари Транспорт вазирлиги ва Ички ишлар вазирлиги томонидан тасдиқланган талабларга мувофиқ келувчи махсус таниқлик белгига эга бўлиши шарт. Маълумот учун: Каршеринг – Жисмоний шахсларга, шу жумладан, чет эл фуқароларига автомототранспорт воситаларини ижарага бериш бўйича хизматларни кўрсатиш.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 29 декабрдаги «Автотранспорт воситаларини ёллаш ва ижарага бериш фаолиятини қўллаб-қувватлаш, электромобиллар ва мототранспортлардан фойдаланиш, шунингдек, велосипедда мамлакат бўйлаб ҳаракатланишни ривожлантиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарорида (№812) шу ҳақида маълум қилинган.
Шу билан бирга, қарорда Ўзбекистонда велосипед транспорти, велоинфратузилма, велошеринг (байкшеринг) фаолиятини (ижарага бериш) ривожлантиришни режалаштириш назарда тутилган. Унга кўра, мамлакатда велосипедда ва бошқа шахсий воситаларда ҳаракатланиш имконини берувчи тўсиқсиз ва хавфсиз муҳит яратилади.
Туристик шаҳарлар, дам олиш зоналари, қўриқхоналар ва мамлакатимизнинг бошқа маданий мерос объектларини боғловчи велосипедлар магистраллари миллий тармоғи босқичма-босқич барпо этилади. Шаҳарлар ва ҳудудларни велосипедлаштириш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар самарадорлигини баҳолаш ва уларни ҳар йили мониторинг қилиш учун мезонлар жорий этилади, шунингдек, велосипедда ҳаракатланишнинг инсон саломатлигини мустаҳкамлашини инобатга олган ҳолда велосипедчилик маданиятини шакллантиришга доир тарғибот ишлари кучайтирилади.
Бундан ташқари, Бутунжаҳон велосипед куни ва Европа ҳаракат ҳафталигига бағишланган йирик веломарафонлар ва шу каби бошқа тадбирлар ўтказилади.

В Узбекистане запускается система каршеринга
С 10 января 2021 года каршеринговые организации получат право сдавать в аренду мототранспортные и автотранспортные средства физическим и юридическим лицам на срок до 30 дней без нотариального заверения и регистрации в органах внутренних дел.
В этом случае авто и мототранспортные средства каршеринговых организаций должны иметь специальный опознавательный знак, соответствующий требованиям, утвержденным Минтрансом и МВД. Об этом сообщил вице-премьер Азиз Абдухакимов на своей странице в социальной сети.
Для справки: Каршеринг - предоставление услуг по аренде автотранспорта физическим лицам, в том числе иностранным гражданам. Об этом говорится в Постановлении Кабинета Министров Республики Узбекистан от 29 декабря 2020 года «О дополнительных мерах по поддержке аренды и аренды автотранспортных средств, использования электромобилей и автотранспортных средств, а также развития велосипедного спорта по стране» (ПКМ №812).
Создана система краткосрочного лизинга автотранспортных и мототранспортных средств. В то же время постановление предусматривает развитие в Узбекистане велосипедной инфраструктуры, велошеринга (байкшеринга).
По его словам, в стране будет создана безбарьерная и безопасная среда, позволяющая передвигаться на велосипедах и другом личном транспорте. Поэтапно будет создана национальная сеть велосипедных магистралей, соединяющих туристические города, зоны отдыха, заповедники и другие объекты культурного наследия страны. Будут введены критерии для оценки эффективности мер езды на велосипеде в городах и регионах и для их ежегодного мониторинга, а также для усиления пропаганды культуры езды на велосипеде с учетом того факта, что езда на велосипеде укрепляет здоровье человека.
Кроме того, будут проведены крупные велосипедные марафоны и другие подобные мероприятия, посвященные Всемирному дню велосипедного спорта и Неделе европейского движения.