Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 31 декабрь куни Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида давлат раҳбарлари кириб келаётган янги 2021 йил муносабати билан бир-бирларини самимий табриклаб, мамлакатларимизнинг биродар халқларига тинчлик, фаровонлик ва равнақ тиладилар.
Президентлар коронавируснинг глобал миқёсда тарқалиши ва жаҳон иқтисодиётига салбий таъсири билан боғлиқ мураккаб шароитда Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорлик ва кўп қиррали шерикликни изчил ривожлантиришга эришилганини алоҳида таъкидладилар.
Пандемияга қарши курашда кўрсатилган ёрдам ва амалий кўмак учун Туркия томонига алоҳида миннатдорлик билдирилди.
Савдо-иқтисодий соҳадаги ҳамкорлик натижалари ҳам мамнуният билан қайд этилди. Товар айирбошлаш кўрсаткичлари ва транспорт қатновлари сақлаб қолинди, бир йилда Туркия инвесторлари иштирокида 300 та янги корхона ташкил этилди. Икки мамлакатнинг етакчи компаниялари томонидан энергетика, шаҳарсозлик, инфратузилмани модернизация қилиш, қишлоқ хўжалиги ва иқтисодиётнинг бошқа тармоқларида йирик лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Ўзбекистонда устувор йўналишларда амалга оширилаётган институционал ислоҳотларни қўллаб-қувватлаш учун Туркиядан малакали эксперт ва маслаҳатчилар жалб қилинган.
Маданий-гуманитар алмашинувлар дастури кенгаймоқда.
Давлат раҳбарлари Ўзбекистон-Туркия муносабатларининг бутун салоҳиятини самарали ишга солиш ва кенг кўламли ҳамкорликни ривожлантириш лозимлигини қайд этдилар.
Яқин йилларда товар айирбошлаш ҳажмини 5 миллиард долларга етказиш имконини берадиган Ўзбекистон ва Туркия ўртасида преференцияли савдо келишувини тез фурсатда қабул қилиш муҳим экани таъкидланди.
Халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилди. 2021 йилги икки ва кўп томонлама тадбирлар режаси кўриб чиқилди, уларга пухта тайёргарлик кўриш бўйича биринчи галдаги чоралар белгилаб олинди.
Ўзбекистон ва Туркия раҳбарларининг телефон орқали мулоқоти ҳар доимгидек ишонч, очиқлик ва дўстлик руҳида ўтди.

Лидеры Узбекистана и Турции провели телефонный разговор
Сегодня, 31 декабря, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
В начале беседы главы двух государств обменялись теплыми поздравлениями в связи с наступающим новым 2021 годом, искренне пожелав братским народам наших стран мира, благополучия и процветания.
Лидеры особо подчеркнули, что в непростых условиях глобального распространения коронавируса и негативного воздействия его последствий на мировую экономику, удалось обеспечить поступательное развитие взаимовыгодного сотрудничества и многопланового партнерства Узбекистана и Турции.
Особая признательность выражена турецкой стороне за оказанную поддержку и практическое содействие в борьбе с пандемией.
Президенты также с удовлетворением отметили результаты взаимодействия в торгово-экономической сфере. Сохранены показатели товарооборота и транспортное сообщение, за год создано порядка 300 новых предприятий при участии турецких инвесторов. Ведущими компаниями двух стран реализуются крупные проекты в сфере энергетики, градостроительства, модернизации инфраструктуры, сельского хозяйства и в других отраслях экономики.
Для поддержки проводимых институциональных реформ по приоритетным направлениям привлечены квалифицированные эксперты и консультанты из Турции.
Расширяется программа культурно-гуманитарного обмена.
Главы государств выступили за эффективное задействование всего потенциала узбекско-турецких отношений и развитие полномасштабного сотрудничества.
Подчеркнута важность скорейшего принятия соглашения о преференциальной торговле между Узбекистаном и Турцией, что позволит в ближайшие годы довести объемы товарооборота до 5 миллиардов долларов.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки. Рассмотрен график двусторонних и многосторонних мероприятий в 2021 году, определены первоочередные меры по их тщательной подготовке.
Телефонный разговор лидеров Узбекистана и Турции прошел в традиционно доверительной, открытой и дружеской атмосфере.