Сенатнинг Ёшлар, маданият ва спорт масалалари қўмитасининг мажлиси бўлиб ўтди
2020 йил 30 декабрь куни Олий Мажлис Сенати Ёшлар, маданият ва спорт масалалари қўмитасининг видеоконференцалоқа тарзида мажлиси бўлиб ўтди.
Унда Сенат аъзолари, маҳаллий Кенгашлар доимий комиссиялари раислари, экспертлар ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Мажлисда Сенатнинг навбатдаги ялпи мажлисида кўриб чиқилиши режалаштирилган масалалар, шу жумладан, “Маданий фаолият ва маданият ташкилотлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни дастлабки тарзда муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, маданият соҳасидаги муносабатларни тартибга солиш, маданият ва санъат муассасалари, ижодий уюшма ва бирлашмаларнинг ҳуқуқий мақоми, ижодкорларни ижтимоий ҳимоя қилишга қаратилган ягона ҳуқуқий база яратилмагани турли эътирозларга сабаб бўлаётганди. Мазкур  “Маданий фаолият ва маданият ташкилотлари тўғрисида”ги Қонун соҳадаги ҳуқуқий бўшлиқни тўлдиришга хизмат қилади.
Қонунда маданият соҳасида давлат сиёсатининг мақсади ва асосий устувор йўналишларини белгилаш, мазкур йўналишдаги ҳуқуқий муносабат иштирокчиларини аниқлаш ва уларнинг ваколатларини белгилаш, истеъдод эгалари ва маданият муассасаларининг ҳуқуқий мақомини белгилаш, маданият ташкилотларини давлат ҳокимияти органлари, маҳаллий ўзини ўзи бошқариш органлари ва бошқа ташкилотлар билан ўзаро алоқа ва ҳамкорлигини такомиллаштириш ва бошқа қатор муҳим масалалар қамраб олинган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги, Вазирлар Маҳкамаси, Маданият вазирлиги, “Ўзбеккино” миллий агентлиги ҳамда маҳаллий давлат ҳокимияти органлари маданий фаолият соҳасидаги давлат сиёсатини рўёбга чиқаришни амалга оширувчи органлар сифатида кўрсатилиб, уларнинг ваколатлари белгиланган.
Ушбу Қонуннинг қабул қилиниши, маданият соҳасидаги муносабатларни ҳуқуқий тартибга солиш самарадорлигини ошириш, соҳани тартибга солишга қаратилган қонун ҳужжатларидаги мавжуд қарама-қаршиликлар ва номувофиқликларни бартараф этишга хизмат қилади.

Состоялось заседание Комитета Сената по вопросам молодежи, культуры и спорта
30 декабря 2020 года в форме видеоконференцсвязи состоялось заседание Комитета Олий Мажлиса Сената по вопросам молодежи, культуры и спорта.
В нем приняли участие члены Сената, председатели постоянных комиссий местных Кенгашей, эксперты и работники средств массовой информации.
В ходе заседания обсуждены вопросы, которые будут предусматривается рассмотреть на очередном пленарном заседании Сената, в том числе Закон Республики Узбекистан «О культурной деятельности и организациях культуры».
Отмечалось, что отсутствие единой правовой базы по регулированию отношений в сфере культуры, правового статуса учреждений культуры и искусства, творческих объединений и союзов, социальной защиты художников было причиной различного рода замечаний. Закон «О культурной деятельности и организациях культуры» служит восполнению правового пробела в этой сфере.
Законом охвачены такие вопросы, как определение цели и основных приоритетных направлений государственной политики в области культуры, участников правовых отношений в данной сфере и установление их полномочий, правового статуса талантливых людей и учреждений культуры, улучшение взаимодействия и сотрудничества организаций культуры с органами государственной власти, местного самоуправления и другие важные аспекты.
Агентство информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан, Кабинет Министров, Министерство культуры, Национальное агентство «Узбеккино» и органы власти на местах определены как органы, реализующие государственную политику в области культурной деятельности, закреплены их полномочия.
Принятие настоящего Закона служит повышению эффективности правового регулирования отношений в сфере культуры, устранению имеющихся противоречий и несоответствий в законодательстве по регулированию сферы.