Инвестициявий ва ташқи савдо фаолияти соҳаларида 2020 йилнинг дастлабки натижалари ва 2021 йилга мўлжалланган вазифалар муҳокама қилинди
2020-12-28 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 26 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С. Умурзаков раҳбарлигида ҳамда вазирликлар, идоралар, саноат бирлашмалари, тижорат банклари, Ўзбекистон Республикасининг чет элдаги дипломатик ваколатхоналари, Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарлари иштирокида ўтказилган видеоконференцияда 2020 йилда инвестициявий ва ташқи савдо фаолиятининг натижалари муҳокама этилди ҳамда 2021 йилга инвестицияларни жалб этиш ва экспортни ошириш борасида стратегик мақсадлар ва устувор йўналишлар белгилаб олинди.
Тадбир давомида ҳудудлар ва тармоқлар кесимида пандемия шароитларида тадбиркорлар ҳамда экспортчиларни қўллаб-қувватлаш бўйича жорий йилда амалга оширилган чора-тадбирлар кўриб чиқилди. Жойларга чиққан ҳолда тадбиркорлар дуч келаётган масалаларни тезкор ҳал қилиш бўйича амалий ёрдам беришга қаратилган ҳамкорлик йўлга қўйилгани таъкидланди. Ҳамкорлик самараси коронавируснинг тарқалиши ва дунёдаги ноқулай иқтисодий вазият билан боғлиқ чекловларга қарамасдан ишлаб чиқариш ва экспорт суръатларини нафақат сақлаб қолиш, ҳатто ошириш имконини берди.
Таъкидлаш жоизки, бутун жаҳонда тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар миқдорининг 40 фоизга пасайиши ва 2020 йилда жаҳон савдоси ҳажмининг 25 фозга камайиши фонида, Ўзбекистонда йил якунлари бўйича жалб этилган тўғридан – тўғри хорижий инвестициялар ҳажми аввалги йилдагига нисбатан ошиб, 6,6 млрд долларга етиши ва экспорт кўрсаткичи - 15,1 млрд доллар миқдорида бўлиши прогноз қилинмоқда. Бу кўрсаткичларга қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, ахборот-коммуникация, электр, кимё ва енгил саноат соҳаларида йирик инвестиция лойиҳаларини ҳаётга татбиқ этиш, шунингдек, тўқимачилик, қишлоқ хўжалиги, кон-металлургия ва транспорт соҳаларида товар ҳамда хизматлар экспортини сезиларли даражада ошириш орқали эришилди.
Шу нуқтаи назардан, масъул раҳбарларга жойларга чиққан ҳолда инвестиция лойиҳалари ташаббускорлари ва экспортчилар билан ишлашни фаоллаштириш, тузилган экспорт шартномалари бўйича юборилаётган юкларнинг кунлик мониторингини таъминлаш, дебитор қарздорликларнинг тўланишига ёрдам бериш, шунингдек, инвестициялар ва экспортни жалб қилиш кўрсаткичларини кўпайтириш учун янги имкониятлар ва ресурсларни аниқлаш мақсадида идоралараро даражадаги яқин ҳамкорликни таъминлаш бўйича манзилли кўрсатмалар берилди. Амалга оширилаётган саноат лойиҳаларининг ўз вақтида ишга туширилишини таъминлаш юзасидан ҳам кўрсатмалар берилди.
Муҳокамалар чоғида келгуси йил учун долзарб бўлган масалалар ҳам кўриб чиқилди. Прогнозга кўра, 2021 йилда тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар миқдори 7,5 млрд долларни, экспорт ҳажми эса 17 млрд долларни ташкил этади. Инвесторларни жалб этиш ва экспорт салоҳиятини юксалтириш борасидаги ишларни янада самарали ташкил этиш зарурлиги алоҳида таъкидланди.
Белгиланган мақсадларга эришишнинг энг истиқболли воситаларидан бири – тадбиркорларда капитал қўйилмалар ва замонавий технологияларни энг самарадор тармоқлар - "ўсиш нуқталари"га жалб этиш орқали мавжуд ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш ва янгиларини яратиш имкониятларини холисона таҳлил қилиш эканлиги қайд этилди.
Саноат ишлаб чиқариш ҳажмининг ўсиши, бюджетга солиқ тушумларининг ошиши, экспортнинг кўпайиши ва янги иш ўринлари яратилиши билан ажралиб турадиган энг юқори иқтисодий самарага эга инвестиция лойиҳаларини биринчи ўринга қўйиш зарурлигига урғу берилди. Молиявий кўмак бериш, узлуксиз газ, электр энергияси ва бошқа ресурслар билан таъминлаш, шунингдек, хорижий мижозларни топиш ва маҳаллий маҳсулотларни илгари суришнинг мавжуд бўлган воситаларидан фаол фойдаланиш орқали янги истиқболли бозорларга чиқишни назарда тутган ҳолда экспортчилар билан яқиндан ҳамкорлик қилиш муҳимлиги таъкидланди.
Чет элдаги дипломатик ваколатхоналар ишига алоҳида эътибор қаратилиб, уларга хорижий инвестицияларни жалб этиш ва маҳаллий экспортчиларга самарали ёрдам кўрсатишнинг янги механизмларини ишлаб чиқиш ҳамда уларнинг ҳуқуқ ва манфаатлари ҳимоясини таъминлаш юзасидан аниқ вазифалар белгиланди.
Экспортни рағбатлантириш агентлиги раҳбариятига миллий экспортчилар билан ишлашни фаоллаштириш, хусусан, экспортни олдиндан молиялаштириш бўйича хизматлар кўрсатиш, ички товарларни халқаро электрон тижорат сайтларига жойлаштириш ва рўйхатдан ўтказиш ҳамда жаҳон бозорларига ўзбек брендларини олиб чиқиш бўйича қўшимча кўрсатмалар берилди.
Шунингдек, мавжуд тизимли муаммоларни ҳал этиш ва тадбиркорлар ҳамда экспортчилар билан ўзаро ҳамкорликнинг янги механизмларини жорий қилиш бўйича қатор соҳа ва ҳудудлар раҳбарларининг таклифлари эшитилди.
Муҳокамалар натижасида барча масъул раҳбарларга белгиланган мақсад ва вазифаларнинг сўзсиз ҳамда ўз вақтида бажарилишини таъминлашга қаратилган чора-тадбирлар юзасидан манзилли топшириқлар берилди ва тегишли йўл-йўриқлар кўрсатилди.

Обсуждены предварительные итоги 2020 года и задачи на 2021 год в сферах инвестиционной и внешнеторговой деятельности
2020-12-28 | Экономика
26 декабря текущего года в формате видеоконференции под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан –министра инвестиций и внешней торговли С.Умурзакова с участием руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков, дипломатических представительств Республики Узбекистан за рубежом, а также органов местной власти Республики Каракалпакстан, областей и г.Ташкента были обсуждены предварительные итоги инвестиционной и внешнеторговой деятельности за 2020 год, а также определены стратегические задачи и приоритеты в работе по привлечению инвестиций и наращиванию экспорта на 2021 год.
В ходе обсуждения в разрезе регионов и отраслей были рассмотрены реализованные в текущем году меры по поддержке предпринимателей и экспортеров в условиях пандемии. Отмечена результативность тесной работы с предпринимателями на местах, направленной на оказание практической поддержки в оперативном решении вопросов, что позволило сохранить и даже нарастить темпы производства и экспорта несмотря на ограничения, введенные в связи с распространением коронавируса, и неблагоприятные тенденции в мировой экономике.
Стоит отметить, что на фоне 40% падения мирового объема прямых иностранных инвестиций и 25%-ного сокращения объема мировой торговли в 2020 году, в Узбекистане по итогам года объем привлеченных прямых иностранных инвестиций прогнозируется на уровне 6,6 млрд долларов, что превысит показатели предыдущего года, а объем экспорта – на уровне 15,1 млрд долларов. Данные показатели достигнуты за счет реализации крупных инвестиционных проектов в области производства строительных материалов, информационно-коммуникационной сфере, электротехнической, химической и легкой промышленности, а также существенного увеличения экспорта товаров и услуг в текстильной, сельскохозяйственной, горно-металлургической и транспортной сферах.
В данном контексте ответственным руководителям были даны адресные поручения по активизации работы с инициаторами инвестиционных проектов и экспортерами с выездами на места, обеспечению ежедневного мониторинга отгрузок по заключённым экспортным контрактам, оказанию содействия в погашении дебиторских задолженностей, а также тесному взаимодействию на межведомственном уровне с целью выявления новых возможностей и ресурсов для увеличения показателей привлечения инвестиций и экспорта. Также были даны указания по обеспечению своевременного ввода в эксплуатацию реализуемых промышленных проектов.
В ходе совещания были рассмотрены актуальные задачи на предстоящий год – согласно прогнозу в 2021 году объем прямых иностранных инвестиций составит 7,5 млрд долларов, а объем экспорта – порядка 17 млрд долларов. В связи с этим была подчеркнута необходимость организации более эффективной работы по привлечению инвесторов и наращиванию экспортного потенциала.
Отмечалось, что одним из перспективных инструментов достижения намеченных целей является объективный анализ имеющихся у предпринимателей возможностей для создания новых и расширения существующих производственных мощностей путем привлечения капиталовложений и современных технологий в наиболее перспективные отрасли – «точки роста».
Указано на необходимость приоритизации инвестиционных проектов с наиболее высоким экономическим эффектом, выражающимся в росте промышленного производства, увеличении налоговых поступлений в бюджет, наращивании экспорта и создании новых рабочих мест. Подчеркнута важность тесной работы с экспортерами, имея в виду оказание финансовой поддержки, содействие в их бесперебойном газо- и электроснабжении и другими ресурсами, а также в поиске иностранных заказчиков и выходе на новые перспективные рынки путем активного использования имеющихся инструментов продвижения отечественной продукции.
Особое внимание было уделено работе дипломатических представительств за рубежом, перед которыми были поставлены конкретные задачи по выработке новых механизмов привлечения иностранных инвестиций и оказанию действенной поддержки отечественным экспортерам, а также обеспечению защиты их прав и интересов.
Руководству Агентства продвижения экспорта были даны дополнительные поручения по активизации работы с национальными экспортерами, в частности путем оказания услуг по предэкспортному финансированию, размещения и регистрации отечественных товаров на международных сайтах электронной коммерции и продвижения узбекских брендов на мировых рынках.
Также были заслушаны предложения руководителей ряда отраслей и регионов по решению имеющихся системных проблем и внедрению новых механизмов взаимодействия с предпринимателями и экспортерами.
По итогам обсуждения всем ответственным руководителям были даны адресные поручения и инструкции по реализации мер, направленных на обеспечение безусловного и своевременного выполнения поставленных целей и задач.