Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги мамлакатлари билан фармацевтика соҳасида ҳамкорлик алоқалари бўйича умумий маълумотлар
2020-12-25 | Иқтисодиёт
2019-2020 йилларда Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги томонидан Марказий Осиё давлатлари, хусусан, Тожикистон, Қирғизистон, Туркманистон, Қозоғистон ва Озарбайжон Республикалари билан фармацевтика маҳсулотларини рўйхатдан ўтказишни енгиллаштириш, тезлаштиришга доир Ҳукуматлараро келишув лойиҳалари ишлаб чиқилган бўлиб, ушбу давлатлар билан ҳозирги кунда тартибга солувчи органларига мазкур битимни имзолаш таклифини кўриб чиқиш ҳақида мурожаатлар йўлланди ва ҳозирда иккала томонлама тегишли вазирлик ва идоралар томонидан кўриб чиқилмоқда.
2019-2020 йиллар оралиғида Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги томонидан Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги мамлакатлари давлат ва хусусий корхоналари билан ўзаро ҳамкорликни йўлга қўйиш мақсадида 21 та Меморандум ва Битимлар имзоланган.
Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги мамлакатларининг фармацевтика компаниялари ва халқаро молиявий институтлар раҳбарлари билан инвестиция лойиҳалари юзасидан 2020 йилда 3 та учрашув ва 13 та видеоконференц алоқа орқали музокаралар олиб борилди.
Бугунги кунга келиб, Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги ва Ўзбекистон Республикасининг Тожикистон Республикасидаги элчихонаси кўмагида Тожикистон Республикасининг тартибга солувчи органлари томонидан ушбу битим имзоланди ва Ўзбекистон маҳаллий корхоналарга экспорт қилиш учун янги бозор очилди. Мазкур Битим, қўшни давлатларда рўйхатга олишнинг узоқ давом этиши (180 календар кун) туфайли, Ўзбекистон фармацевтика корхоналарининг маҳсулотларини етказиб беришда вақт ва пул билан боғлиқ сарф-ҳаражатлари ва бошқа муаммоларни ҳал қилиш мақсадида тайёрланган.
Имзоланган битим Ўзбекистон маҳаллий корхоналарга экспорт қилиш учун янги имониятлар яратиб берди. Шу билан бирга, битим асосида рўйхатдан ўтказилиши назарда тутилган “Baxtteks-Farm” МЧЖ, “Dentafil Plyus” МЧЖ ва “Uzgermed-Pharm” МЧЖ каби йирик маҳаллий ишлаб чиқарувчиларнинг 15 дан зиёд дори воситаларининг досье ҳужжатлари Тожикистон Республикасининг Соғлиқни сақлаш ва аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш давлат назорати хизматига топширилди.
Айни пайтда “Dentafil Plyus” МЧЖ ва Шимкент шаҳри саноат иқтисодий зонаси маъмурияти билан ҳамкорликда Қозоғистон Республикасининг Шимкент шаҳрида “in-bulk” асосида дори воситалари ва тиббий буюмлар ишлаб чиқаришни ташкил этиш лойиҳаси йўлга қўйилмоқда. Мазкур лойиҳага кўра, қурилиш учун ер участкаси ажратилиб, алоқа учун тайёргарлик ишлари олиб борилмоқда.
Агентлик мутаҳассислари ва маҳалий ишлаб чикарувчилар 1-2 декабрь кунлари Россиянининг Қозон шахрида “Made in Uzbekistan” миллий махсулотлар кўргазмасида махаллий фармацевтика корхоналарининг иштирокини ва миллий маҳсулотларнинг намойишини ташкиллаштирди. Шунингдек, кўргазмада иштирок этиш мобайнида Россия корхоналари билан ҳамкорликни янада ривожлантириш мақсадида учрашувлар амалга оширилиб, бир нечта экспорт келишувлари тузилди.
Ҳозирда, “Made in Uzbekistan” ёрлиғи остида мамлакатда аналоги бўлмаган юқори технологияли тиббиёт ускуналарини ишлаб чиқариш ва тиббиёт соҳасида импорт ўрнини босиш имконини бериш мақсадида “CHIRANA ASIA” Словакия-Россия-Ўзбекистон қўшма корхонаси билан биргаликда сунъий нафас олиш тиббиёт ускуналарини ишлаб чиқариш ташкил этилди.
Шунингдек, Беларусь Республикаси билан ҳам бугунги кунда фармацевтика соҳасида 3 та инвестицион лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилди.
Хусусан, Белорусиянинг “ФреБор” корхонаси билан ҳамкорликда диализ магистраллари ва диализаторларни, “БелАсептика” ЁАЖ билан ҳамкорликда антисептика ва дезинфекция воситаларини, «Белинтелмед» ва «Кардиан» корхоналари билан ҳамкорликда тиббиёт техникаларини ишлаб чиқариш йўлга қўйилди.
Бундан ташқари, Белорусиянинг “Белфарм” МЧЖ қўшма корхонаси билан ҳамкорликда Тошкент шаҳрида карбопенемлар ишлаб чиқариш линиясини йўлга қўйиш ишлари амалга оширилмоқда.

Общая информация о сотрудничестве в области фармацевтики со странами Содружества Независимых Государств
2020-12-25 | Экономика
В 2019-2020 годах Агентство развития фармацевтической промышленности со странами Центральной Азии, в частности, Таджикистаном, Кыргызстаном, Туркменистаном, Казахстаном и Азербайджанской Республикой для облегчения и ускорения регистрации продуктов были разработаны проекты Межправительственных соглашений, и в регулирующие органы этих стран были отправлены запросы на рассмотрение предложения о подписании соглашения, которое в настоящее время рассматривается соответствующими министерствами и ведомствами с обеих сторон.
В период с 2019 по 2020 годы Агентство развития фармацевтической промышленности подписало 21 меморандумов и соглашений о сотрудничестве с государственными и частными предприятиями Содружества Независимых Государств.
В 2020 году проведено 3 встречи и 13 видеоконференций с руководителями фармацевтических компаний и международных финансовых институтов Содружества Независимых Государств по инвестиционным проектам.
На сегодняшний день при поддержке Министерства иностранных дел Республики Узбекистан и Посольства Республики Узбекистан в Республике Таджикистан было подписано соглашение регулирующими органами Республики Таджикистан и открыло новый рынок узбекского экспорта для местных предприятий. Настоящее соглашение предназначено для решения временных и денежных и других проблем, связанных с доставкой продукции узбекских фармацевтических компаний из-за длительного периода регистрации (180 календарных дней) в соседних странах.
Подписанное соглашение создало новые возможности на экспорт местным предприятиям Узбекистана. При этом дозировочные документы более 15 лекарств от крупных отечественных производителей, таких как ООО “Baxtteks-Farm”, ООО “Dentafil Plyus” и ООО “Uzgermed-Pharm”, которые должны быть зарегистрированы по соглашению, утверждаются Министерством здравоохранения и социальной защиты населения Республики Таджикистан и будет сдан в службу госконтроля Республики Таджикистан.
В настоящее время при сотрудничестве с ООО “Dentafil Plyus” и администрацией индустриально-экономической зоны Шымкента в Шымкенте, Казахстан, запускается проект по организации производства лекарственных средств и медицинских изделий в виде “in-bulk” (оптом). Согласно проекту, на строительство выделен земельный участок, ведется подготовка к коммуникации.
Специалисты агентства и местные производители организовали участие местных фармацевтических компаний и демонстрацию национальных продуктов на выставке “Made in Uzbekistan” 1-2 декабря в Казани, Россия. Кроме этого, в ходе участия на выставке были проведены встречи по дальнейшему развитию сотрудничества с российскими предприятиями, были заключены ряд экспортных соглашений.
В настоящее время под маркой “Made in Uzbekistan”с целью производства высокотехнологичного медицинского оборудования, не имеющего аналогов в стране, и замещения импорта в медицинской сфере совместное словацко-российско-узбекское предприятие «CHIRANA ASIA» организовало производство оборудования для искусственного дыхания.
Кроме того, с Республикой Беларусь были успешно реализованы 3 инвестиционных проектов в фармацевтической сфере.
В частности, было организовано производство диализных магистралей и диализаторов в сотрудничестве с белорусской компанией “FreBor”, антисептиков и дезинфицирующих средств в сотрудничестве с ЗАО «БелАсептика», медицинского оборудования в сотрудничестве с компаниями “Белинтелмед” и “Кардиан”.
Кроме того, в Ташкенте совместно с белорусским СП ООО «Белфарм» ведутся работы по запуску линии по производству карбопенемов.