Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги мамлакатлари билан фармацевтика соҳасида ҳамкорлик алоқалари бўйича умумий маълумотлар
2020-12-25 | Иқтисодиёт
2019-2020 йилларда Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги томонидан Марказий Осиё давлатлари, хусусан, Тожикистон, Қирғизистон, Туркманистон, Қозоғистон ва Озарбайжон Республикалари билан фармацевтика маҳсулотларини рўйхатдан ўтказишни енгиллаштириш, тезлаштиришга доир Ҳукуматлараро келишув лойиҳалари ишлаб чиқилган бўлиб, ушбу давлатлар билан ҳозирги кунда тартибга солувчи органларига мазкур битимни имзолаш таклифини кўриб чиқиш ҳақида мурожаатлар йўлланди ва ҳозирда иккала томонлама тегишли вазирлик ва идоралар томонидан кўриб чиқилмоқда.
2019-2020 йиллар оралиғида Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги томонидан Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги мамлакатлари давлат ва хусусий корхоналари билан ўзаро ҳамкорликни йўлга қўйиш мақсадида 21 та Меморандум ва Битимлар имзоланган.
Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги мамлакатларининг фармацевтика компаниялари ва халқаро молиявий институтлар раҳбарлари билан инвестиция лойиҳалари юзасидан 2020 йилда 3 та учрашув ва 13 та видеоконференц алоқа орқали музокаралар олиб борилди.
Бугунги кунга келиб, Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги ва Ўзбекистон Республикасининг Тожикистон Республикасидаги элчихонаси кўмагида Тожикистон Республикасининг тартибга солувчи органлари томонидан ушбу битим имзоланди ва Ўзбекистон маҳаллий корхоналарга экспорт қилиш учун янги бозор очилди. Мазкур Битим, қўшни давлатларда рўйхатга олишнинг узоқ давом этиши (180 календар кун) туфайли, Ўзбекистон фармацевтика корхоналарининг маҳсулотларини етказиб беришда вақт ва пул билан боғлиқ сарф-ҳаражатлари ва бошқа муаммоларни ҳал қилиш мақсадида тайёрланган.
Имзоланган битим Ўзбекистон маҳаллий корхоналарга экспорт қилиш учун янги имониятлар яратиб берди. Шу билан бирга, битим асосида рўйхатдан ўтказилиши назарда тутилган “Baxtteks-Farm” МЧЖ, “Dentafil Plyus” МЧЖ ва “Uzgermed-Pharm” МЧЖ каби йирик маҳаллий ишлаб чиқарувчиларнинг 15 дан зиёд дори воситаларининг досье ҳужжатлари Тожикистон Республикасининг Соғлиқни сақлаш ва аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш давлат назорати хизматига топширилди.
Айни пайтда “Dentafil Plyus” МЧЖ ва Шимкент шаҳри саноат иқтисодий зонаси маъмурияти билан ҳамкорликда Қозоғистон Республикасининг Шимкент шаҳрида “in-bulk” асосида дори воситалари ва тиббий буюмлар ишлаб чиқаришни ташкил этиш лойиҳаси йўлга қўйилмоқда. Мазкур лойиҳага кўра, қурилиш учун ер участкаси ажратилиб, алоқа учун тайёргарлик ишлари олиб борилмоқда.
Агентлик мутаҳассислари ва маҳалий ишлаб чикарувчилар 1-2 декабрь кунлари Россиянининг Қозон шахрида “Made in Uzbekistan” миллий махсулотлар кўргазмасида махаллий фармацевтика корхоналарининг иштирокини ва миллий маҳсулотларнинг намойишини ташкиллаштирди. Шунингдек, кўргазмада иштирок этиш мобайнида Россия корхоналари билан ҳамкорликни янада ривожлантириш мақсадида учрашувлар амалга оширилиб, бир нечта экспорт келишувлари тузилди.
Ҳозирда, “Made in Uzbekistan” ёрлиғи остида мамлакатда аналоги бўлмаган юқори технологияли тиббиёт ускуналарини ишлаб чиқариш ва тиббиёт соҳасида импорт ўрнини босиш имконини бериш мақсадида “CHIRANA ASIA” Словакия-Россия-Ўзбекистон қўшма корхонаси билан биргаликда сунъий нафас олиш тиббиёт ускуналарини ишлаб чиқариш ташкил этилди.
Шунингдек, Беларусь Республикаси билан ҳам бугунги кунда фармацевтика соҳасида 3 та инвестицион лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилди.
Хусусан, Белорусиянинг “ФреБор” корхонаси билан ҳамкорликда диализ магистраллари ва диализаторларни, “БелАсептика” ЁАЖ билан ҳамкорликда антисептика ва дезинфекция воситаларини, «Белинтелмед» ва «Кардиан» корхоналари билан ҳамкорликда тиббиёт техникаларини ишлаб чиқариш йўлга қўйилди.
Бундан ташқари, Белорусиянинг “Белфарм” МЧЖ қўшма корхонаси билан ҳамкорликда Тошкент шаҳрида карбопенемлар ишлаб чиқариш линиясини йўлга қўйиш ишлари амалга оширилмоқда.

General information on cooperation in the field of pharmaceuticals with the countries of the Commonwealth of Independent States
2020-12-25 | Economics
In 2019-2020, the Agency for the Development of the Pharmaceutical Industry will work with the Central Asian countries, in particular, Tajikistan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, Kazakhstan and the Republic of Azerbaijan to speed up the process of registration of pharmaceutical products. Requests to sign the agreement have been submitted and are currently being considered by the relevant ministries and departments.
Between 2019 and 2020, the Pharmaceutical Industry Development Agency has signed 21 Memorandums and Agreements to establish cooperation with public and private enterprises of the Commonwealth of Independent States.
In 2020, negotiations were held with the heads of pharmaceutical companies and international financial institutions of the Commonwealth of Independent States on investment projects in 3 meetings and 13 videoconferences.
To date, with the support of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan and the Embassy of the Republic of Uzbekistan in the Republic of Tajikistan, this agreement has been signed by the regulatory authorities of the Republic of Tajikistan and a new market for Uzbek exports has been opened. The agreement is designed to address the time and money and other problems of Uzbek pharmaceutical companies in the supply of products due to the long registration period (180 calendar days) in neighboring countries.
The agreement has created new opportunities for Uzbekistan to export to local businesses. At the same time, the file documents of more than 15 large local manufacturers of drugs, such as Baxtteks-Farm LLC, Dentafil Plyus LLC and Uzgermed-Pharm LLC, which are to be registered on the basis of the agreement, have been submitted to the State Control Service for Healthcare and Social Protection of the Republic of Tajikistan.
Currently, Dentafil Plyus LLC and the administration of the Shymkent Industrial and Economic Zone are launching a project to organize the production of in-bulk drugs and medical devices in Shymkent, Kazakhstan. According to the project, a plot of land has been allocated for construction and preparations are underway for communications.
Agency specialists and local manufacturers organized the participation of local pharmaceutical companies and a demonstration of national products at the national exhibition of products "Made in Uzbekistan" on December 1-2 in Kazan, Russia. In addition, during the participation in the exhibition, meetings were held to further develop cooperation with Russian companies, and several export agreements were signed.
At present, under the auspices of Made in Uzbekistan, CHIRANA ASIA has partnered with a Slovak-Russian-Uzbek joint venture to develop high-tech medical equipment that has no analogues in the country and to replace imports in the field of medicine.
In addition, 3 investment projects in the field of pharmaceuticals have been successfully implemented with the Republic of Belarus.
In particular, in collaboration with the Belarusian company "FreBor" he worked on dialysis lines and dialyzers, in cooperation with the CJSC "BelAseptic" antiseptics and disinfectants, in collaboration with "Belintelmed" and "Cardian" medical equipment.
In addition, in cooperation with the Belarusian joint venture Belfarm LLC, a carbopenem production line is being launched in Tashkent.