Миллатлараро муносабатлар ва хорижий давлатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси йил якунлари бўйича журналистларга ҳисобот берди
2020-12-25 | Жамият
Ўзбекистон Миллий матбуот марказида Миллатлараро муносабатлар ва хорижий давлатлар билан дўстлик алоқалари қўмитасининг 2020 йилдаги фаолияти ва 2021 йилдаги устувор вазифаларига бағишланган матбуот анжумани ташкил этилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Анжуманда миллатлараро тотувлик ва бағрикенгликни таъминлаш, хорижий мамлакатлар билан маданий-маърифий алоқаларни кенгайтириш, Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан ишлаб чиқилган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йуналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида ушбу йўналишда белгиланган устувор вазифаларни амалга оширилиши юзасидан маълумотлар берилди.
Қўмита мамлакатимизда фаолият юритаётган 144 та миллий маданий марказ ва 38 та дўстлик жамияти билан фаол ҳамкорлик қилмоқда. Шундан 4 та миллий маданий марказ ва 2 та дўстлик жамияти жорий йилда ташкил этилди.
Ўтган даврда миллий маданий марказлар иштирокида қатор тадбирлар, анжуманлар ва халқаро конференциялар ташкил этилди. Хусусан, 9-16 ноябрь кунлари юртимизда «Маърифат ва миллатлараро бағрикенглик» шиори остида «Бағрикенглик ҳафталиги» ўтказилди.
Бундан ташқари Самарқанд шаҳрида «Нурафшон» дўстлик уйи, Юқоричирчиқ тумани «Гулистон» маҳалласи ҳудудида «Миллатлар дўстлиги» маданият саройи, Қуйичирчиқ тумани Дўстобод шаҳрида қайта таъмирланган «Авлиё Покровская» аёллар монастри, Чирчиқ шаҳрида қайта таъмирланган «Авлиё Георгий» эркаклар монастри, Чиноз тумани «Эшонобод» маҳалласи ҳудудида “Эшонобод” маданият саройи очилди.
Тадбирда қўмита «халқ дипломатияси» механизмидан фаол фойдаланган ҳолда тинч ва фаровон ҳаётни асраш, хорижий мамлакатлар билан дўстона муносабатлар ва маданий-маърифий алоқаларни ривожлантириш, чет элдаги ватандошлар билан яқин ва ўзаро манфаатли муносабатларни йўлга қўйишга салмоқли ҳисса қўшаётгани айтиб ўтилди.
Гуманитар, маданий, маърифий ва ахборот соҳаларида хорижий мамлакатлар билан ҳамкорликни мустаҳкамлаш мақсадида дўстлик жамиятлари томонидан Жанубий Корея, Россия, Қирғизистон, Мўғўлистон, Тожикистон, Қозоғистон, Хитой, Болгариядаги 21 та ҳамкор ташкилот билан меморандумлар  имзоланди.
— Чет элдаги ватандошларимиз билан мунтазам алоқаларни  ривожлантиряпмиз. Жумладан, жаҳоннинг 14 мамлакатида истиқомат қилаётган юртдошларимиз томонидан тузилган 27 та ташкилот, 8 та хорижий давлатдаги 13 та турдош ташкилотлар билан ҳамкорлик алоқалари ўрнатилди, — деди қўмита раиси Рустам Қурбонов. — Хориждаги ватандошлар билан келгусида амалга ошириладиган тадбирлар режасини ҳам ишлаб чиқдик. Жумладан, хорижда истиқомат қилаётган ватандошларимизнинг фарзандларини ёзги таътил даврида мамлакатимиз дам олиш масканларига жалб этиш, Ўзбекистоннинг зиёрат туризм салоҳиятини тарғиб қилиш бўйича ватандошлар имкониятларидан фойдаланиш каби лойиҳалар ишлаб чиқилди. Бундан ташқари яна бир  асосий тадбиримиз бор. Бу «Сиз Ўзбекистонни биласиз?» онлайн-викторинасидир. Викторина тўрт босқичда амалга оширилади. Шунингдек, хориждаги  дўстлик жамиятларининг модий-техник базасини мустаҳкамлаш, ватандошларни ҳар томонлама қўллаб қўвватлаш ва уларга ўзбек бадиий адабиётлари, миллий анъаналаримизни тарғиб этиш мақсадида миллий кийимларимиз етказиб берилиши режалаштирилмоқда.

Комитет по межнациональным отношениям и дружественным связям отчитался о деятельности в 2020 году и поделился планами на следующий год
2020-12-25 | Общество
В Национальном пресс-центре Узбекистана Комитет по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров республики провел пресс-конференцию, посвященную итогам работ в 2020 году и перспективам на 2021 год, сообщает корреспондент ИА «Дунё» Замира Азизханова.
Председатель комитета Рустам Курбанов рассказал, что на сегодняшний день их организация координирует деятельность 144 национальных культурных центров (НКЦ) и 38 обществ дружбы (ОД) с зарубежными странами. Из них 4 центра и 2 общества были образованы в 2020 году.
В этом году с участием НКЦ Комитетом было проведено 1529 мероприятий, а также в ноябре текущего года состоялась Неделя толерантности под девизом «Просвещение и межнациональная толерантность».
Также было отмечено, что за истекший год были сданы в эксплуатацию пять объектов. В их числе Дом дружбы «Нурафшон» в Самарканде, Дворец культуры «Дружба наций» в махалле Гулистон Верхнечирчикского района Ташкентской области, Свято-Покровский женский монастырь в поселке Дустобод Ташкентской области, заново отреставрированный мужской монастырь Святого Георгия в Чирчике и открытие благоустроенного нового кишлака «Эшонобод» в Чиназском районе Ташкентской области.
Кроме того, Комитет методом «народной дипломатии» вносит большой вклад в сохранение стабильности и межнационального согласия в обществе, установление дружественных и культурно-гуманитарных связей с зарубежными странами, налаживание близких и взаимовыгодных отношений с соотечественниками, проживающими за рубежом.
Наряду с этим отмечалось, что за истекший период обществами дружбы был подписан 21 меморандум и соглашение о сотрудничестве с зарубежными организациями (Республика Корея, Россия, Кыргызстан, Монголия, Таджикистан, Казахстан, Китай. Болгария) в культурно-гуманитарных, просветительских и информационных сферах. А также совместно с обществами дружбы в онлайн-режиме проведены 80 международных семинаров, «круглых столов» и конференций.
В Андижане, Фергане, Навои, Джизаке, Кашкадарье, Сурхандарье, Хорезме созданы «Дома дружбы». Налажены тесные контакты с соотечественниками, проживающими за рубежом. Установлены партнерские отношения с 27 организациями из 14 стран, 13 комитетами из 8 стран.
Говоря о планах на 2021 год, было отмечено, что ведомство планирует провести ряд мероприятий с соотечественниками, проживающими за рубежом. В частности, разработать проекты по привлечению детей наших соотечественников в летние детские лагеря во время каникул.
Также запланировано проведение онлайн-викторины на тему «Вы знаете Узбекистан?». Мероприятие пройдет в четыре этапа, то есть раз в квартал. Вместе с тем планируется укрепить материально-техническую базу обществ «Дустлик» за рубежом, а также оказать всестороннюю поддержку соотечественникам, обеспечить их узбекской литературой, национальными костюмами и другими необходимыми предметами народного искусства. В связи с этим общественным фондом выделены гранты, отвечая на вопросы журналистов, сообщили на пресс-конференции.