Италия Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги янги тайинланган элчиси А. Пинна билан учрашув бўлиб ўтди
2020-12-25 | Иқтисодиёт
Шу йилнинг 24 декабрь куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаковнинг Италия Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги янги тайинланган элчиси А.Пинна билан учрашуви бўлиб ўтди.
Суҳбат давомида инвестициявий, савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар соҳалардаги икки томонлама шерикликнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Учрашувда, шунингдек, инвестициявий ҳамкорлик соҳасида ишга солинмаган улкан салоҳият мавжудлиги қайд этилди. Шу муносабат билан нефть-газ, энергетика ва кимё саноати, қишлоқ хўжалиги, электротехника ва машинасозлик соҳалари ҳамда Италиянинг йирик компанияларини Ўзбекистонда лойиҳаларни амалга оширишга жалб этиш бўйича ҳамкорлик қилиш борасида алоқаларни фаоллаштириш тўғрисида келишувга эришилди.
Хорижий томон Ўзбекистонга Европа Иттифоқи мамлакатларига 6 мингдан ортиқ товар маҳсулотларини божсиз экспорт қилиш имконини берадиган ("GSP+") Преференциялар бош тизимининг бенефициар мамлакати мақомини олишда ҳамда ЕИ билан кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик шартномаси (КШҲБ) имзоланишида ёрдам кўрсатишни давом эттиришга тайёрлигини билдирди.
Шунингдек, Италия томони Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилоти (ЖСТ)га аъзо бўлиши доирасида Ўзбекистонга ҳар томонлама кўмак беришга содиқлигини қайд этди.
Томонларнинг ҳудудлараро шерикликни ривожлантиришга бўлган қизиқиши алоҳида таъкидланди–тегишли таклифлар тилга олинди ва Ўзбекистон Республикасининг Самарқанд вилояти билан Италия Республикасининг Ломбардия вилояти ўртасида ҳамкорлик битимини имзолаш бўйича кейинги ишлар белгилаб олинди.
Кун тартиби доирасида томонлар бир қатор режалаштирилган икки томонлама тадбирлар ҳақида, жумладан, 2021 йилнинг биринчи ярим йиллигида Тошкент шаҳрида савдо-иқтисодий ва саноат соҳасида ҳамкорлик қилиш масалалари бўйича Ўзбекистон-Италия Ҳукуматлараро ишчи гуруҳи (ҲИГ)нинг еттинчи йиғилишини ўтказиш тўғрисида келишиб олдилар.
Шу билан бирга, тадбир якунида савдо-иқтисодий, инвестициявий, маданий-гуманитар соҳалардаги қўшма лойиҳалар амалга оширилишини мунтазам муҳокама қилиб бориш бўйича келишувга эришилди.

Состоялась встреча с вновь назначенным Послом Итальянской Республики в Республике Узбекистан А.Пинна
2020-12-25 | Экономика
24 декабря текущего года в Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – министра инвестиций и внешней торговли С.Умурзакова с вновь назначенным послом Итальянской Республики в Республике Узбекистан А.Пинна.
В ходе беседы были обсуждены актуальные вопросы двустороннего партнерства в инвестиционной, торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах.
Отмечен значительный незадействованный потенциал в сфере инвестиционного сотрудничества, в связи с чем достигнута договорённость об активизации деловых контактов в нефтегазовой, энергетической и химической отраслях, сельском хозяйстве, электротехнике и машиностроении, а также о взаимодействии по привлечению крупных итальянских компаний к реализации проектов в Узбекистане.
Иностранная сторона подтвердила готовность продолжения оказания содействия Узбекистану в получении статуса страны-бенефициара Генеральной системы преференций («GSP+»), что позволит беспошлинно экспортировать более 6 тысяч товарных позиций в страны Евросоюза, а также подписании Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве (СРПС) с ЕС.
Также итальянской стороной была выражена приверженность всесторонней поддержки Узбекистана в рамках вступления Республики Узбекистан во Всемирную торговую организацию (ВТО).
Подчеркнут интерес сторон к развитию межрегионального партнерства – озвучены предложения и обозначены дальнейшие действия по подписанию соглашения о сотрудничестве между Самаркандской областью Республики Узбекистани регионом Ломбардия Итальянской Республики.
В рамках повестки сторонами был согласован ряд запланированных двусторонних мероприятий, в том числе проведение седьмого заседания Межправительственной узбекско-итальянской рабочей группы (МРГ) по вопросам торговли, экономического и промышленного сотрудничества в г.Ташкенте в первой половине 2021 года.
По итогам мероприятия достигнута договорённость на регулярной основе обсуждать ход реализации совместных проектов в торгово-экономической, инвестиционной, культурной и гуманитарной сферах.