Амирликларнинг “Масдар” компанияси Ўзбекистон Республикасида илк қуёш электр станциясини қуриш учун кредит битимларини имзолади
2020-12-24 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 22 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Навоий вилоятида қуёш электр станциясини қуриш лойиҳаси доирасида қиймати 100 млн доллардан ортиқ кредит битимини имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Унга кўра Амирликлар компанияси Халқаро молия корпорацияси, Осиё тараққиёт банки ва Европа тикланиш ва тараққиёт банкларидан қарз олиб лойиҳани амалга оширади.
Амирликлар компанияси қуёш электр станциясини қуриш ва ундан фойдаланиш учун хорижий инвесторни танлаш бўйича Ўзбекистон тарихида биринчи марта ўтказилган кимошди савдосининг ғолиби бўлди. Masdar бир кВт.с учун 2.67 АҚШ центи миқдорида дунёда энг паст тарифлардан бирини таклиф қилди. 2019 йилнинг ноябрида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги билан имзоланган инвестициявий битимга кўра, Masdar компанияси ўз зиммасига қуёш электр станциясини лойиҳалаш, молиялаштириш, қуриш ҳамда 25 йил давомида ундан фойдаланиш бўйича мажбуриятларни олган эди.
Қуёш электр станцияси 2021 йилнинг август ойида ишга туширилади.
Лойиҳа Ўзбекистон Ҳукуматининг мамлакат энергия балансини диверсификация қилиш, жумладан, 2030 йилга бориб Республикада қуёш энергетикаси иншоотларининг умумий қувватини 5 ГВтга етказишга йўналтирилган дастурнинг бир қисмидир.
Masdar компанияси лойиҳага 100 млн доллардан ортиқ миқдорда тўғридан-тўғри инвестициялар киритади ва қурилиш босқичида 150та иш ўрни яратади, қуёш электр станциясининг ишга туширилиши эса йилига 260 млн кВт.с миқдорида электр энергиясини ишлаб чиқаришни таъминлайди.
Қайта тикланадиган энергия манбаларининг жорий этилиши электр энергиясини ишлаб чиқариш учун фойдаланиладиган табиий газ ҳажмини (йилига 175 млн куб метргача) камайтиришга, шунингдек, атмосферага чиқариладиган карбонат ангидрид чиқиндиларини сезиларли даражада камайтиришга ёрдам беради (йилига 1,1 млн тоннагача).
Masdar компанияси Абу-Даби ҳукуматининг “Mubadala Investment Company”нинг шўъба корхонаси ва дунёнинг қайта тикланадиган энергия ишлаб чиқарувчи етакчи халқаро компанияларидан биридир. Компания томонидан амалга оширилган инвестициявий лойиҳалар портфели қайта тикланадиган манбалардан қуввати 4000 МВтдан ортиқ электр энергиясини ишлаб чиқарадиган иншоотларни ўз ичига олади.

Эмиратская «Masdar» подписала кредитные соглашения по проекту строительства первой фотоэлектрической станции в Республике Узбекистан
2020-12-24 | Экономика
22 декабря текущего года в Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан состоялась церемония подписания кредитного соглашения на сумму более 100 млн долларов в рамках реализации проекта по строительству фотоэлектрической электростанции в Навоийской области, в соответствии с которым эмиратская компания выступит заемщиком Международной финансовой корпорации, Азиатского банка развития и Европейского банка реконструкции и развития.
Эмиратская компания стала победителем первого в истории Узбекистана аукциона по выбору иностранного инвестора на строительство и эксплуатацию фотоэлектрической станции. Masdar предложила один из самых низких в мире тарифов на уровне 2,67 центов США за кВт⋅ч. Согласно инвестиционному соглашению, подписанному с Министерством инвестиций и внешней торговли в ноябре 2019 года, компания Masdar приняла обязательство по проектированию, обеспечению финансирования и строительству фотоэлектрической станции, а также ее эксплуатации в течение 25 лет.
Фотоэлектрическая станция будет введена в эксплуатацию в августе 2021 года.
Проект является частью программы Правительства Узбекистана, направленной на диверсификацию энергетического баланса страны в том числе, путем доведения суммарной мощности объектов солнечной энергетики в Республике до 5 ГВт к 2030 году.
Masdar осуществит прямые инвестиции в проект в размере более 100 млн долларов и создаст 150 рабочих мест на этапе строительства, а запуск фотоэлектростанции обеспечит выработку электроэнергии в объеме 260 млн кВт⋅ч в год.
Внедрение возобновляемых источников энергии будет способствовать сокращению объемов природного газа, используемого для генерации электроэнергии (до 175 млн кубометров в год), а также существенному снижению выбросов в атмосферу углекислого газа (до 1,1 млн тонн в год).
Справочно: Masdar является дочерней компанией инвестиционного холдинга Правительства Абу-Даби «Mubadala Investment Company» и одной из ведущих международных компаний по развитию возобновляемых источников энергии в мире. Портфель реализованных инвестиционных проектов компании включает более 4000 МВт установленных мощностей по выработке электроэнергии из возобновляемых источников.