Хоразм вилоятини жадал ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг янги механизмларини жорий этиш бўйича вазифалар белгилаб олинди
Жорий йилнинг 17 декабрь куни Урганч шаҳридаги студиядан Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С. Умурзаков раҳбарлигида вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари, акциядорлик жамиятлари, тижорат банклари, маҳаллий ҳокимликлар раҳбарларини жалб қилган ҳолда Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан 12 ва 13 декабрь кунлари Хоразм вилоятига амалга оширилган ташриф чоғида ҳудудни жадал ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича берилган кўрсатмаларининг ижросини ташкил этиш чора-тадбирларини ишлаб чиқишга бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Йиғилиш давомида қишлоқ хўжалиги, саноат ва хизмат кўрсатиш соҳасини ривожлантириш, янги иш ўринлари яратиш, қамбағалликни қисқартириш, инфратузилма ҳолатини ҳамда маҳаллалардаги ижтимоий шарт-шароитларни яхшилаш бўйича белгиланган вазифаларни сифатли ва ўз вақтида бажариш масалалари кўриб чиқилди.
Ушбу соҳаларда келгусидаги ишларни самарали мувофиқлаштириш учун вилоятнинг ҳар бир туман ва шаҳрига тегишли равишда вазирлик, тармоқ бирлашмаси ва тижорат банки вакили бўлган учта масъул раҳбарлардан иборат кичик гуруҳ бириктириш механизми яратилди. Раҳбарлари муайян туман ёки шаҳарга бириктирилган муассасаларнинг ходимлари ўз навбатида унинг ҳудудида жойлашган маҳаллаларга бириктириладилар.
Мутасадди раҳбар ва ходимларнинг биринчи даражали вазифаси этиб аҳолини электр энергияси, газ, ичимлик суви, ижтимоий хизмат ва иш билан таъминлаш билан боғлиқ муаммоларни аниқлаш, уларни ҳал этиш бўйича амалий чора-тадбирларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш мақсадида бевосита маҳаллаларда ишлаш белгиланди. Жойлардаги вазият таҳлили маҳаллий ҳокимликлар ва маҳаллалар раҳбарлари ўртасидаги бевосита ҳамкорлик қилиш асосида амалга оширилиши лозимлиги таъкидланди.
Учрашув давомида кам таъминланган фуқаролар, ногиронлар, карантин чекловлари туфайли ишсиз қолган фуқаролар, хусусан, чет элда ишлаётган аёллар, ёшлар вакиллари ва ватандошлар орасидан ишга жойлашишда кўмакка муҳтож шахсларнинг манзилли рўйхатларини зудлик билан тузиш топширилди. Янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ҳисобига ушбу тоифадаги фуқароларни ишга жойлаштириш йўли билан ўртача даромад топиш даражасига чиқаришдан иборат вазифа қўйилди.
Бунинг учун мутасадди раҳбарларга вилоятнинг ҳар бир туман ва шаҳрида ишлаб чиқилган, ҳудуднинг инвестициявий ва иқтисодий имкониятлардан максимал даражада фойдаланишга йўналтирилган йирик ва ўрта инвестициявий лойиҳалар амалий ижросини жадаллаштириш, ташаббускорлар ва молиялаштириш манбаларини аниқлаш вазифаси юклатилди. Шу ўринда, амалга оширилаётган лойиҳаларнинг ўзига хос жиҳатлари маҳалланинг иқтисодий ихтисослашувига мос келиши лозимлиги таъкидланди.
Бундан ташқари, корхоналар ва маҳаллий аҳоли ўртасидаги кооперацияни ривожлантириш ҳамда маҳаллаларнинг иқтисодий ва саноат салоҳиятидан келиб чиқиб касаначиликни ташкил этиш йўналишидаги ишларни йўлга қўйиш юзасидан кўрсатмалар берилди.
Вилоятда қурилиш ва инфратузилма соҳасида алоҳида вазифалар белгиланди – 2021 йил охирига қадар 100та замонавий энергия тежайдиган 5 қаватли уйлар қуриш, ичимлик суви билан таъминлаш даражасини 86%га, мактабгача таълим муассасалари билан қамраб олиш даражасини эса 77% га етказиш режалаштирилди. Шунингдек, тезюрар автобуслар учун алоҳида қатнов қисмларини жорий этиш асосида транспорт тизимининг янги моделини яратиш ҳамда вилоятда қуввати 200 МВтгача бўлган қуёш электр станциясини қуриш ишлари амалга оширилади.
Тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш ва янгиларини яратиш ҳамда тадбиркорликни рағбатлантириш чора-тадбирларига ҳамда 12,5 минг ёшлар ва чет элда меҳнат қилаётган 18,6 минг юртдошларимизга бизнес юритиш асосларини ўргатиш бўйича вазифаларга алоҳида эътибор қаратилди.
Ушбу кўрсатмалар ижросининг мониторингини таъминлаш мақсадида бир қатор вазирлик, идора ва тармоқ бирлашмалари раҳбарларидан иборат Республика штаби ташкил этилди. Унинг вазифалари туман ва шаҳарларга бириктирилган раҳбарлар фаолиятини мувофиқлаштириш ва белгиланган топшириқлар амалга оширишнинг самарали алгоритмларини ишлаб чиқишдан иборат.

Определены задачи по внедрению новых механизмов ускоренного социально-экономического развития Хорезмской области
17 декабря текущего года из студии в г.Ургенче под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С. Умурзакова с привлечением руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений, акционерных обществ, коммерческих банков, органов местной власти было проведено видеоселекторное совещание, посвященное выработке мер по организации исполнения поручений по ускоренному социально-экономическому развитию Хорезмской области, данных Президентом Республики Узбекистан в ходе визита в регион, состоявшегося 12 и 13 декабря текущего года.
В ходе совещания были рассмотрены вопросы качественной и своевременной реализации поставленных задач по развитию сельского хозяйства, промышленности и сферы услуг, созданию новых рабочих мест, сокращению бедности, улучшению состояния инфраструктуры, а также социальных условий в махаллях.
Для эффективной координации дальнейшей работы в данных направлениях был создан механизм закрепления за каждым районом и городом области подгруппы в составе трех ответственных руководителей, представляющих министерство, отраслевое объединение и коммерческий банк соответственно. Сотрудники учреждений, руководители которых были закреплены за тем или иным районом или городом, будут в свою очередь закреплены за махаллями, расположенными на его территории.
Первоочередной задачей закрепленных руководителей и сотрудников определена прямая работа в махаллях с целью выявления проблем, связанных с обеспечением населения электроэнергией, газом, питьевой водой, социальными услугами и рабочими местами, а также выработки и реализации практических мер по их решению. Отмечалось, что анализ ситуации на местах должен проводиться на основе прямого взаимодействия руководителей органов местной власти и махаллей.
В ходе совещания было поручено в оперативном порядке составить адресные списки лиц, нуждающихся в оказании поддержки в трудоустройстве, из числа малообеспеченных граждан, граждан с инвалидностью, граждан, оставшихся без работы в связи с карантинными ограничениями, в частности – женщин, представителей молодежи и соотечественников, ведущих трудовую деятельность за рубежом.  Поставлена задача по выводу данных категорий граждан на уровень среднего достатка путем их трудоустройства за счет реализации новых инвестиционных проектов.
Для этого перед ответственными руководителями поставлена задача по ускорению практической реализации, поиску инициаторов и источников финансирования разработанных в каждом районе и городе области крупно- и среднемасштабных инвестиционных проектов, ориентированных на максимальное использование имеющихся инвестиционных и экономических возможностей. При этом подчеркнуто, что специфика реализуемых проектов должна соответствовать экономической специализации махаллей.
Помимо этого, были даны поручения по налаживанию работы в направлении развития кооперации предприятий и местного населения и организации надомного труда, исходя из экономического и промышленного потенциалов махаллей.
Отдельные задачи были поставлены в сфере строительства и инфраструктуры – намечено возведение 100 современных энергосберегающих 5-этажных домов, доведение уровня обеспеченности населения питьевой водой до 86% до конца 2021 года, а уровня охвата услугами детских дошкольных учреждений – до 77%. Также будет создана новая модель транспортной системы с внедрением отдельных полос для скоростных автобусов, строительству в регионе солнечной электростанции мощностью до 200 МВт.
Особое внимание было уделено мерам по стимулированию предпринимательства, а также задачам по поддержке и созданию новых субъектов предпринимательства и обучению основам ведения бизнеса 12,5 тысяч представителей молодежи и 18,6 тысяч соотечественников, задействованных в трудовой деятельности за рубежом.
В целях обеспечения мониторинга исполнения данных поручений организован Республиканский штаб в составе руководителей ряда министерств, ведомств и отраслевых объединений, в задачи которого входит координация деятельности закреплённых за районами и городами руководителей и выработка эффективных алгоритмов по реализации поставленных задач.