Ёшлар академияси ҳамда Корея Ёшлар маркази ўртасида ҳамкорлик мeморандуми имзоланди
2020 йил 15 декабрь куни Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳузуридаги Ёшлар академияси ҳамда Ўзбекистон Республикаси Корея маданий марказлари ассоциацияси ҳузуридаги Ёшлар маркази ўртасида стартап корхоналари қўллаб-қувватлаш ва инновациялар соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш мақсадида ўзаро ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Мазкур меморандумга кўра ҳамкорлик қуйидаги шаклларда амалга оширилиши белгиланган:
• Стартап ташаббусларни қўллаб-қувватлашга қаратилган лойиҳаларни шакллантириш;
• юртимиз ёшлари ўртасида стартап ташаббусларни ривожлантиришга қаратилган қўшма лойиҳаларни ишлаб чиқиш;
• стартаплар, тадбиркорлик (тадбиркорлик асослари) соҳаларида аҳолининг хабардорлигини оширишга қаратилган ўқув тадбирларини ташкил этиш;
• стартаплар, фан ва инновациялар соҳасида ўзаро келишилган бошқа ҳамкорлик йўналишларида иштирок этиш;
• инвестицияларни жалб қилиш билан истиқболли стартап-лойиҳаларнинг қўшма базасини шакллантириш;
• тижоратлаштириш учун бизнес моделини ишлаб чиқишда ёрдам бериш;
• лойиҳаларни ишлаб чиқишда маслаҳат ёрдамини кўрсатиш;
Шу билан бирга томонлар биргаликда Ёшлар академияси аъзолари, стартап ташкилотлар вакиллари, иқтидорли ва ташаббускор ёшлар учун форумлар, семинарлар, конференциялар, давра суҳбатлари, брифинглар ташкил этиш, шунингдек, илмий-тадқиқот ва бошқа давлат тузилмалари вакиллари ўртасида маслаҳатлашувлар ўтказишга келишилди.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Республикаси Корея маданий марказлари ассоциацияси ҳузуридаги «Shinsedae» ёшлар маркази 2012 йил ташкил топган бўлиб, марказ ёшлар орасида корейс маданиятини ривожлантириш ва қўллаб-қувватлашга мўлжалланган. Шунингдек, марказ ҳар йили мунтазам равишда ёшлар форумлари, ёшларни қўллаб-қувватлашга қаратилган стартап танловлар, ёшларда лидерлик қобилиятини шакллантиришга қаратилган маҳорат дарслари ташкил этиб келади.

Подписан меморандум о сотрудничестве между Академией молодежи и Корейским молодежным центром
15 декабря текущего года между Академией молодежи при Министерстве инновационного развития и Молодежным центром при Ассоциации Корейских культурных центров Республики Узбекистан подписан меморандум о взаимопонимании по поддержке стартапов и развитию сотрудничества в сфере инноваций.
Документом предусмотрено сотрудничество в следующих направлениях:
• формирование проектов по поддержке стартап-инициатив;
• разработка совместных проектов, направленных на развитие стартап-инициатив среди молодежи нашей страны;
• организация образовательных мероприятий, направленных на повышение осведомленности общественности в сфере стартапов, предпринимательства (основы предпринимательства);
• участие в других взаимосогласованных направлениях сотрудничества в области стартапов, науки и инноваций;
• формирование совместной базы перспективных стартап-проектов с привлечением инвестиций;
• помощь в разработке бизнес-модели для коммерциализации;
• консультирование при разработке проектов.
При этом стороны договорились о проведении для членов Академии молодежи, представителей стартап-организаций, а также талантливой и инициативной молодежи форумов, семинаров, конференций, круглых столов, брифингов, а также консультаций между представителями научно-исследовательскими и другими государственными структурами.
Следует отметить, что Молодежный центр «Shinsedae» при Ассоциации Корейских культурных центров Республики Узбекистан был создан в 2012 году и призван развивать и поддерживать корейскую культуру среди молодежи. Также в центре ежегодно проводятся молодежные форумы, конкурсы стартапов, мастер-классы, направленные на формирование лидерских качеств у молодежи.