IV Халқаро конгресс иштирокчилари Президент Шавкат Мирзиёевга мурожаат йўллашди
“Ўзбекистоннинг маданий мероси - янги Ренессанс пойдевори” мавзусидаги IV Халқаро конгресс якунига кўра, Ўзбекистон маданий меросини ўрганиш, сақлаш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти олимлари бир овоздан Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевга мурожаат қабул қилишди.
Мурожаатни қабул қилиш ташаббуси IV халқаро конгресс ишида онлайн режимда иштирок этган япониялик олимлар томонидан билдирилди. Кунчиқар мамлакатдаги Ўзбекистон элчихонаси биносида йиғилган 20 нафар олим мурожаатнинг лойиҳасини тайёрлади ва кейинчалик бу лойиҳа Жамият бошқаруви ва Илмий кенгаши аъзолари томонидан қўллаб-қувватланди.
Мурожаатномада Бутунжаҳон жамияти аъзолари мамлакатнинг кутубхоналари ва таълим муассасаларига "Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида" туркумидан 10 минг нусхадаги 35 томлик китоб-альбомларни топшириш ташаббусини амалга оширишда кўмак берганлиги учун давлат раҳбарига миннатдорчилик билдиришди. Юзлаб шарқшунос олимларнинг фаол хизматлари туфайли яқинда Ўзбекистоннинг умумтаълим мактаблари ва университетларидаги барча кутубхоналари Чехия, АҚШ, Италия, Германия, Япония, Буюк Британия, Россия, Ўзбекистон, Туркия ва бошқа кўплаб мамлакатларнинг тўпламларидаги Ўзбекистоннинг маданий мероси ҳақидаги китоб-альбомларга эга бўлишади.
Бу хайрли ишни амалга оширишда Ўзбекистон ҳукумати кўмак беради. "Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида" туркумидаги расмли китоб-альбомларни чоп этиш ҳамда уларни мамлакат кутубхоналари ва ўқув муассасаларига топшириш таклифи III Халқаро конгресс доирасида илгари сурилган ва давлат раҳбари томонидан қўллаб-қувватланган эди. Уларнинг дастлабки 15 жилди аллақачон барча ўқув юртларига етказилган ва ҳозирда ушбу лойиҳанинг иккинчи босқичи давом этмоқда.
Мурожаатномада қайд этилишича, "Ўзбекистон маданий мероси - Янги Ренессанс пойдевори" мавзусидаги IV Халқаро конгрессда 2021-2025 йилларга мўлжалланган Йўл харитаси қабул қилинган. Кейинги беш йил ичида Ўзбекистон маданий меросини сақлаш, ўрганиш ва оммалаштириш бўйича Бутунжаҳон жамияти 100 дан ортиқ янги лойиҳани амалга оширишни режалаштирмоқда. “Биз мамлакатдаги ва хориждаги музейларда сақланаётган Ўзбекистоннинг маданий мероси ҳақида ҳикоя қилувчи китоблар ва альбомлар нашр этиш, ҳужжатли ва бадиий фильмлар тайёрлаш, илмий форумлар ўтказиш, ўқув дастурлари яратиш, мамлакат маданий меросини тиклаш соҳасидаги мутахассисларнинг ишларини, қонунчиликни такомиллаштириш, туризмни ривожлантиришга қаратилган ташаббусларни тадқиқ қилишни давом эттириш ниятидамиз”, - дейилади Мурожаатномада.
Олимлар, шунингдек, Ўзбекистон Президентининг мамлакатнинг маданий меросини асраб-авайлаш борасидаги саъй-ҳаракатларини юқори баҳолашди ва бундан кейин ҳам миллий маданий меросни ривожлантириш ва сақлашга ўз ҳиссаларини қўшишга тайёр эканликларини таъкидлашди. “Ўзбекистонда Учинчи Ренессанс даврини амалга оширишга қаратилган Сиз эълон қилган миллий ғоя аввало маданиятни сақлашга қаратилганлиги билан ҳам юксак ҳурматга сазовор, зеро Сиз айнан маданият, мамлакатнинг янги Уйғониш даври, жамият маънавиятининг юксалиши, халқни, айниқса, ёш авлодни ватанпарварлик руҳида тарбиялашнинг пойдевори эканлигини яхши англайсиз”, - дейилади Мурожаатномада.

Участники IV Международного конгресса направили обращение к Президенту Шавкату Мирзиёеву
В завершение IV Международного конгресса «Культурное наследие Узбекистана – фундамент нового Ренессанса» ученые Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана единогласно приняли обращение к Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву.
Инициатива о принятии обращения прозвучала со стороны ученых из Японии, которые принимали участие в IV Конгрессе в режиме онлайн. Находясь в здании Посольства Узбекистана в стране Восходящего Солнца, 20 ученых подготовили драфт обращения, который впоследствии был поддержан членами Правления и научного совета общества.
В Обращении члены Всемирного общества поблагодарили главу республики за содействие в реализации инициативы о передаче 10 тысяч экземпляров 35 томов книг-альбомов из серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» библиотекам и учебным учреждениям страны. Благодаря активной работе сотен ученых-востоковедов, в скором времени книги-альбомы о культурном наследии Узбекистана в собраниях Чехии, США, Италии, Германии, Японии, Великобритании, России, Узбекистана, Турции и многих других странах получат все библиотеки, общеобразовательные школы и вузы Узбекистана. Поддержку в этом оказывает правительство Узбекистана.
Предложение о печати иллюстрированных книг-альбомов из серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» и их безвозмездной передаче библиотекам и образовательным учреждениям страны было выдвинуто на III международном конгрессе и поддержано главой государства. Первые 15 томов уже переданы во все общеобразовательные учреждения, и сейчас идет второй этап реализации данного проекта. В обращении отмечается, что на Четвертом Международном конгрессе «Культурное наследие Узбекистана – основа Нового Ренессанса» принята Дорожная карта на 2021-2025 годы.
В течение ближайших пяти лет Всемирное общество по сохранению, изучению и популяризации культурного наследия Узбекистана планирует реализацию более 100 новых проектов. «Мы предполагаем продолжить публикацию книг и альбомов, рассказывающих о культурном наследии Узбекистана в музеях страны и за рубежом, выпуск документальных и художественных фильмов, проведение научных форумов, разработку образовательных программ, работу экспертов в области реставрации культурного наследия страны, разработку инициатив, направленных на совершенствование законодательства, развитие туризма», - говорится в Обращении.
Ученые также высоко оценили усилия главы республики по сохранению культурного наследия страны и отметили, что готовы и в дальнейшем вносить свой вклад в развитие и сохранение национального культурного достояния Узбекистана. «Глубочайшее уважение вызывает то, что провозглашенная Вами национальная идея, направленная на свершение в Узбекистане Третьего Ренессанса, основывается в первую очередь на сохранении культуры, и Вы осознаете, что именно культура является основой нового Возрождения страны, подъема духовности общества, воспитания патриотизма народа, в особенности молодого поколения», - говорится в обращении. Стоит отметить, что принятие обращения от членов Всемирного общества к Президенту республики становится доброй традицией – обращение принимается уже в четвертый раз, и неизменно ученые получают положительную реакцию главы республики.
Тем самым Всемирное общество и правительство Узбекистана выстраивают прочные коммуникационные связи и консолидируют усилия по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана.