Адлия вазирлиги тизимида коррупцияга қарши курашиш юзасидан амалга оширилган ишлар бўйича матбуот анжумани ўтказилди
2020-12-17 | Жамият
Адлия вазирлиги томонидан 2020 йил 16 декабрь куни Миллий матбуот марказида “Адлия вазирлиги тизимида коррупцияга қарши курашиш юзасидан амалга оширилган ишлар” бўйича матбуот анжумани ўтказилди.
Матбуот анжуманида ОАВ ва жамоатчилик вакиллари, вазирлик тизимидаги Давлат хизматлари агентлиги, Интеллектуал мулк Агентлиги, Тошкент давлат юридик университети ва Х.Сулаймонова номидаги Республика суд экспертиза маркази вакиллари иштирок этди.
Матбуот анжуманидан Адлия вазирлиги томонидан тизимда коррупцияни олдини олиш борасида амалга оширилган ислоҳотлар бўйича ахборот берилди.
Таъкидланишича, вазирлик томонидан сўнги йилларда тизимда коррупцияни олдини олиш бўйича кўплаб ишлар амалга оширилди.
Биринчидан, вазирлик коррупция хавфлари ва фактларини, ходимларнинг ўз ваколатини суиистеъмол қилиши ёки зарур пайтда ҳаракатсизлиги ҳолатларини аниқлаш мақсадида кенг жамоатчиликни ёрдамга чақирди. Шу боис, адлия органлари ва муассасаларида фуқароларга аудио ва видео ёзув воситаларидан фойдаланишга рухсат берилди. Шу билан бирга, вазирлик ҳузурида коррупцияга қарши кураш кенгаши ташкил этилди. Коррупция хавфига мойил бўлган вазифалар (ваколатлар) ва лавозимлар рўйхати шакллантирилди.
Иккинчидан, Telegram мессенджерида аҳолини адлия органлари ва муассасаларида юз бераётган коррупция ҳуқуқбузарликлари ҳақида тезкор хабардор қилиш мақсадида махсус @antikorbot 2020 йилнинг ўтган даврида давомида “anticorbot” телеграм канали орқали жами 945 та хабарлар келиб тушган ва уларни кўриб чиқиш натижаси бўйича тегишли чоралар кўрилган.
Учинчидан, БМТ Тараққиёт дастури билан ҳамкорликда адлия органлари ва муассасаларида “KPMG International” компаниясининг халқаро экспертларини жалб этган ҳолда, коррупцияга қарши комплаенс назоратни жорий этиш бўйича лойиҳа амалга оширилди. ISO 37001:2016 “Коррупцияга қарши курашиш менежмент тизими” халқаро стандарти асосида вазирликнинг 10 дан зиёд ички ҳужжати тубдан янгиланди, вазирликда коррупцияга қарши курашиш бўлими ташкил этилди.
Тўртинчидан, ходимларнинг коррупцияга қарши курашиш борасидаги кўникмаларини ривожлантириш мақсадида e-study.adliya.uz янги платформаси ишга туширилди.
Давлат харидларини амалга оширишда контрагентларни текшириш амалиёти чорий этилди. Шу билан бирга ходимларнинг фаолият самарадорлигини баҳолаш KPI асосида амалга ошириш йўлга қўйилди.
Бешинчидан, вазирлик тизимида коррупция хавфига мойил бўлган вазифалар (ваколатлар) ва лавозимлар рўйхати шакллантирилди. Шунингдек, интернет тармоғида нотариуслар бўш иш ўринларига танловлар онлайн-трансляция қилиниши янгиликлардан бири бўлди. Бу орқали ходимларни саралаб олишнинг максимал шаффофлигига ҳамда виждонли нотариусларни ишга тайинлашга эришилди.
Маълумот учун:Адлия вазирлигининг коррупцияга қарши курашиш менежменти тизими ISO 37001:2016 “Коррупцияга қарши курашиш менежмент тизими” халқаро стандартига мувофиқлиги юзасидан сертификатлаш бўйича аудит ўтказилди. Ўтказилган аудит натижаси бўйича, “CERT International” s.r.o. халқаро ташкилоти томонидан 2020 йил 9 сентябрь куни ISO 37001:2016 “Коррупцияга қарши курашиш менежмент тизими” халқаро стандартига мувофиқлик сертификати расмий тадбирда тақдим этилди.

Состоялась пресс-конференция о проделанной работе по борьбе с коррупцией в системе Министерства юстиции
2020-12-17 | Общество
16 декабря 2020 года Министерство юстиции провело пресс-конференцию в Национальном пресс-центре на тему «Деятельность по борьбе с коррупцией, осущетвленная в системе Министерства юстиции».
В пресс-конференции приняли участие представители СМИ и общественности, Агентства государственных услуг, Агентства по интеллектуальной собственности, Ташкентского государственного юридического университета и Республиканского центра судебной экспертизы имени Х. Сулеймановой.
В ходе пресс-конференции представлена ​​информация о реализуемых Министерством юстиции преобразованиях для предотвращения коррупции в системе.
Отмечалось, что за последние годы министерством много сделано для предотвращения коррупции в системе.
Во-первых, министерство призвало общественность помочь в выявлении рисков и фактов коррупции, случаев злоупотребления служебным положением со стороны сотрудников или бездействия, когда это необходимо. Таким образом, гражданам было разрешено использовать средства аудио- и видеозаписи в органах и учреждениях юстиции. В то же время при министерстве создан совет по борьбе с коррупцией. Сформирован перечень задач (полномочий) и должностей, подверженных коррупции.
Во-вторых, в целях оперативного информирования общественности о коррупционных правонарушениях в органах и учреждениях юстиции в месенджере Telegram создан специальный бот @antikorbot. За прошедший период 2020 года через данный бот получено 945 сообщений и по результатам их рассмотрения были приняты соответствующие меры.
В-третьих, в сотрудничестве с Программой развития ООН реализован проект по внедрению антикоррупционного контроля в системе юстиции с привлечением международных экспертов «KPMG International». На основе международного стандарта ISO 37001:2016 «Система менеджмента противодействия коррупции» кардинально обновлено более 10 внутренних документов министерства, в министерстве создан отдел по борьбе с коррупцией.
В-четвертых, запущена новая платформа e-study.adliya.uz для развития навыков сотрудников по борьбе с коррупцией.
Введена практика проверки контрагентов при государственных закупках. При этом оценка эффективности работы персонала строится на основе KPI.
В-пятых, сформирован перечень задач (полномочий) и должностей, подверженных коррупции в системе министерств. Одним из новшеств стала онлайн-трансляция в Интернете конкурсов на вакантные должности нотариусов. Это обеспечило максимальную прозрачность при отборе персонала и назначении добросовестных нотариусов.
Для сведения: Система антикоррупционного менеджмента Министерства юстиции прошла аудит на соответствие международному стандарту ISO 37001:2016 «Система менеджмента противодействия коррупции». По результатам аудита международной организации «CERT International s.r.o.» 9 сентября 2020 года международная организация на официальном мероприятии вручила Министерству юстиции сертификат соответствия международному стандарту ISO 37001: 2016 ISO 37001:2016 «Система менеджмента противодействия коррупции».