Азиз Абдуҳакимов Маданий мерос ҳафталиги иштирокчиларини қутлади
Бош вазир ўринбосари, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси Азиз Абдуҳакимов Маданий мерос ҳафталиги иштирокчиларини Ўзбекистон Ҳукумати номидан халқаро даражада ўтказилаётган байрам билан табриклади. Ўзбекистон Республикаси Президенти бугунга келиб анъанага айланган ушбу нуфузли анжуманга алоҳида эътибор бериб, унинг аҳамиятини юксак баҳолашини алоҳида таъкидлади.
Шу ўринда ўтган 2019 йилда Ўзбекистон маданий мерос ҳафталигида ЮНЕСКО Бош директори Одри Азуле хонимнинг шахсан ўзи иштирок этгани тадбирнинг халқаро обрўсини янада оширди.
Конгрессда расмий доиралар ва халқаро ташкилотлар вакиллари, дунёнинг 40 дан ортиқ мамлакатидан 300 дан ортиқ таниқли хорижлик олим ҳамда юртимиздан 1000 дан зиёд олим ва мутахассис иштирок этаётгани муҳим воқеадир. “Ўзбекистон Президенти томонидан янграган янги Ренессанс пойдеворини яратиш ғоясига катта қизиқиш билдирган ва уни амалга оширишда бирлашаётган Сиз азизлар билан ҳамкорлик қилиш ҳамиша фойдали бўлади.
Ўзбекистон халқининг миллий мероси Инсоният меросининг ажралмас қисми ва унинг муҳим бўғини эканидан фахрланамиз. Шу маънода, юртимиз тарихини сақлаш, ҳимоя қилиш Инсоният тарихини сақлаш ва уни келажак авлодга етказиш масъулиятини чуқур англаймиз”, - деди Азиз Абдуҳакимов ўз нутқида.
Бугунги кунда Ўзбекистонда иқтисодиётнинг муҳим тармоғига айланган туризм, айниқса халқаро туризм бевосита маданий меросимизни қанчалик асл ҳолатда сақлаб қолишимизга боғлиқ эканлиги қайд этилди, зеро хорижлик сайёҳ бизнинг тарихимиз ва маданий меросимизга қизиқиб юртимизга ташриф буюради. Азиз Абдуҳакимов сўнгги йилларда маданий меросни муҳофаза қилишда қатор ишлар амалга оширилгани, бироқ, бу борада қилиниши керак бўлган ишлар ҳали кўплигини таъкидлади. Бу жараёнда, айниқса, ЮНЕСКО ва унинг Умумжаҳон мероси маркази Ўзбекистон билан яқиндан ҳамкорлик қилаётгани эътироф этилди.
“Маданий меросни муҳофаза қилишда фуқаролик жамияти институтларининг ролини инобатга олиб, бугунги тадбир иштирокчиларини Умумжаҳон мероси сифатида тан олинган тарихий шаҳарларимиз ‒ Хива, Бухоро, Самарқанд ва Шаҳрисабзни сақлашда ҳамкорлик қилишга чақирамиз. ЮНЕСКО конвенциялари ва тавсияларини мамлакатимизда самарали амалга оширишда Сизлар билан ҳамкорлик қилиш қимматли аҳамиятга эга бўлади”, - деди Бош вазир ўринбосари.
Шундан сўнг Азиз Абдуҳакимов барча олимларни 2021 йилда Жаҳон мероси ҳисобланган қадимий Хива шаҳрида ўтказиладиган “Марказий Осиё дунё цивилизациялари чорраҳасида” халқаро форумига таклиф этди. Подробнее:

Азиз Абдухакимов поздравил участников Недели культурного наследия
Заместитель Премьер-министра, председатель Государственного комитета по развитию туризма Азиз Абдухакимов от имени Правительства Узбекистана поздравил участников Недели культурного наследия с международным праздником.
В своей речи Азиз Абдухакимов отметил, что Президент Республики Узбекистан уделил особое внимание этой престижной конференции, ставшей сегодня традицией, и подчеркнул важность ее значения. В этой связи личное участие Генерального директора ЮНЕСКО Одри Азуль в Неделе культурного наследия Узбекистана в 2019 году еще больше повысило международный престиж мероприятия.
Важным событием является то, что в Конгрессе принимают участие представители официальных кругов и международных организаций, более 300 известных зарубежных ученых из более чем 40 стран мира и более 1000 ученых и специалистов из нашей страны. «Всегда будет полезно сотрудничать с вами- специалистами,  проявившими большой интерес к озвученной Президентом Узбекистана идее создания нового фонда «Возрождение »и едины в ее реализации. Мы гордимся тем, что национальное достояние народа Узбекистана является неотъемлемой частью наследия человечества и важной его частью. В этом смысле мы глубоко осознаем ответственность за сохранение и защиту истории нашей страны, за сохранение истории человечества и ее передачу будущим поколениям», - сказал Азиз Абдухакимов в своем выступлении.
Было отмечено, что туризм, который сегодня стал важным сектором экономики в Узбекистане, особенно международный туризм, напрямую зависит от того, насколько хорошо мы сохраняем наше культурное наследие, поскольку иностранные туристы посещают нашу страну с интересом к нашей истории и культурному наследию.
Азиз Абдухакимов отметил, что в последние годы был принят ряд мер по защите культурного наследия, но многое еще предстоит сделать. В этом процессе, в частности, было отмечено, что ЮНЕСКО и ее Центр всемирного наследия тесно сотрудничают с Узбекистаном. «Учитывая роль институтов гражданского общества в защите культурного наследия, мы призываем сегодняшних участников к сотрудничеству в сохранении наших исторических городов Хива, Бухара, Самарканд и Шахрисабз, которые признаны объектами всемирного наследия. Сотрудничество с вами будет неоценимым для эффективного выполнения конвенций и рекомендаций ЮНЕСКО в нашей стране », - сказал вице-премьер.
Далее Азиз Абдухакимов пригласил всех ученых на международный форум «Центральная Азия на перекрестке мировых цивилизаций», который состоится в 2021 году в древнем городе Хива, являющимся объектом всемирного наследия.