Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги билан ҳамкорликни чуқурлаштириш масалалари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 15 декабрь куни ҳукумат делегациясининг Японияга ташрифи чоғида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири СУмурзаков Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) Президенти Шиничи Китаока билан учрашув ўтказди, унда молиявий, техник, маданий-гуманитар ҳамкорликни кенгайтириш масалалари ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Мулоқот чоғида томонлар Ўзбекистонда, хусусан, энергетика, қишлоқ хўжалиги, таълим ва бошқа соҳаларда умумий қиймати 2,9 млрд долларлик қўшма лойиҳаларни юқори амалга ошириш суръатларини қайд этдилар. Япония томони Республикамиз мева-сабзавот секторининг ишлаб чиқариш ва экспорт салоҳиятини оширишга қаратилган янги лойиҳаларни амалга ошириш орқали қишлоқ хўжалиги соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш борасида қизиқиш билдирди.
Шундай қилиб, “Ўзбекистонда мева-сабзавот соҳасида қиймат занжирини ривожлантириш” лойиҳасининг қўшимча 200 млн долларлик иккинчи босқичини амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди. Лойиҳа биринчи босқичининг юқори натижадорлиги қайд этилди, унинг доирасида қишлоқ жойларда 85 иссиқхона ва 11 мингта янги иш ўрни яратилди.
Томонлар қишлоқ жойларини ривожлантириш ва янги иш ўринлари яратишни фаоллаштириш бўйича ҳамкорликдаги чора-тадбирларга алоҳида эътибор қаратдилар. “Бир қишлоқ-бир маҳсулот" лойиҳасини амалга ошириш бўйича келишувга эришилди. Жиззах вилояти лойиҳа амалга ошириладиган пилот ҳудуд бўлади. Лойиҳа БМТнинг барқарор ривожланиш кун тартибидаги мақсадларига эришишга ёрдам беради ва кичик ва ўрта бизнесни кенг ривожланишига кўмаклашади.
Шунингдек, илғор япон тажрибаси ва технологияларидан фойдаланган ҳолда Ўзбекистон иқтисодиётининг аниқ тармоқларида қўшма лойиҳаларни амалга оширишга Япониянинг етакчи компанияларини жалб этишда JICA томонидан ёрдам берилиши бўйича келишувга эришилди.
Ўзбекистон томони 2021 йилнинг январь ойидан бошлаб Япониянинг қатор йирик корпорация ва молия институтларида етакчи лавозимларни эгаллаган япониялик эксперт - Хироо Ивазакининг тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб этиш бўйича Ўзбекистон Республикаси инвестициялар ва ташқи савдо вазири маслаҳатчиси бўлиб ишлашга жалб этилгани учун миннатдорлик билдирди.
Учрашув якунлари бўйича томонлар кенг кўламли соҳаларда ҳамкорликни чуқурлаштириш бўйича кейинги қадамларни белгилаб олдилар.
Хусусан, Япония томони Ўзбекистон ҳудудларидан бирида кўп тармоқли шифохона қуриш лойиҳасини ҳамкорликда ишлаб чиқиш таклифи билдирилди. Лойиҳа JICA грант маблағлари ҳисобига амалга оширилиши кўзда тутилган.
Шунингдек, Япония томони ўзбекистонлик талабалар учун Япониядан етакчи олим ва экспертларни жалб қилган ҳолда маъруза ва маҳорат дарсларини ташкил этишни кўзда тутувчи “JICA Chair” грант дастурини ишга туширишга тайёрлигини билдирди. Шу билан бирга, JICA раҳбарияти Япониянинг етакчи университетларида ўзбекистонлик талабаларни ўқитиш учун ажратилган грантлар сонини кўпайтириш ниятини маълум қилди.
Учрашув якунида томонлар яқин келажакда коронавирус пандемияси муносабати билан йўловчи ҳаво транспортида жорий этилган чекловлар бекор қилиниши билан, Ш.Китаоканинг Ўзбекистонга ташрифини ташкил қилишга келишиб олдилар, ташриф давомида келгусидаги ҳамкорликнинг белгиланган йўналишлари батафсил муҳокама қилинади.

Обсуждены вопросы углубления сотрудничества с Японским агентством международного сотрудничества
15 декабря текущего года в рамках визита правительственной делегации в Японию заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с Президентом Японского агентства международного сотрудничества (JICA) Шиничи Китаока, в ходе которой были обсуждены вопросы и перспективы расширения финансово-технического и культурно-гуманитарного сотрудничества.
В ходе диалога стороны отметили высокие темпы реализации совместных проектов в Узбекистане, в частности в энергетическом, сельскохозяйственном, образовательном и других секторах на общую сумму 2,9 млрд долларов. При этом, японской стороной была выражена заинтересованность в расширении взаимодействия в сельскохозяйственной сфере путем реализации новых проектов, нацеленных на повышение производственного и экспортного потенциалов сектора плодоовощеводства Республики.
Так, были рассмотрены вопросы реализации второй фазы проекта «Развитие цепочки создания добавленной стоимости в секторе плодоовощеводства в Узбекистане» на дополнительную сумму 200 млн долларов. Была отмечена высокая результативность первой фазы проекта, в рамках которой было создано 85 тепличных хозяйств и 11 тысяч новых рабочих мест в сельской местности.
Отдельное внимание стороны уделили совместным мерам по активизации развития cельских территорий и созданию новых рабочих мест. Достигнута договоренность о реализации проекта «Одно село - один продукт», пилотным регионом для имплементации которого станет Джизакская область. Проект будет способствовать достижению целей повестки ООН в области устойчивого развития и способствовать широкому развитию малого и среднего бизнеса.
Также была достигнута договоренность о содействии JICA в привлечении ведущих японских компаний к реализации совместных проектов в конкретных секторах экономики Узбекистана с применением передового японского опыта и технологий.
Узбекской стороной выражена благодарность за привлечение японского эксперта – Хироо Ивазаки, ранее занимавшего ведущие должности в ряде крупных корпораций и финансовых институтов Японии, для работы в качестве советника министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан по вопросам привлечения прямых иностранных инвестиций, начиная с января 2021 года.
По итогам встречи сторонами были определены дальнейшие шаги по углублению сотрудничества по широкому спектру направлений.
В частности, японской стороной было озвучено предложение о совместной проработке проекта по строительству многофункциональной больницы в одном из регионов Узбекистана, реализацию которого планируется осуществить за счет грантовых средств JICA.
Также японской стороной была выражена готовность к запуску грантовой программы «JICA Chair», предусматривающей организацию лекций и мастер-классов для узбекских студентов с привлечением ведущих ученых и экспертов из Японии. При этом руководство JICA озвучило намерения увеличить количество грантов, выделяемых для обучения студентов из Узбекистана в ведущих вузах Японии.
В завершение встречи стороны договорились, что в ближайшей перспективе, по мере отмены ограничений пассажирских авиаперевозок, введенных в связи с пандемией коронавируса, будет организован визит Ш.Китаока в Узбекистан, в ходе которого будут предметно обсуждены обозначенные направления дальнейшего сотрудничества.