Ўзбекистон-Япония кўп қиррали ҳамкорлигининг янги истиқболлари
Жорий йилнинг 15 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси ҳукумати делегациясининг Японияга ташрифи доирасида Токио шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаковнинг Япония ташқи ишлар вазири Тошимицу Мотэги билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув сиёсий, савдо-иқтисодий, молиявий-техник ва маданий-гуманитар соҳаларда икки томонлама ҳамкорликни кенгайтириш истиқболларига бағишланди. Ўзбекистоннинг Осиё-Тинч океани минтақасидаги асосий стратегик шериклардан бири бўлган Япония билан юқори даражадаги ишонч ва ўзаро тушуниш йўлга қўйилганлиги, шунингдек, халқаро майдонда ва халқаро ташкилотларда иш олиб бориш доирасида ўзаро қўллаб-қувватлашнинг самарали механизми ишлаб чиқилганлиги таъкидланди.
Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистон томони Япониянинг Ўзбекистондаги коронавирус оқибатларига қарши курашишда қўшган улкан ҳиссасини қайд этди ҳамда пандемияга қарши курашиш чораларни амалга оширишда гуманитар ва молиявий ёрдам учун миннатдорлик билдирди. Ўзбекистонда эпидемиологик вазиятнинг яхшиланишини ҳисобга олган ҳолда, яқин келажакда ўзбек фуқароларининг Японияга киришига жорий этилган тақиқни бекор қилиш, шунингдек, Япония фуқаролари учун Ўзбекистонга сафар қилиш бўйича огоҳлантириш даражасини пасайтириш масаласи муҳокама қилинди.
Икки мамлакат ўртасидаги “Марказий Осиё + Япония” мулоқоти доирасида ўзаро ҳамкорликнинг муҳимлиги қайд этилди. Жорий йилнинг 11 август куни Япония раислигида бўлиб ўтган ташқи ишлар вазирларининг навбатдан ташқари йиғилишининг муваффақиятли натижалари таъкидланди, шунингдек, 2021 йилда Токио шаҳрида бўлиб ўтадиган навбатдаги йиғилиш кун тартиби доирасидаги масалалар муҳокама қилинди.
Музокаралар давомида 2019 йил декабрь ойида Японияга амалга оширилган олий даражадаги ташриф давомида эришилган инвестициявий ва савдо келишувларни жорий этишнинг ҳозирги ҳолати ҳам кўриб чиқилди – бу эса умумий миқдори 6,5 млрд доллардан ортиқ бўлган бир қатор муҳим икки томонлама ҳужжатлар ва йирик келишувлардир.
Ҳамкорликнинг ижобий тенденциялари орасида Ўзбекистонда энергетика соҳасидаги лойиҳаларни амалга оширишда эришилган ютуқлар алоҳида таъкидланиб ўтилди - хусусан, биргаликдаги саъй-ҳаракатлар билан Навоий иссиқлик электр станциясида иккинчи энергоблоки ва Тўрақўрғон иссиқлик электр станциясининг ишга туширилиши таъминланди. Томонлар иккала мамлакат ҳам Навоий иссиқлик электр станциясида (Навоий-3 ва Навоий-4) учинчи ва тўртинчи буғ-газ қурилмасини қуриш лойиҳаларини амалга ошириш мақсадида тегишли вазирлик ва молия институтлари фаолиятини биргаликда мувофиқлаштиришга тайёр эканлигини билдирдилар.
Шунингдек, учрашув якунлари бўйича 2022 йилда Ўзбекистон ва Япония ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30 йиллигига бағишланган “Японияда Ўзбекистон маданияти йили” ва “Ўзбекистонда Япония маданияти йили”ни ўтказишга тайёргарлик кўриш доирасида ҳамкорлик қилиш тўғрисида келишувга эришилди.
Музокаралар давомида томонлар, шунингдек, йўналишларнинг кенг кўлами бўйича ҳамкорлик қилиш билан боғлиқ бир қатор амалий масалаларни ҳам муҳокама қилдилар.

Новые перспективы узбекско-японского многопланового сотрудничества
15 декабря текущего года в рамках визита правительственной делегации Республики Узбекистан в Японию в г. Токио состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с министром иностранных дел Японии Тошимицу Мотэги.
Встреча была посвящена перспективам расширения двустороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической, финансово-технической и культурно-гуманитарной сферах. Отмечалось, что с Японией, являющейся одним из ключевых стратегических партнеров Узбекистана в Азиатско-Тихоокеанском регионе, налажен высокий уровень доверия и взаимопонимания, а также выработан эффективный механизм взаимной поддержки на международной арене и в рамках работы в международных организациях.
В данном контексте узбекской стороной был отмечен значительный вклад Японии в борьбу с последствиями коронавируса в Узбекистане и выражена благодарность за предоставленную гуманитарную и финансовую поддержку в реализации мер по противодействию пандемии. Ввиду улучшения эпидемиологической ситуации в Узбекистане был обсужден вопрос об отмене в ближайшей перспективе запрета на въезд узбекских граждан в Японию, а также снижение уровня предупреждения по поездкам в Узбекистан для японских граждан.
Отмечена важность взаимодействия двух стран в рамках диалога «Центральная Азия + Япония». Были подчеркнуты успешные итоги внеочередного совещания министров иностранных дел, проведённого 11 августа текущего года под председательством Японии, а также обсуждены вопросы в рамках повестки следующего совещания, которое состоится в г.Токио в 2021 году.
В ходе переговоров было также рассмотрено текущее состояние реализации инвестиционных и торговых договоренностей, достигнутых в ходе визита на высшем уровне в Японию в декабре 2019 года - а это ряд важных двусторонних документов и крупных соглашений на сумму более 6,5 млрд долларов.
Среди позитивных тенденций сотрудничества были отдельно подчеркнуты достигнутые успехи в реализации энергетических проектов в Узбекистане - в частности, совместными усилиями обеспечен ввод в эксплуатацию второго энергоблока на Навоийской тепловой электрической станции и Туракурганская теплоэлектростанция. Стороны обозначили готовность двух стран к совместной координации соответствующих министерств и финансовых институтов в целях реализации проектов строительства третьей и четвертой парогазовых установок на Навоийской теплоэлектростанции («Навои-3» и «Навои-4»).
Также по итогам встречи была достигнута договоренность о сотрудничестве в рамках подготовки к организации в 2022 году «Года культуры Узбекистана в Японии» и «Года культуры Японии в Узбекистане», приуроченных к 30-летию установления дипломатических отношений между Узбекистаном и Японией.
В ходе переговоров сторонами также был обсужден ряд вопросов практического характера, связанных с сотрудничеством по широкому спектру направлений.