Жанубий Кореянинг Чинчон шаҳридаги ватандошлар билан учрашув ташкил этилди
Кеча мамлакатимизнинг Корея Республикасидаги элчихонаси, Ташқи меҳнат миграцияси агентлигининг Квангжу шаҳридаги ваколатхонаси ҳамда Жанубий Кореядаги ўзбекистонликлар уюшмаси томонидан Чинчон шаҳрида ушбу давлатда таҳсил олаётган ва вақтинча меҳнат қилаётган ватандошларимиз билан учрашув ўтказилди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Тадбирда фуқароларимизга консуллик хизматлари кўрсатилди, мигрант ишчилар ва талабаларнинг мавжуд муаммоларини ҳал қилиш бўйича ҳамда консуллик-ҳуқуқий масалаларда зарур маслаҳатлар берилди.
Мазкур учрашувнинг аввалгиларидан фарқли томони шунда бўлдики, унда эпидемиологик вазиятдан келиб чиққан ҳолда юртдошларимизга нафақат бевосита, балки онлайн тарзда ҳам иштирок этиш имконияти тақдим этилди. Ушбу онлайн-мулоқот Инстаграм ижтимоий тармоғида 130 мингдан ортиқ обуначига эга бўлган блогер Обид Каримов томонидан ўз саҳифасида тўғридан-тўғри ёритиб борилди.
Тадбирда фуқароларимизга Жанубий Кореяда сўнгги кунларда кузатилаётган жиддий эпидемиологик ҳолатни ҳисобга олган ҳолда эҳтиёт чораларини кўриш, ижтимоий масофани сақлаш, тиббий ниқоб тақиб юриш, бу борада мамлакат ҳукумати томонидан қўйилаётган барча қонуний талабларга қатъий амал қилиш зарурлиги тушунтирилди.
Шунингдек, иштирокчиларнинг пандемия шароити туфайли вужудга келган муаммолари, мигрант ишчилар ва талабаларнинг Корея Республикаси ҳудудига кириб келиш, хорижга чиқиш биометрик паспорти олиш, ФҲДЁ ҳужжатларини расмийлаштириш ва шу каби бошқа саволларига атрофлича жавоб қайтарилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан жорий йил 17 август куни ўтказилган видеоселектор йиғилиши, унда хорижда меҳнат қилаётган юртдошларимиз учун муносиб шароитлар яратиш ва улар билан тизимли ишлаш, шунингдек, мамлакатимизда тадбиркорлик фаолиятини бошлашни режалаштирганлар учун имтиёз ва преференциялар тақдим этиш масалалари кўриб чиқилгани ҳақида батафсил маълумот берилди.
Юртдошларимизга яқинда ташкил этилган Жанубий Кореядаги ўзбекистонликлар уюшмаси ҳақида ҳам маълум қилиниб, ушбу уюшма ишида фаол иштирок этишга чақирилди.

В южнокорейском городе Чинчон проведена встреча с соотечественниками
Вчера Посольством нашей страны в Республике Корея, представительством Агентства внешней трудовой миграции в Кванджу и Ассоциацией узбеков в Южной Корее проведена встреча с соотечественниками, работающими и обучающимися в этой стране, сообщает корреспондент ИА “Дунё”.
Встреча проводилась с целью оказания прямых консульских услуг нашим гражданам, решения существующих проблем трудовых мигрантов и студентов, а также предоставления необходимых консультаций по консульским и юридическим вопросам.
Уникальность этого мероприятия в том, что, учитывая сложившуюся эпидемиологическую ситуацию в Республике Корея, соотечественники имели возможность участвовать не только напрямую, но и в онлайн-режиме. Данную встречу в прямом эфире на своей странице освещал блогер Обид Каримов, у которого более 130 тысяч подписчиков в социальной сети Instagram.
В ходе встречи нашим гражданам было разъяснено, что, учитывая серьезную эпидемиологическую ситуацию в Южной Корее в последние дни, они должны принять меры предосторожности, поддерживать социальную дистанцию, носить медицинские маски и строго соблюдать все требования властей Республики Корея.
Участники также смогли получить подробные ответы на вопросы, связанные с проблемами, вызванными пандемией, въездом трудовых мигрантов и студентов на территорию Республики Корея, получением биометрического паспорта за границей, оформлением документов регистрации актов гражданского состояния и другим.
В рамках мероприятия участники были подробно ознакомлены с содержанием видеоселекторного совещания, проведенного 17 августа Президентом Узбекистан, на котором обсуждены вопросы создания благоприятных условий для соотечественников, работающих за рубежом, планомерной работе с ними, а также предоставлении льгот и преференций для планирующих начать бизнес в нашей стране.
Соотечественники были также проинформированы о недавно созданной Ассоциации узбеков в Южной Корее и призвали их принять активное участие в деятельности этой ассоциации.