МДҲга аъзо давлатлар божхона хизматларининг ҳуқуқни муҳофаза қилиш тузилмалари раҳбарлари қўмитасининг 21-мажлиси бўлиб ўтди
2020-12-11 | МДҲ
Ўзбекистон Республикасининг 2020 йилда Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигидаги раислиги доирасида божхона соҳасида ҳам минтақада ҳамкорликни кучайтиришга қаратилган қатор муҳим тадбирлар бўлиб ўтмоқда.
Жумладан, жорий йилнинг 10 декабрь куни Ҳамдўстликка аъзо давлатлар божхона хизматларининг ҳуқуқни муҳофаза қилиш тузилмалари раҳбарлари қўмитасининг навбатдаги 21-мажлиси бўлиб ўтди.
Видеоконференция тарзида ўтказилган мажлисда Арманистон, Беларус, Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Россия, Тожикистон, ва Ўзбекистон божхона хизматларининг маъсул вакиллари иштирок этдилар.
Тадбир аввалида қўмита раиси мамлакатимиз вакилларини Ўзбекистон Республикасининг Давлат мадҳияси қабул қилинган сана билан қизғин муборакбод этди.
Шундан сўнг кун тартибидаги долзарб масалалар атрофлича кўриб чиқилди.
Жумладан, томонлар МДҲга аъзо давлатлар божхона хизматларининг ҳуқуқни муҳофаза қилиш йўналишидаги фаолиятини ривожлантириш бўйича 2030 йилгача мўлжалланган Стратегияси лойиҳасини кўриб чиқишди.
Мазкур ҳужжат ўзида божхона хизматларининг ҳуқуқни муҳофаза қилиш йўналишидаги фаолиятини ривожлантиришнинг умумий мақсадлари, асосий йўналишлари ва вазифаларини акс эттиради.
Энг муҳими бунда иштирокчи давлатларнинг миллий манфаатларини ҳимоя қилиш мақсадида иқтисодий хавфсизлигини таъминлашга қаратилган саъй-ҳаракатларини бирлаштиришга алоҳида эътибор қаратилади.
Шу муносабат билан қўмита томонидан ишлаб чиқилган МДҲга аъзо давлатлар божхона хизматларининг ҳуқуқни муҳофаза қилиш тузилмалари раҳбарлари қўмитасининг янги таҳрирдаги Низоми видеоконференция давомида атрофлича муҳокама қилинди.
Тадбирда яна бир муҳим ҳужжат -  божхона хизматларининг ҳуқуқни муҳофаза қилиш тузилмалари раҳбарлари қўмитасининг 2021 йилга мўлжалланган иш режаси ҳам муҳокамалар марказида бўлди.
Иш режани ишлаб чиқишда ўтган йиллар давомида тўпланган тажриба ва амалдаги қонунчилик базаси доирасида божхона соҳасидаги ҳуқуқбузарликларга қарши курашишдаги фаолиятнинг устувор йўналишлари инобатга олинган.
30 банддан иборат Режа нафақат ўзаро ҳамкорликнинг норматив-ҳуқуқий базасини такомиллаштириш, божхона соҳасида жиноятчиликнинг олдини олишда ўзаро ҳамкорликни кучайтиришга хизмат қилади, балки мазкур мақсадда божхона қонунчилиги бузилишини аниқлаш ва олдини олиш бўйича аниқ ташкилий ва амалий тадбирларни ҳам ўз ичига олади.
Шунингдек, режада томонларнинг ҳуқуқни муҳофаза қилишга доир маълумотларни ўзаро алмашиши, божхона текширувлари ва суриштирув соҳасида ходимларнинг малакасини ошириш, кинология хизматини такомиллаштириш каби масалалар ҳам устувор аҳамият касб этади.
Бир сўз билан айтганда Ҳамдўстликка аъзо давлатлар божхона хизматларининг ҳуқуқни муҳофаза қилиш тузилмалари раҳбарлари қўмитасининг навбатдаги 21-мажлиси келгусида мазкур йўналишда ўзаро ишончли ҳамкроликни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Бу эса нафақат ҳар бир аъзо давлатларда, балки бутун МДҲ бўйлаб божхона қонунчилиги бузилишининг олдини олиш, айниқса наркотик моддалар савдоси, товарларнинг ноқонуний олиб ўтиш ва контрабандага чек қўйишда ҳал қилувчи рол ўйнайди.
Йиғилии якунида тегишли қарорлар қабул қилинди.
Эслатиб ўтамиз, МДҲ аъзо давлатлар божхона хизматларининг контрабанда ва божхона қонучилигининг бузилишига қарши курашиш соҳасидаги ҳуқуқни муҳофаза қилиш ҳаракатларини мувофиқлаштириш мақсадида ташкил этилган қўмита доимий коллегиал орган бўлиб, 2008 йилдан буён фаолият юритади.
Қўмита таркибида гиёҳванд воситаларининг халқаро савдосига, иқтисодий жиноятчиликка қарши курашиш, божхона текширувлари ва суриштирув масалалари, кинология, ходимларнинг малакасини ошириш, ахборот-таҳлилий ҳамкорлик, интернет майдонидаги ҳуқуқбузарликларга қарши курашиш каби масалалар билан шуғулланувчи 6 та ихтисослашган ишчи гуруҳлар мавжуд.

Проведено 21-ое заседание Комитета глав правоохранительных подразделений Совета руководителей таможенных служб государств – участников содружества Независимых Государств
2020-12-11 | СНГ
В рамках председательства Республики Узбекистан в Содружестве Независимых Государств в 2020 году предпринимается ряд важных мер по укреплению сотрудничества в таможенной сфере в регионе.
В частности, в рамках Концепции председательства Республики Узбекистан в Содружестве Независимых Государств, 10 декабря 2020 года в режиме видеоконференции проведено очередное 21-ое заседание Комитета глав правоохранительных подразделений.
В заседании приняли участие руководители и члены делегаций правоохранительных подразделений таможенных служб Азербайджана, Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана и Узбекистана.
На мероприятии были подробно обсуждены актуальные вопросы повестки дня.
В частности, рассмотрен проект Стратегии развития правоохранительной деятельности таможенных служб государств – участников Содружества Независимых Государств на период до 2030 года.
В этом комплексном документе отражены система взглядов на общие целевые ориентиры, основные направления и задачи развития правоохранительной деятельности таможенных служб и уполномоченных органов в сфере таможенного дела государств – участников СНГ в области борьбы с таможенными правонарушениями на долгосрочный период.
Документ призван консолидировать усилия правоохранительных подразделений по обеспечению экономической безопасности своих государств в целях защиты национальных интересов и реализации стратегических национальных приоритетов.
На ряду с этим в работе заседания Комитета подробно был обсужден проект положения о Комитете глав правоохранительных подразделений Совета руководителей таможенных служб государств – участников Содружества Независимых Государств в новой редакции.
Еще одним важным обсуждаемым документом на мероприятии стал проект плана работы Комитета глав правоохранительных подразделений Совета руководителей таможенных служб государств – участников Содружества Независимых Государств на 2021 год.
При разработке рабочего плана были учтены приоритеты деятельности в сфере борьбы с таможенными правонарушениями в рамках накопленного за последние годы опыта и существующей правовой базы.
План сосотоящий из 30 пунктов послужит не только совершенствованию нормативной базы сотрудничества, укреплению сотрудничества в предупреждении преступности в таможенной сфере, но также включает в себя конкретные организационные и практические меры по выявлению и предотвращению нарушений таможенного законодательства.
В целом руководителями правоохранительных блоков достигнута договорённость, а также приняты соответствующие решения, которые в перспективе позволят таможенным службам укрепить взаимно-доверительное сотрудничество, совершенствовать механизм взаимодействия в сфере обмена информацией, проведения совместных правоохранительных мероприятий в таких актуальных сферах как борьба с незаконным международным оборотом наркотических средств и другими видами контрабанды, экономическими преступлениями, введения дел по вопросам таможенных расследований и дознания, повышения квалификации сотрудников правоохранительных подразделений, развития кинологической службы, обеспечения информационно-аналитического взаимодействия.
Следует отметить, что комитет, созданный для координации правоохранительных усилий таможенных служб государств-участников СНГ в борьбе с контрабандой и нарушениями таможенного законодательства, является постоянно действующим коллегиальным органом и действует с 2008 года.
Комитет состоит из 6 специализированных рабочих групп, занимающихся вопросами борьбы с международным оборотом наркотических средств, экономической преступностью, таможенными проверками и расследованиями, кинологией, обучением персонала, информационным и аналитическим сотрудничеством, борьбой с Интернет-преступностью