Ўзбекистон ва Ҳиндистон етакчилари онлайн-саммит ўтказадилар
Олий даражада эришилган келишувларга мувофиқ, жорий йилнинг 11 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Ҳиндистон Республикаси Бош вазири Нарендра Модининг видеоанжуман шаклидаги учрашуви бўлиб ўтади.
Тадбир кун тартибидан Ўзбекистон-Ҳиндистон дўстлик ва стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришнинг долзарб масалалари ўрин олган.
Коронавирус инфекциясининг глобал миқёсда тарқалиши оқибатларини енгиб ўтишда яқиндан ҳамкорликни давом эттириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилади.
Ўзаро савдо ҳажмини ошириш, транспорт алоқаларини ривожлантириш, қишлоқ хўжалиги, энергетика, ахборот-коммуникация технологиялари, соғлиқни сақлаш, фармацевтика ва бошқа тармоқларда кооперацияни кучайтириш ҳамда ҳудудлараро мулоқотлар, таълим ва гуманитар алмашинувни фаоллаштиришга қаратилган устувор дастур ва лойиҳаларни кўриб чиқиш режалаштирилган.
Учрашув чоғида икки давлат етакчилари жаҳон ва Марказий Осиёдаги вазият юзасидан фикр алмашадилар, замонавий таҳдид ва хатарларга қарши самарали курашиш чора-тадбирларини муҳокама қиладилар.
Олий даражадаги музокаралар якунида Қўшма баёнот қабул қилиниб, иқтисодиёт ва инновациялар, молиявий-техник кўмак, божхона иши ва савдони техник тартибга солиш, кадрлар тайёрлаш ва қўшма илмий тадқиқотлар ўтказишга доир қатор ҳукуматлараро ва идоралараро битимлар имзоланади.

Leaders of Uzbekistan, India to hold an online summit meeting
In accordance with agreements reached earlier at the highest level, tomorrow, on December 11, President Shavkat Mirziyoyev will meet with the Prime Minister of India Narendra Modi in videoconferencing format.
The summit agenda includes topical issues related to furthering the Uzbek-Indian relations of friendship and strategic partnership, enhancing the multifaceted cooperation in political, trade, economic, investment, cultural, humanitarian and other spheres.
Particular attention will be paid to the continuation of close interaction for overcoming the consequences of coronavirus pandemic.
The two sides also intend to discuss priority programs and projects aimed at boosting the bilateral trade, developing transport links, consolidating the cooperation in agriculture, energy, information and communication technologies, healthcare, pharmaceuticals and other industries, as well as at bolstering the contacts among regions of our two countries, along with educational and humanitarian exchanges.
The two leaders are expected to swap views on the developments in the world and Central Asia, and consider steps to effectively address contemporary challenges and threats.
The talks are anticipated to result in a joint statement as well as a number of intergovernmental and interagency agreements covering economy and innovation, financial and technical assistance, customs and technical regulation of trade, training and joint scientific research.