Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан ҳамкорликни кенгайтиришнинг асосий йўналишлари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 9 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) бошқарувчи директори Ф.Малиж бошчилигидаги делегация билан музокаралар ўтказди.
Делегация таркибида шунингдек, ЕТТБнинг Россия, Марказий Осиё ва Туркия бўйича молия институтлари гуруҳи директори Г.Орлов ва ЕТТБнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари А.Дракинос ҳам қатнашдилар.
Учрашув давомида жорий ҳамкорликнинг долзарб масалалари, шунингдек, ўзаро алоқаларни янада кенгайтиришнинг устувор йўналишларини муҳокама қилинди.
Шунингдек, кун тартиби доирасида томонлар Ўзбекистонда хусусий секторнинг иқтисодиётдаги ролини қўллаб-қувватлаш ва кенгайтириш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар ва ислоҳотларни муҳокама қилиб, ЕТТБнинг ушбу йўналишдаги улкан ҳиссасини қайд этдилар.
Шу билан бирга, барқарор ва самарали банк тизимисиз хусусий секторни ривожлантириш ва хорижий инвестицияларни жалб қилишнинг имкони  йўқлиги тўғрисида фикрлар билдирилди.
Ушбу йўналишда ЕТТБнинг пандемия шароитида савдо ва лойиҳаларни молиялаштириш учун қўшимча кредит линияларини ажратиш орқали Ўзбекистондаги тижорат банкларини қўллаб-қувватлашдаги муҳим роли таъкидланди.
Шу вақтнинг ўзида, давлатнинг банк тизимидаги иштирокини босқичма-босқич қисқартириш мақсадида Ўзбекистон банк секторида ислоҳотларни изчил амалга оширилишини таъминлаш ва замонавий молиявий технологиялар, операциялар ва хизматларни жорий этиш мақсадида ЕТТБ билан ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари қайд этилди. Бу билан банк тизимининг самарадорлигини ошириш ва ушбу соҳага хусусий инвесторларни жалб қилиш имкони яратилади. Шунингдек, мамлакатдаги бир қатор тижорат банкларида давлат улушини хусусийлаштиришда ЕТТБнинг иштироки билан боғлиқ аниқ масалалар муҳокама қилинди.
Учрашув давомида, шунингдек, ҳамкорликни кенгайтиришнинг бир қатор истиқболли йўналишлари кўриб чиқилди. Хусусан, суғурта соҳасида янги суғурта воситаларини жорий этиш ва рақобатбардош экотизимни яратиш мақсадида суғурта компанияларини хусусийлаштириш бўйича биргаликдаги ишларни олиб бориш имкониятлари муҳокама қилинди.
Қамбағалликни қисқартириш, қўшимча иш ўринлари яратиш ва аҳоли фаровонлигини ошириш бўйича Ўзбекистон ҳукуматининг чора-тадбирларини қўллаб-қувватлаш мақсадида кичик ва ўрта бизнесга кўрсатилаётган молиявий ва техник ёрдамнинг ҳажмини ошириш учун шарт-шароитлар ўрганилди.
Музокаралар давомида ЕТТБнинг махсус дастурларини амалга ошириш орқали қишлоқ хўжалиги сектори ва аёллар ва ёшлар тадбиркорлигини ривожлантириш дастурларини молиялаштиришни ошириш истиқболлари қайд этилди.
Кичик ва ўрта бизнесни молиявий қўллаб-қувватлаш бўйича ўзбек тижорат банкларига қўшимча кредит ва ЕТТБ савдо линияларини тақдим этиш орқали ҳамкорликни янада кенгайтириш имкониятлари устида биргаликда ишлаш тўғрисида келишувга эришилди.
Учрашув якунлари бўйича томонлар белгиланган йўналишлар доирасида икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича амалий қадамларни белгилаб олдилар.

Обсуждены ключевые направления расширения сотрудничества с Европейским банком реконструкции и развития
9 декабря текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел переговоры с делегацией Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) во главе с управляющим директором Ф.Малижем.
В составе делегации также присутствовали директор группы финансовых институтов по России, Центральной Азии и Турции ЕБРР Г.Орлов и глава представительства ЕБРР в Узбекистане А.Дракинос.
В ходе встречи были обсуждены актуальные вопросы текущего сотрудничества, а также приоритетные направления дальнейшего расширения взаимодействия.
В рамках повестки дня стороны также обсудили реализуемые в Узбекистане меры и реформы по поддержке и расширению роли частного сектора в экономике, отметив при этом существенный вклад ЕБРР в данном направлении.
При этом было озвучено, что развитие частного сектора и привлечение иностранных инвестиций невозможны без наличия устойчивой и эффективной банковской системы.
В данном ключе была подчеркнута существенная роль ЕБРР в оказании поддержки коммерческим банкам Узбекистана в условиях пандемии путем предоставления дополнительных кредитных линий проектного и торгового финансирования.
В то же время была отмечена перспективность развития сотрудничества с ЕБРР в целях обеспечения последовательной реализации реформ в банковском секторе Узбекистана и внедрения современных финансовых технологий, операций и услуг с целью постепенного сокращения присутствия государства в банковской системе, что позволит повысить ее эффективность и привлечь в данную сферу частных инвесторов. Также были рассмотрены конкретные вопросы, связанные с участием ЕБРР в приватизации государственных долей в ряде коммерческих банков страны.
Также в ходе встречи был рассмотрен ряд перспективных направлений расширения сотрудничества. В частности, обсуждены возможности для совместной работы по приватизации страховых компаний с целью внедрений новых страховых инструментов и создания конкурентоспособной экосистемы в сфере страхования.
Изучены предпосылки для увеличения объема финансовой и технической поддержки малого и среднего бизнеса в целях поддержки мер правительства Узбекистана по сокращению бедности, созданию дополнительных рабочих мест и повышению благосостояния населения.
Отмечена перспективность наращивания финансирования сектора сельского хозяйства и программ развития женского и молодежного предпринимательства посредством реализации специальных программ ЕБРР.
Достигнута договоренность о дальнейшей совместной проработке возможностей расширения сотрудничества по оказанию финансовой поддержки малого и среднего бизнеса путем предоставления узбекским коммерческим банкам дополнительных кредитных и торговых линий ЕБРР.
По итогам встречи стороны наметили практические шаги по дальнейшему развитию двустороннего сотрудничества в рамках обозначенных направлений.