Фарғонада Ўзбекистон Республикаси чегараолди вилоятлари раҳбарлари ва Қирғизистон Республикаси Ҳукуматининг чегараолди вилоятларидаги ваколатли вакиллари Кенгашининг учинчи йиғилиши бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 8 декабрь куни Фарғона шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаковнинг Қирғизистон Республикаси Бош вазири вазифасини бажарувчи А.Новиков билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув давомида жорий кўп қиррали шериклик масалалари, шунингдек, савдо-иқтисодий ҳамкорликни мустаҳкамлаш, саноат кооперациясини ривожлантириш ҳамда транспорт-логистика ва маданий-гуманитар соҳаларда ўзаро алоқаларни кенгайтириш бўйича истиқболли чоралар муҳокама қилинди.
Савдо соҳасида ижобий тенденциялар қайд этилди - сўнгги уч йил ичида ўзбек-қирғиз товар айланмаси ҳажми 5 баробардан зиёд ўсди ва пандемия шароитида ҳам ижобий динамикани сақлаб қолди. Икки мамлакат ўртасидаги ўзаро боғлиқлик даражаси ва иқтисодиётларининг салоҳиятини ҳисобга олган ҳолда, томонлар ўзаро савдо ҳажмини яқин келажакда 1 млрд доллар даражасигача етказиш мақсадида уни кўпайтириш бўйича қўшма чораларни амалга оширишга тайёр эканликларини билдирдилар.
Шу нуқтаи назардан, чегараолди савдо зоналарини, шунингдек, чегараолди вилоятларда улгуржи тарқатиш ва агрологистик марказларни яратиш истиқболлари қайд этилди, бу ўзбек ва қирғиз маҳсулотларини истиқболли бозорларга етказиб беришни ошириш ва товар айланмаси таркибини диверсификация қилишга имкон беради.
Томонлар, шунингдек, саноат кооперацияси соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтиришга қизиқиш билдирдилар, хусусан, мева-сабзавотларни қайта ишлаш, қишлоқ хўжалиги техникаси, тўқимачилик маҳсулотлари, қурилиш материаллари ва фармацевтика маҳсулотларини ишлаб чиқариш бўйича қўшма лойиҳаларни амалга оширишда юқори салоҳиятни қайд этдилар.
Шу муносабат билан келишилган лойиҳаларни ва савдо, транспорт ва ўзаро инвестициялар соҳасида мавжуд тўсиқларни бартараф этиш бўйича аниқ амалий чораларни ўз ичига олган Қирғизистон Республикаси ва Ўзбекистон Республикаси ўртасидаги саноат кооперацияси соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш ва чуқурлаштириш бўйича Амалий чоралар режасини ("Йўл харитаси") икки томонлама ишлаб чиқишни тезлаштириш тўғрисида келишувга эришилди.
Шунингдек, икки мамлакат тадбиркорлари ўртасида саноат кооперациясининг янги йўналишларини ишлаб чиқиш ва савдо ҳамкорлигини ривожлантириш учун тўғридан-тўғри алоқаларни рағбатлантириш бўйича қўшма чораларни амалга ошириш тўғрисида келишувга эришилди. Ҳукумат раҳбарлари даражасида Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасидаги икки томонлама ҳамкорлик бўйича қўшма Ҳукуматлараро комиссиянинг 9-чи йиғилиши доирасида Ишбилармонлик кенгашининг навбатдаги йиғилишини ўтказиш - ушбу чоралар қаторидадир.
Транспорт соҳасидаги ҳамкорликнинг устувор йўналишлари белгилаб олинди - томонлар "ХХР-Қирғизистон-Ўзбекистон" темир йўл йўлагидан фойдаланиш масаласида яқин ҳамкорликни давом эттирадилар.
Шунингдек, томонлар Марказий Осиё давлатлари орқали Хитойдан Европага мультимодал юк ташиш тизимида "Андижон-Ўш-Иркештам-Қашғар" автомобиль йўналишидан самарали фойдаланишни таъминлаш зарурлигини таъкидладилар.
Шу билан бирга, томонлар келишилган автобус йўналишлари бўйича икки мамлакат ўртасида халқаро йўловчи ташишни қайта бошлашни тезлаштириш бўйича қўшма чора-тадбирларни амалга оширишга тайёр эканликларини билдиришди.
Ҳудудий ҳамкорликни чуқурлаштириш бўйича амалий чораларга алоҳида эътибор қаратилди - ҳудудий қўламда юзага келаётган масалаларга тезкор муносабат билдириш ва уларни ҳал қилишда ўзаро ёрдам кўрсатиш учун икки мамлакатнинг чегараолди вилоятлари раҳбарлари ўртасида тўғридан-тўғри ҳамкорлик қилиш механизмини яратиш долзарблиги қайд этилди.
Ушбу ва бошқа масалалар учрашувдан кейин ўтказилган Ўзбекистон Республикаси чегараолди вилоятлари раҳбарлари ва Қирғизистон Республикаси Ҳукуматининг чегараолди вилоятларидаги ваколатли вакиллари Кенгашининг учинчи йиғилишида батафсил муҳокама қилинди, унда делегациялар раҳбарларидан ташқари, Ўзбекистон Республикасининг Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятлари ҳокимлари, Қирғизистон Республикасининг Боткен, Жалолобод ва Ўш вилоятларидаги Ҳукуматнинг ваколатли вакиллари, шунингдек, ҳар икки давлат вазирликлари ва идоралари раҳбарлари иштирок этдилар.
Йиғилиш доирасида минтақавий кун тартибини ҳисобга олган ҳолда кўп қиррали шерикликни янада ривожлантириш жиҳатлари батафсил ва ҳар томонлама кўриб чиқилди, шунингдек, ўрта ва узоқ муддатли истиқболда устувор вазифалар белгилаб олинди. Минтақалараро фаол ҳамкорлик қилиш асосида инвестиция, савдо, тадбиркорлик ва маданий-гуманитар шериклик соҳаларида чегара олди ҳамкорликни ривожлантириш бўйича аниқ таклифлар билдирилди. Ўзаро манфаатлар кесишмасининг кенг доирасини ва иқтисодий кооперациянинг янги шаклларини ўрнатиш бўйича истиқболли ғоялар мавжудлигини ҳисобга олган ҳолда, устувор тармоқларда саноат кооперацияси ва қўшилган қиймат занжирларини ривожлантириш масалаларини кўзда тутган савдо-иқтисодий ҳамкорликни минтақавий даражада кенгайтириш бўйича икки мамлакатнинг чегараолди вилоятлари маъмуриятлари томонидан алоҳида "Йўл хариталари"ни ишлаб чиқиш тўғрисида келишувга эришилди.
Йиғилиш якунлари бўйича Ўзбекистон Республикаси чегараолди вилоятлари ҳокимлари ва Қирғизистон Республикаси Ҳукуматининг чегараолди вилоятларидаги ваколатли вакиллари Кенгашининг учинчи йиғилишининг Баённомаси имзоланди.
Шунингдек, ташриф доирасида Қирғизистон делегацияси бир қатор ишлаб чиқариш объектлари, жумладан, "Эко-Керама" маиший сантехника ва қурилиш керамика ишлаб чиқариш заводи, "Narin Teks" тўқимачилик корхонаси ҳамда вино ва алкоголли ичимликлар ишлаб чиқариш бўйича "Frans Uzbekistan" ҚК фаолияти билан танишди.

В Фергане состоялось третье заседание Совета глав приграничных областей Республики Узбекистан и полномочных представителей Правительства Кыргызской Республики в приграничных областях
8 декабря текущего года в г.Фергане состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с исполняющим обязанности Премьер-министра Кыргызской Республики А.Новиковым.
В ходе встречи были обсуждены вопросы текущего многопланового партнерства, а также перспективные меры по укреплению торгово-экономического сотрудничества, развитию промышленной кооперации, и расширению взаимодействия в транспортно-логистической и культурно-гуманитарной сферах.
Отмечены позитивные тенденции в сфере торговли – в течение последних трех лет объем узбекско-кыргызского товарооборота вырос в более чем 5 раз и сохраняет положительную динамику даже в условиях пандемии. Учитывая текущий уровень взаимосвязанности и потенциал экономик двух стран стороны выразили готовность к реализации совместных мер по наращиванию объемов взаимной торговли с целью его доведения до отметки в 1 млрд долларов в ближайшей перспективе.
В данном контексте была отмечена перспективность создания зон приграничной торговли, а также оптово-распределительных и агрологистических центров в приграничных областях, что позволит нарастить поставки продукции узбекского и кыргызского производства на перспективные рынки и диверсифицировать структуру товарооборота.
Стороны также выразили заинтересованность в расширении сотрудничества в сфере промышленной кооперации, в частности, отметив высокий потенциал реализации совместных проектов по переработке плодоовощной продукции, производства сельскохозяйственной техники, текстильной продукции, строительных материалов и фармацевтических препаратов.
В связи с этим, была достигнута договоренность по ускорению двусторонней проработки Плана практических мер («Дорожная карта») по расширению и углублению сотрудничества между Кыргызской Республикой и Республикой Узбекистан в сфере промышленной кооперации, включающий в себя согласованные проекты и конкретные практические меры по устранению существующих барьеров в области торговли, транспорта и взаимных инвестиций.
Также была достигнута договоренность о реализации совместных мер по стимулированию прямых контактов между предпринимателями двух стран для выработки новых направлений промышленной кооперации и развития торгового сотрудничества. В числе данных мер – проведение очередного заседания Делового совета в рамках 9-го заседания совместной Межправительственной комиссии по двустороннему сотрудничеству между Узбекистаном и Кыргызстаном на уровне глав правительств.
Были обозначены приоритеты взаимодействия в сфере транспорта - стороны продолжат тесное сотрудничество по вопросу задействования железнодорожного коридора "КНР-Кыргызстан-Узбекистан".
Также была подчёркнута необходимость обеспечения эффективного использования автомобильного маршрута "Андижан-Ош-Иркештам-Кашгар" в системе мультимодальных грузовых перевозок из КНР в Европу через государства Центральной Азии.
В тоже время стороны выразили готовность к реализации совместных мер по ускоренному возобновлению международных пассажирских перевозок между двумя странами по согласованным автобусным маршрутам.
Особое внимание было уделено практическим мерам по углублению регионального сотрудничества ­– отмечена актуальность создания механизма прямого взаимодействия руководителей приграничных областей двух стран для оперативного реагирования на возникающие вопросы регионального масштаба и оказания взаимного содействия в их решении.
Более подробно эти и другие вопросы были рассмотрены в ходе состоявшегося после встречи третьего заседания Совета глав приграничных областей Республики Узбекистан и полномочных представителей Правительства Кыргызской Республики в приграничных областях, в котором помимо глав делегаций приняли участие хокимы Андижанской, Наманганской и Ферганской областей Республики Узбекистан, полномочные представители Правительства в Баткенской, Джалал-Абадской и Ошской областях Кыргызской Республики, а также руководители министерств и ведомств двух государств.
В рамках заседания были детально и всесторонне рассмотрены аспекты дальнейшего развития многопланового партнерства с учетом региональной повестки, а также определены приоритетные задачи в средне- и долгосрочной перспективах. Озвучены конкретные предложения по развитию приграничного сотрудничества в сферах инвестиций, торговли, предпринимательства и культурно-гуманитарного партнерства на основе активных межрегиональных контактов. С учетом широкого спектра пересечения взаимных интересов и наличия перспективных идей по налаживанию новых форм экономической кооперации была достигнута договоренность о разработке администрациями приграничных областей двух стран отдельных «Дорожных карт» по расширению торгово-экономического сотрудничества на региональном уровне, предусматривающих, в том числе вопросы развития промышленной кооперации и цепочек добавленной стоимости в приоритетных отраслях.
По итогам заседания был подписан Протокол третьего заседания Совета хокимов приграничных областей Республики Узбекистан и полномочных представителей Правительства Кыргызской Республики в приграничных областях.