Қозонда “Made in Uzbekistan” “роуд-шоу”нинг навбатдаги босқичи бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 1-2 декабрь кунлари Қозон шаҳрида ўзбекистонлик ишлаб чиқарувчиларнинг бизнес миссияси – “Made in Uzbekistan” роуд-шоунинг навбатдаги босқичи бўлиб ўтди.
Очилиш маросимида Татаристон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – саноат ва савдо вазири А.Каримов, Татаристон Республикаси Савдо-саноат палатасининг кенгаши раиси Ш.Агеев, ҳамда Ўзбекистон Республикасининг Россия Федерациясидаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Б.Асадов иштирок этдилар. Ўзбекистон Республикаси инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари Л.Кудратов бизнес – миссия иштирокчиларига видеоконференцалоқа орқали мурожаат қилди.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан ташкил этилган “Made in Uzbekistan” бизнес миссияси ҳар йили турли шаҳар ва мамлакатларда ўтказилади. Лойиҳанинг 1,5 йиллик фаолияти давомида Ҳиндистон, Белоруссия, Тожикистон, Афғонистон ва Туркманистонда тадбирлар ташкил этилди.
Россия Федерациясига тегишли бўлган мазкур ҳолда лойиҳанинг мақсади Россия ва Ўзбекистон бизнес жамоалари ўртасида барқарор узоқ муддатли ҳамкорликнинг ишончли механизмларини яратиш ва Россия ишбилармон доиралари ва жамоатчилигини Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган экспортга йўналтирилган маҳсулотлар билан кенг танитиш орқали Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорликни мустаҳкамлашдан иборатдир. Роуд-шоу маҳсулотларни илгари суриш учун тўғри стратегия яратиш ва ҳамкорликнинг ўзаро манфаатли шартларини белгилаш йўли билан Россия бозорида ўзбек ишлаб чиқарувчилари ўрнини мустаҳкамлаш, шунингдек, Россия мижозлари ва савдо тизимларининг ўзбекистонлик ишлаб чиқарувчи - экспортчиларига ишонч ва қизиқишларини оширишга мўлжалланган.
Бу йил Россияда лойиҳага Самара шаҳрида “Green wеек” агросаноат маҳсулотларининг ихтисослаштирилган кўргазмаси форматида старт берилди. Кўргазмада 40га яқин маҳаллий қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқарувчилари, Экспортни рағбатлантириш агентлиги ҳамда Узумчилик ва виночиликни ривожлантириш Агентлиги вакиллари иштирок этди. “Яшил ҳафта” доирасидаги бизнес учрашувлар натижасида 40дан ортиқ музокаралар ўтказилиб, Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини Россия Федерациясига етказиб бериш бўйича қатор экспорт шартномалари имзоланди.
Бу ерда, Қозонда, бизнес-миссияда қишлоқ хўжалиги, электротехника, виночилик, алкоголь ва тамаки, тўқимачилик, ипакчилик, чарм-пойабзал, мебель, фармацевтика ва туризм соҳаларида экспортга йўналтирилган сифатли маҳсулотлар турларининг кенгайтирилган қаторини намойиш этган 100 дан ортиқ ўзбек компаниялари вакиллари иштирок этдилар.
Тадбирнинг бизнес дастури доирасида тадбиркорларнинг 250дан ортиқ манзилли музокаралари, шунингдек, 20га яқин тематик тадбирлар: тармоқларда инвестициялар ва савдо соҳасида ҳамкорлик қилиш имкониятларини очиб берувчи панель мунозаралари, давра суҳбатлари, тақдимотлар ўтказилди. Шунингдек, иштирокчилар тайёр тўқимачилик маҳсулотларининг мода кўргазмасида қатнашиш ҳамда ҳунармандчилик маҳсулотлари ва миллий ўзбек таомларини тайёрлаш жараёнида иштирок этиш имкониятига эга бўлдилар.
Қозон шаҳридаги бизнес-миссиянинг натижасида қишлоқ хўжалиги ва чарм-пойабзал маҳсулотлари, электроника ва маиший техникани етказиб бериш бўйича йирик шартномалар имзоланди.
Яқин келажакда роуд-шоуни Москва, Санкт-Петербург ва Россиянинг бошқа йирик шаҳарларида давом эттириш режалаштирилмоқда.

В Казани состоялся очередной этап «роуд-шоу» «Made in Uzbekistan»
1-2 декабря текущего года в г.Казани состоялся очередной этап роуд-шоу «Made in Uzbekistan» – бизнес-миссия производителей из Узбекистана.
В церемонии открытия мероприятия приняли участие заместитель премьер-министра – министр промышленности и торговли Республики Татарстан А.Каримов, председатель правления Торгово-промышленной палаты Республики Татарстан Ш.Агеев, а также Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Российской Федерации Б.Асадов. Перед участниками бизнес-миссии посредством видеоконференцсвязи выступил первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Л.Кудратов.
Бизнес-миссия «Made in Uzbekistan», организатором которой выступает Министерство инвестиций и внешней торговли, ежегодно проходит в различных городах и странах. За 1,5 года существования проекта, мероприятия были организованы в Индии, Белоруссии, Таджикистане, Афганистане и Туркменистане.
В случае с РФ целью проекта является укрепление торгово-экономического сотрудничества между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией путем формирования надежных механизмов устойчивого долгосрочного партнерства между российским и узбекским деловыми сообществами и широкого ознакомления российских деловых кругов и общественности с производимой в Узбекистане экспортоориентированной продукцией. Роуд-шоу призвано укрепить позиции узбекских производителей на российском рынке путем создания правильной стратегии продвижения продукции и определения взаимовыгодных условий сотрудничества, а также выработать меры по увеличению лояльности российских заказчиков и торговых сетей к производителям - экспортерам Узбекистана.
В этом году в России проект стартовал в г.Самаре в формате специализированной выставки агропромышленной продукции «Зеленая неделя». В выставке приняли участие порядка 40 отечественных производителей продукции сельского хозяйства и пищевой отрасли, представители Агентства по продвижению экспорта и Агентства по развитию виноградарства и виноделия. По итогам деловых встреч в рамках “Зеленой недели” было проведено более 40 переговоров и подписан ряд экспортных соглашений о поставках узбекской сельскохозяйственной продукции в РФ. За три дня выставку посетило более 5000 гостей, в том числе порядка 100 представителей оптовой торговли.
Здесь, в Казани, в бизнес-миссии приняли участие представители более 100 узбекских компаний, представивших уже более широкий ассортимент качественной экспортоориентированной продукции в сферах сельского хозяйства, электротехнической, винодельческой, алкогольно-табачной, текстильной, шелководческой, кожевенно-обувной, мебельной, фармацевтической и туристической отраслей.
В рамках деловой программы мероприятия было проведено более 250 адресных переговоров предпринимателей, а также порядка 20 тематических мероприятий: панельные дискуссии, круглые столы, презентации, раскрывающие возможности инвестиционного и торгового сотрудничества в разрезе отраслей. Также участники получили возможность принять участие в показе модной одежды как готовой текстильной продукции и стать свидетелями процесса изготовления изделий ремесленничества и блюд национальной узбекской кухни.
Итогами бизнес-миссии в г.Казанистали крупные контракты на поставку сельскозяйственной и кожевенно-обувной продукции, электроники и бытовой техники.
В ближайшей перспективе роуд-шоу планируется продолжить в Москве, Санкт-Петербурге и других крупных городах России.