Азиз Абдуҳакимов Ўзбекистон Отельерлар Ассоциацияси аъзолари билан учрашди
1 декабрь куни пойтахтдаги “Hilton” меҳмонхонасида Бош вазир ўринбосари, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси Азиз Абдуҳакимовнинг Ўзбекистон Отельерлар Ассоциацияси аъзолари – Тошкент шаҳрининг энг йирик меҳмонхоналари эгалари ва бош менежерлари билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда туризм соҳасидаги долзарб масалалар ва муаммолар муҳокама қилинди, хусусан дунёда коронавирус инфекцияси билан боғлиқ вазият натижасида юзага келган инқироздан кейин соҳани тиклаш учун янги ечимлар изланди.
Азиз Абдуҳакимов Ҳукумат томонидан туризм соҳасини тиклашга қаратилаётган эътибор ҳақида сўз юритиб, бугунги кунда меҳмонхоналар фаолиятини жонлантириши мумкин бўлган зиёрат туризмини ривожлантиришга оид лойиҳалар ишлаб чиқилаётганини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, лойиҳа доирасида Туркия, Эрон, Ҳиндистон, Покистон ва Бангладешнинг етакчи диний арбоблари билан Ўзбекистонга янги сайёҳлар оқими ташрифини ташкил қилишга доир музокаралар ўтказилган.
Ўзбекистон Отельерлар Ассоциацияси раиси Фарангиз Абдуллаева меҳмондўстлик соҳасида даромадларни қўллаб-қувватлаш ҳамда иш ўринларини қисқартирмаслик мақсадида меҳмонхоналар учун жорий қилинган имтиёз ва преференциялар муддатини 2021 йилнинг июнь ойига қадар узайтиришни таклиф қилди.
Суҳбат давомида мамлакат отельерлари инқироздан кейинги даврда ишлашга оид фикр-мулоҳазалари ва таклифлари билан бўлишишди.
Янги шароитларда саёҳат қилишнинг муҳим жиҳатларидан бири бўлган хавфсиз туризм тарғиботи шулар жумласидандир. Халқаро тажрибадан келиб чиққан ҳолда жойлаштириш воситаларини сертификациялаш тизимини такомиллаштириш бўйича таклиф киритилди, зеро меҳмондўстлик соҳаси учун санитар норма ва қоидаларнинг ягона тизими масаласи очиқлигича қолган.
Учрашув якунига кўра, меҳмондўстлик соҳаси учун имтиёз ва преференциялар муддатини 2021 йилнинг охирига қадар узайтириш ҳамда санитар норма ва қоидаларнинг ягона тизимини тасдиқлашга оид қарор қабул қилинди.

Азиз Абдухакимов встретился с членами Ассоциации Отельеров Узбекистана
1 декабря в отеле Hilton состоялась встреча заместителя премьер-министра, председателя Госкомтуризм с руководством и членами Ассоциации Отельеров Узбекистана-генеральными менеджерами и владельцами крупнейших отелей г.Ташкента.
На встрече обсуждались актуальные вопросы и проблемы в сфере туризма, в частности поиск новых решений для восстановления отрасли после кризиса, вызванной глобальной пандемией коронавирусной инфекции. Азиз Абдухакимов рассказал о том, как много уделяет внимание правительство для восстановления отрасли. В частности было отмечено, что в данный момент в разработке находятся проекты по развитию паломнического туризма, что позволит обеспечить загрузку отелей в кризисное время.
В рамках проекта уже были проведены переговоры с ведущими религиозными деятелями Турции, Ирана, Пакистана, Индии и Бангладеша для организации новых потоком туристов в Узбекистан. Председатель Ассоциации отельеров Узбекистана Фарангиз Абдуллаева подняла вопрос о пролонгировании  льгот и преференций для гостиниц до июня 2021 года, чтобы сфере гостеприимства поддержать доходы и не сокращать рабочие места. В ходе беседы ведущие отельеры республики поделились своими предложениями и взглядами в работе в посткризисный период. В особенности на пиар безопасного туризма, как одного из важнейших компонентов путешествий в новых реалиях.
Было внесено предложение о  совершенствовании системы сертификации средств размещения, исходя из международного опыта, так как все ещё открытым оставался вопрос о едином стандарте санитарных норм и правил для сферы гостеприимства. По итогам встречи были приняты решения о пролонгировании льгот и преференций для гостиниц до конца 2021 года, а также об утверждении вектора для принятия единого стандарта санитарных норм и правил.