Хоразм вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришни рағбатлантиришнинг янги механизмлари
Жорий йилнинг 27-29 ноябрь кунлари Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков раҳбарлигида экспорт ва инвестицияларни ривожлантириш бўйича Ҳукумат комиссияси аъзолари вазирликлар, идоралар, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарларини жалб этган ҳолда жойларга чиқиб Хоразм вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожланишининг жорий ҳолатини ўрганиш ва унинг жадал ўсишини рағбатлантириш бўйича олиб борилаётган ишларнинг мониторингини олиб борди.
12та ишчи гуруҳи раҳбарларининг ҳудуднинг қишлоқ хўжалиги, саноат, тадбиркорлик, қурилиш, ахборот-коммуникация тармоғи, туризм ва инфратузилмавий ривожлантириш,  қамбағалликни қисқартириш соҳаларида аниқланган муаммолар ва амалга оширилган чора-тадбирлар тўғрисидаги ҳисоботлари ўрганилди.
Вилоятда иш олиб бориш жараёнида янгича ёндашув қўлланилди - вилоятнинг шаҳар ва туманларидаги 519та маҳалланинг барчаси бандлик, ижтимоий-иқтисодий ва инфратузилмавий ривожланиш даражасига кўра туркумлаштирилди.
Шу билан бирга, ҳар бир шаҳар ва тумандаги сектор раҳбарига вазирликлар, идоралар ва тижорат банклари раҳбарлари билан биргаликда маҳаллалар кесимида мавжуд инвестициявий ва иқтисодий имкониятларни атрофлича ўрганиш, “ўсиш нуқталарини” аниқлаш, ҳар бир маҳалланинг иқтисодий ихтисослашувини ҳисобга олган ҳолда аниқ лойиҳаларни ишлаб чиқиш ҳамда уларнинг ташаббускорлари ва молиялаштириш манбаларини аниқлаш топширилди.
Алоҳида тартибда пахтани қайта ишлаш ва тўқимачилик саноатини ривожлантириш ҳолати ўрганилди - тармоқдаги корхоналар ўртасида ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва пахтани қайта ишлашдан бошланиб, тайёр тикув - трикотаж маҳсулотларини ишлаб чиқаришгача бўлган тўлиқ товар - хомашё занжирини ташкил этишга қаратилган янги инвестиция лойиҳаларини жадал амалга ошириш зарурлиги қайд этилди.
Аҳолини инфратузилмавий объектлар ва ижтимоий хизматлар билан таъминлашда мавжуд муаммоларни инвентаризация қилиш, уларни бартараф этиш мақсадида масъул раҳбар ва муддатларни кўрсатилган ҳолда алоҳида йўл хариталарини ишлаб чиқиш бўйича ҳам топшириқлар берилди.
Ҳозирги кунда ишчи гуруҳлар вилоятда мавжуд муаммоларни ўрганиш ва уларни ҳал қилишнинг самарали алгоритмларини ишлаб чиқиш бўйича ишларни давом этмоқда. Олиб борилган иш якунлари бўйича Хоразм вилоятини 2021 йилга мўлжалланган ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг манзилли дастури тузилади.

Новые механизмы стимулирования социально-экономического развития Хорезмской области
27-29 ноября текущего года члены Правительственной комиссии по вопросам развития экспорта и инвестиций под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и с привлечением руководителей министерств, ведомств, коммерческих банков и органов местной власти с выездом на места провели мониторинг работы по изучению текущего состояния и стимулированию ускоренного роста социально-экономического развития Хорезмской области.
Были изучены отчеты руководителей 12 рабочих групп о выявленных проблемах и реализованных мерах в сферах сельского хозяйства, промышленности, предпринимательства, строительства, информационно-коммуникационной отрасли, туризма, инфраструктурного развития и сокращения бедности.
В ходе работы в области был применен новый подход – все 519 махаллей в городах и районах области были категоризированы в соответствии с уровнем социально-экономического развития, занятости населения и развития инфраструктуры.
При этом, руководителям секторов в каждом городе и районе совместно с руководителями министерств, ведомств и коммерческих банков было поручено глубоко изучить имеющиеся инвестиционные и экономические возможности в разрезе махаллей, выявить «точки роста», разработать конкретные проекты с учетом экономической специализации каждой махалли, определить их инициаторов и источники финансирования.
В отдельном порядке было изучено состояние развития хлопкоперерабатывающей и текстильной промышленности – отмечена необходимость ускоренной реализации новых инвестиционных проектов, нацеленных на укрепление кооперационных связей между предприятиями данных секторов и выстраивание завершенной товарно-сырьевой цепочки, начиная от переработки хлопка и заканчивая производством готовых швейных и трикотажных изделий.
Также были даны поручения по проведению инвентаризации имеющихся проблем в обеспечении населения инфраструктурой и социальными услугами, и разработке отдельных дорожных карт по их устранению с указанием ответственных руководителей и сроков.
В настоящее время рабочие группы продолжают работу по изучению имеющихся проблем в области и выработке эффективных алгоритмов их решения. По итогам работы будет сформирована адресная программа социально-экономического развития Хорезмской области на 2021 год.