Биотехнологияларни ривожлантириш ва мамлакатнинг биологик хавфсизлигини таъминлаш тизимини такомиллаштириш бўйича комплекс чора-тадбирлар тўғрисида
2020-11-26 | Ҳужжатлар
Биотехнологияларни ривожлантириш ва мамлакатнинг биологик хавфсизлигини таъминлаш тизимини такомиллаштиришнинг устувор йўналишларини белгилаш, ушбу соҳаларда фан, таълим ва ишлаб чиқаришнинг интеграциясини таъминлаш, иқтисодиёт ва ижтимоий соҳани илғор биотехнологиялар асосида ривожлантириш, шунингдек, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили”да амалга оширишга оид давлат дастурида белгиланган вазифаларни изчил амалга ошириш мақсадида:
2020-2024 йилларда биотехнологияларни ривожлантириш ва мамлакатнинг биологик хавфсизлигини таъминлаш тизимини такомиллаштириш бўйича комплекс чора-тадбирлар дастури 1-иловага мувофиқ;
Биотехнологиялар соҳасида 2020-2024 йилларда бажариладиган устувор илмий-тадқиқот ишларини амалга ошириш дастури 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
2. Инновацион ривожланиш вазирлиги (И.Ю.Абдурахмонов) Фанлар академияси (Б.С.Юлдашев), Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги (И.У.Маджидов), Соғлиқни сақлаш вазирлиги (А.М.Хаджибаев) ҳамда бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда 2021-2024 йилларда биотехнологиялар соҳасида илмий-тадқиқот ва инновация ишларини ривожлантиришнинг мақсадли кўрсаткичларини Фан ва технологиялар бўйича республика кенгаши томонидан тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
3. Вазирлар Маҳкамаси ҳузурида Биологик хавфсизлик кенгаши (кейинги ўринларда – Кенгаш) ташкил этилсин ва қуйидагилар унинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
мамлакатнинг биологик хавфсизлигини таъминлаш соҳасида ягона давлат сиёсатининг амалга оширилишини ташкил қилиш;
хавфли биологик омиллар таъсиридан аҳолини ҳимоя қилиш ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, биологик хавф-хатарларнинг олдини олиш, биологик хавфларни мониторинг қилиш тизимини яратиш ва ривожлантиришга қаратилган тавсиялар ва таклифларни тайёрлаш, эксперт баҳолаш ҳамда кўриб чиқиш;
мамлакатнинг биологик хавфсизлигини таъминлашга қаратилган тадбирларни амалда рўёбга чиқариш бўйича таъсирчан чора-тадбирларни ишлаб чиқиш;
вазирлик, идоралар, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, илмий-тадқиқот ва таълим муассасалари, фуқаролик жамияти институтларининг мамлакат биологик хавфсизлигини таъминлаш бўйича мақсадли вазифаларни бажаришдаги ўзаро ҳамкорлигини таъминлаш;
Бактериологик (биологик) ва токсик қурол-яроғларни ишлаб чиқиш, тайёрлаш ва тўплашни ман этиш ҳамда уларни тугатиш тўғрисидаги Конвенция қоидаларининг амалга оширилишини таъминлаш;
муҳим давлат аҳамиятига эга бўлган ҳамда мамлакатнинг биологик хавфсизлигини таъминлаш бўйича чоралар кўриш давомида юзага келадиган долзарб масалалар ҳамда муаммоларни, шу жумладан, омма ўртасида муҳокама қилиш.
Кенгаш Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги маслаҳат органи ҳисобланади ва мамлакатнинг биологик хавфсизлиги соҳасидаги давлат сиёсатини амалга ошириш билан боғлиқ масалаларни кўриб чиқишда давлат органлари, илмий, нодавлат нотижорат ва бошқа ташкилотларнинг ўзаро ҳамкорлигини таъминлаш мақсадида ташкил этилади;
Кенгаш ўз фаолиятини мажлислар шаклида юритади. Кенгаш мажлислари заруратга кўра, лекин ҳар ярим йилда камида бир марта ўтказилади.
Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Биологик хавфсизлик кенгашининг таркиби 3-иловага мувофиқ;
Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Биологик хавфсизлик кенгаши тўғрисидаги низом 4-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
6. Тошкент вакцина ва зардоблар илмий-тадқиқот институтининг (кейинги ўринларда – Институт) республикада фармацевтика биотехнологиялари ва вакцина-зардоб ишини ривожлантириш, маҳаллий иммунобиологик препаратларни яратишга йўналтирилган фаолияти қўллаб-қувватлансин ва унинг ушбу йўналишдаги асосий вазифалари этиб қуйидагилар белгилансин:
иммунобиологик препаратлар (вакциналар, зардоблар, тест-диагностикумлар ва бошқалар) бўйича фундаментал, амалий ва инновацион тадқиқотларни амалга ошириш ҳамда уларни амалиётга жорий этиш;
мамлакатнинг биологик хавфсизлиги тизимини такомиллаштиришга қаратилган чора-тадбирларни илмий-техник ва услубий жиҳатдан таъминлаш;
вакцина-зардоб иши бўйича инфекция касалликларига қарши профилактика, диагностика, дори воситалари ва препаратларини яратиш, уларнинг ишлаб чиқариш технологияларини такомиллаштириш;
илмий фаолиятга оид давлат дастурлари доирасида биотехнология, иммунология ва микробиология соҳасидаги илмий лойиҳаларни амалга оширишда иштирок этиш.
Тошкент вакцина ва зардоблар илмий-тадқиқот институтининг фаолиятини такомиллаштириш дастури 5-иловага мувофиқ;
Тошкент вакцина ва зардоблар илмий-тадқиқот институтининг тузилмаси 6-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
8. Институт фаолиятини самарали ташкил этиш мақсадида:
а) Соғлиқни сақлаш вазирлиги (А.М.Хаджибаев):
икки ой муддатда Институтнинг илмий-тадқиқот ишлари дастури
ва 2025 йилгача мақсадли кўрсаткичларни Фан ва технологиялар бўйича республика кенгаши томонидан тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
Инновацион ривожланиш вазирлиги (Ш.У.Турдиқулова), Фанлар академияси (Б.С.Юлдашев) билан биргаликда Институтни 2021 йил 1 апрелга қадар юқори малакали илмий ходим ва мутахассислар билан тўлдириш чораларини кўрсин;
Институт фаолиятини йўлга қўйиш самарадорлиги юзасидан 2021 йил 1 июль ва 2022 йил 1 январда Вазирлар Маҳкамасига ахборот берилсин;
б) Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги (кейинги ўринларда – Агентлик) (С.Х.Кариев) Институтни замонавий лаборатория ускуналари ва жиҳозлари, оргтехника, компьютер ҳамда бошқа моддий-техник воситалар билан таъминлаш чораларини кўрсин;
в) Давлат активларини бошқариш агентлиги (С.Х.Бекенов), Тошкент шаҳар ҳокимлиги (Ж.А.Артикходжаев), Агентлик (С.Х.Кариев), Фанлар академияси (Б.С.Юлдашев) ҳамда Инновацион ривожланиш вазирлиги (Ш.У.Турдиқулова) икки ой муддатда Институтни бино ва иншоотлар билан таъминлаш юзасидан Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин;
г) Вазирлар Маҳкамаси (Б.А.Мусаев, О.М.Умаров) Институт фаолиятининг самарали йўлга қўйилишини мувофиқлаштирсин.
9. Белгилансинки:
2021 йил 1 январдан бошлаб Институт ходимлари меҳнатига ҳақ тўлаш, бино ва иншоотларини сақлаш бўйича харажатларни молиялаштириш, шунингдек, жорий харажатларини қоплаш Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан амалга оширилади;
Институт ходимларига Фанлар академияси илмий-тадқиқот муассасаларининг тегишли лавозимлари учун белгиланган меҳнатга ҳақ тўлаш ва моддий рағбатлантириш шартлари қўлланилади;
Агентлик ишлаб чиқариш заруриятидан келиб чиқиб, Фармацевтика тармоғини қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш жамғармаси маблағлари, қонун ҳужжатлари билан тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобига ёки аутсорсинг ҳамда давлат-хусусий шериклик механизмларини қўллаш орқали Институтнинг тажриба-ишлаб чиқариш бўлинмаларини (штат бирликларини) тўлдириш ҳуқуқига эга.
10. Агентлик, Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳамда Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигининг “Tashkent Pharma Park” инновацион илмий-ишлаб чиқариш фармацевтика кластери ҳудудида:
“Вакциналар ишлаб чиқариш майдончасини ишга тушириш” лойиҳасини (кейинги ўринларда – лойиҳа) амалга ошириш;
Институт ҳузурида хавфсизлик даражаси бўйича “BSL-3” халқаро стандартига мос келувчи тажриба-синов лабораториясини (кейинги ўринларда – “BSL-3” лабораторияси) ташкил этиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
Агентлик лойиҳа самарали амалга оширилиши ҳамда “BSL-3” лабораторияси ташкил этилиши учун масъул бўлган ижро этувчи орган ҳисобланади;
лойиҳани амалга ошириш ва “BSL-3” лабораториясини ташкил этишни умумий мувофиқлаштириш Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан амалга оширилади.
Агентлик (С.Х.Кариев) Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (Ш.А.Вафаев) билан биргаликда икки ой муддатда лойиҳани амалга ошириш ва “BSL-3” лабораториясини ташкил этиш концепцияси ва техник-иқтисодий асослари етакчи лойиҳа институтлари ва инжиниринг компанияларини жалб қилган ҳолда ишлаб чиқилишини, шунингдек, уларни молиялаштириш манбаларининг аниқлаштирилишини таъминласин.
11. Институт фаолиятини молиялаштириш манбалари этиб қуйидагилар белгилансин:
Давлат бюджетидан ажратиладиган маблағлар;
Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан илмий фаолиятга оид давлат дастурлари доирасида ўтказиладиган танловлар натижаларига кўра ажратиладиган маблағлар;
Институт фаолиятига мос йўналишлар бўйича хўжалик шартномаларини бажариш асосида олинган маблағлар;
12. Инновацион ривожланиш вазирлиги ва Фанлар академиясининг:
Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳузуридаги Илғор технологиялар марказида (кейинги ўринларда – Илғор технологиялар маркази) Копенгаген университети (Дания) билан ҳамкорликда замонавий фудомикс лабораториясини, “ҳужайра технологиялари” илмий лабораториясини ҳамда биотехнология, биология, биотиббиёт, кимё соҳаларида яратиладиган катта ҳажмли маълумотларни таҳлил қилиш бўйича “Big Data” миллий лабораториясини;
Фанлар академиясининг Микробиология институтида “фитовирусология” илмий лабораториясини ташкил этиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
Ушбу биотехнологик лабораторияларни ташкил этишни молиялаштириш манбалари этиб Инновацион ривожланиш ва новаторлик ғояларини қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари, илмий фаолиятга оид давлат дастурларига ажратилган маблағлар, халқаро молия институтлари, ташкилотлари ва донор-мамлакатларнинг кредит ва грантлари, қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар белгилансин.
Инновацион ривожланиш вазирлиги (И.Ю. Абдурахмонов) 2021 йил якунига қадар ушбу биотехнологик лабораторияларнинг ишга туширилишини таъминласин.
13. Инновацион ривожланиш вазирлиги (И.Ю.Абдурахмонов) 2021-2022 йилларда илмий фаолиятга оид давлат дастурларига ажратилган маблағлар ҳисобидан қуйидагиларни молиялаштириш учун Инновацион ривожланиш ва новаторлик ғояларини қўллаб-қувватлаш жамғармасига 20 миллиард сўмгача маблағлар ажратсин:
биотехнологиялар соҳасида “стартап” лойиҳаларини амалга ошириш;
50 фоизгача биргаликда молиялаштириш шарти билан тажриба-саноат биотехнологик ишлаб чиқаришларни ташкил этиш ва ривожлантириш;
биотехнологияларни ривожлантириш учун илмий ва лаборатория ускуналарини харид қилиш;
соҳага замонавий технология, инновацион ғоя ва ишланмаларни жорий қилиш;
ёш мутахассисларни хорижда илмий стажировкадан ўтказиш, хорижий мутахассис ва маслаҳатчиларни жалб қилиш.
14. 2020 йил 1 декабрдан бошлаб шундай тартиб ўрнатилсинки, унга кўра:
а) Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан:
биотехнологиялар соҳасида инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун жалб қилинадиган тижорат банкларининг кредитлари бўйича кредит суммасининг 50 фоизигача (50 фоизи ҳам киради) миқдорда, бироқ 8 миллиард сўмдан ортиқ бўлмаган миқдорда кафиллик берилади;
кредит суммаси 10 миллиард сўмдан ортиқ бўлмаган биотехнологиялар соҳасида инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун жалб қилинадиган тижорат банкларининг кредитлари бўйича фоиз харажатларини қоплаш учун қуйидаги миқдорларда компенсация берилади:
миллий валютадаги кредитлар бўйича – Марказий банк асосий ставкасининг 1,5 бараваридан ортиқ, бироқ 5 фоизли пунктдан ошмаган миқдорда;
хорижий валютадаги кредитлар бўйича – тижорат банклари томонидан белгиланган ставканинг 30 фоизи, бироқ 4 фоизли пунктдан ошмаган миқдорда;
б) биотехнологиялар соҳасида илмий тадқиқотлар ва инновацион фаолиятни амалга ошириш мақсадида Ўзбекистон Республикасига 3 миллион АҚШ долларидан кам бўлмаган тўғридан-тўғри инвестиция киритган хорижий илмий ташкилотларга Давлат бюджетидан илмий фаолиятга оид давлат дастурлари учун ажратиладиган маблағлар ҳисобидан илмий тадқиқотларни амалга ошириш учун 10 миллиард сўмгача мақсадли грантлар тақдим этилади.
илмий фаолиятга оид давлат дастурлари учун мақсадли грантлар киритилган инвестиция маблағлари тўлиқ ўзлаштирилганидан сўнг тақдим этилади;
Давлат бюджети маблағлари ҳисобига илмий фаолият субъектлари томонидан олинган интеллектуал мулк объектларига бўлган ҳуқуқ давлатнинг илмий ва олий таълим, шунингдек, бошқа давлат муассасалари номидан, агар интеллектуал мулк объектлари муаллифлари билан тузилган шартномаларда бошқача қоидалар назарда тутилмаган бўлса, давлатга тегишли бўлади.
15. Шундай амалиёт жорий этилсинки, унга кўра:
Илғор технологиялар маркази ҳар йили 1 декабрга қадар Тариф ва нотариф тартибга солиш кенгашига биотехнологик маҳсулотлар ишлаб чиқариш учун хўжалик юритувчи субъектлар томонидан олиб кириладиган Ўзбекистон Республикасида ишлаб чиқарилмайдиган хомашё, реактивлар, бутловчи қисмлар, деталлар, узеллар, технологик ҳужжатлар, дастурий таъминотлар учун ундириладиган божхона божларини камайтириш бўйича асослантирилган таклифлар киритиб боради;
Тариф ва нотариф тартибга солиш кенгаши (С.У.Умурзаков) тақдим этилган таклифларга асосан божхона божларини камайтириш масалаларини кўриб чиқиб, белгиланган тартибда тегишли қарор қабул қилади.
16. Ўзбекистон Республикаси Биологик хилма-хиллик ҳақидаги Конвенциянинг биохавфсизлик бўйича Картахен протоколига (Монреаль, 2000 йил 29 январь) қўшилганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
Картахен протоколи қоидаларини амалга ошириш мақсадида Инновацион ривожланиш вазирлиги (Ш.У.Турдиқулова) манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда таркибида генетик модификацияланган организмлар, пестицидлар, озиқ-овқат қўшимчалари ва бўёқлар мавжуд бўлган қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат маҳсулотларини маркировкалашни босқичма-босқич жорий этиш бўйича, шу жумладан, қуйидагиларни назарда тутувчи Ҳукумат қарори лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин:
Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизматининг ҳудудларда жойлашган лабораторияларини аккредитациядан ўтказиш;
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги тизимидаги илмий ташкилотлар, Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси ҳамда Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси қошидаги “Агросаноат мажмуида хизматлар кўрсатиш маркази” ДУКда ўз маблағлари ҳисобидан озиқ-овқат маҳсулотлари, шунингдек, ўсимликшунослик учун хомашё, омухта ва экиш материаллари таркибида генетик модификацияланган организмларнинг мавжудлигини аниқлаш учун лабораторияларни (реал эҳтиёжлардан келиб чиққан ҳолда) ташкил этиш.
17. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.А.Ходжаев) манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда:
Ўсимликлар карантини ва ҳимояси бўйича халқаро конвенция ва бошқа тегишли халқаро стандартларга мувофиқ рухсат берилган пестицидлар, заҳарли кимёвий моддалар рўйхатини ва минерал ўғитлардан фойдаланиш нормаларини қайта кўриб чиқсин ва тасдиқласин;
биотехнологик маҳсулотлар истеъмоли ҳажмини ошириш, қишлоқ хўжалигида кимёвий ўғитлар, пестицидлар ва бошқа заҳарли кимёвий моддалардан фойдаланишдан биопрепаратларга босқичма-босқич ўтиш бўйича комплекс чора-тадбирларни ишлаб чиқсин ва Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
Белгилаб қўйилсинки, 2021 йил 1 мартдан бошлаб пестицидлар, гербицидлар ва бошқа заҳарли кимёвий моддаларни ишлаб чиқарадиган ёки Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб кирадиган хўжалик юритувчи субъектлар ушбу моддаларнинг стандарт намуналари белгиланган тартибда Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалигида ўсимлик зараркунандалари, касалликлари ва бегона ўтларга қарши фойдаланиш учун рухсат этилган кимёвий ва биологик ҳимоя воситалари, дефолиантлар ҳамда ўсимликлар ўсишини бошқарувчи воситалар рўйхатига киритилишини ва ушбу стандарт намуналари билан бирга сотилишини таъминлайди.
18. Кенгаш (А.Н.Арипов) бир ой муддатда қуйидагиларни назарда тутувчи Ҳукумат қарори лойиҳасининг ишлаб чиқилиши ва Вазирлар Маҳкамасига киритилишини таъминласин:
биологик хавфларни мониторинг қилиш бўйича мустақил тизимни яратиш;
биологик хавфсизликни таъминлашнинг миллий тизими доирасида автоматлаштирилган ахборот-таҳлилий ва прогноз-моделлаштириш комплексини яратиш;
объектлар, ҳудудлар ва табиий ҳодисаларнинг биологик хавф-хатар даражасини аниқлаш ва тоифалаш бўйича ягона мезонлар ва услубий базани ишлаб чиқиш.
19. Соғлиқни сақлаш вазирлиги (А.М.Хаджибаев) масъул вазирлик
ва идоралар билан биргаликда 2021 йил 1 мартга қадар ушбу қарор қоидаларини инобатга олиб, қуйидаги ҳуқуқий механизмларни назарда тутган ҳолда “Ўзбекистон Республикаси биологик хавфсизлиги тўғрисида”ги қонун лойиҳасининг ишлаб чиқилишини якунига етказсин:
ген-муҳандислик фаолияти хавфсизлигини таъминлаш, шу жумладан, генетик модификацияланган организмлар хавфини баҳолашнинг миллий тизимини яратиш ва унинг фаолият юритиши;
вужудга келган биологик хавф-хатарлар билан боғлиқ муаммоларни ҳал қилишга қаратилган мақсадли ишланмаларни тезкор молиялаштириш.
20. Кенгаш (А.Н.Арипов) Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хавфсизлик кенгаши котиби В.В.Махмудов билан биргаликда бир ҳафта муддатда ушбу қарорда белгиланган вазифалар ва тадбирларнинг самарали ижросини таъминлаш юзасидан 2021 йил учун чора-тадбирлар режасини тасдиқласин ва ижросини ташкил этсин, келгусида ҳар йилнинг 1 декабрига қадар кейинги йил учун худди шундай чора-тадбирлар режасини ишлаб чиқиб, амалга оширилишини таъминласин.
21. Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги (А.А.Ходжаев) Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги (А.К.Кучимов) ва Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси (А.Д.Хаджаев) билан биргаликда оммавий ахборот воситаларида ушбу қарор моҳияти ва аҳамияти бўйича чиқишлар ва тематик телекўрсатувлар ташкил этсин.
22. Инновацион ривожланиш вазирлиги (И.Ю.Абдурахмонов), Соғлиқни сақлаш вазирлиги (Б.К.Юсупалиев) манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
23. Мазкур қарор ижросини самарали ташкил этишга шахсий жавобгар этиб инновацион ривожланиш вазири И.Ю.Абдурахмонов ва соғлиқни сақлаш вазири А.М.Хаджибаев белгилансин.
Мазкур қарор ижросини ҳар чоракда муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А.Абдувахитов зиммасига юклансин.

О комплексных мерах по развитию биотехнологий и совершенствованию системы обеспечения биологической безопасности страны
2020-11-26 | Документы
В целях определения приоритетных направлений развития биотехнологий и совершенствования системы обеспечения биологической безопасности страны, обеспечения интеграции науки, образования и производства в данных сферах, развития экономики и социальной сферы на основе передовых биотехнологий, а также последовательной реализации задач, определенных в Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год развития науки, просвещения и цифровой экономики»:
Программу комплексных мер по развитию биотехнологий и совершенствованию системы обеспечения биологической безопасности страны в 2020–2024 годах согласно приложению № 1;
Программу реализации приоритетных научно-исследовательских работ, проводимых в сфере биотехнологий в 2020–2024 годах, согласно приложению № 2.
2. Министерству инновационного развития (Абдурахмонов И.Ю.) совместно с Академией наук (Юлдашев Б.С.), Министерством высшего и среднего специального образования (Маджидов И.У.), Министерством здравоохранения (Хаджибаев А.М.) и другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок разработать и внести в Кабинет Министров Целевые показатели развития научно-исследовательских и инновационных работ в сфере биотехнологий в 2021–2024 годах для утверждения Республиканским советом по науке и технологиям.
3. Образовать Совет по биологической безопасности при Кабинете Министров (далее – Совет) и определить его основными задачами:
организацию реализации единой государственной политики в сфере обеспечения биологической безопасности страны;
подготовку, экспертную оценку и рассмотрение рекомендаций и предложений, направленных на защиту населения и охрану окружающей среды от воздействия опасных биологических факторов, предупреждение биологических рисков, создание и развитие системы мониторинга биологической опасности;
разработку действенных мер по практической реализации мероприятий, направленных на обеспечение биологической безопасности страны;
обеспечение взаимодействия министерств, ведомств, органов государственной власти на местах, научно-исследовательских и образовательных учреждений, институтов гражданского общества по выполнению целевых задач обеспечения биологической безопасности страны;
обеспечение реализации положений Конвенции о запрещении разработки, производства и накопления запасов бактериологического (биологического) и токсинного оружия и об их уничтожении;
проведение обсуждений актуальных вопросов и проблем, возникающих во время принятия мер, имеющих важное государственное значение, и по обеспечению биологической безопасности страны, в том числе среди общественности.
Совет является консультативным органом при Кабинете Министров и создается в целях обеспечения взаимодействия государственных органов, научных, негосударственных некоммерческих и других организаций при рассмотрении вопросов, связанных с реализацией государственной политики в области биологической безопасности страны;
Совет ведет свою деятельность в форме заседаний. Заседания Совета проводятся по мере необходимости, но не менее одного раза в полгода.
состав Совета по биологической безопасности при Кабинете Министров согласно приложению № 3;
Положение о Совете по биологической безопасности при Кабинете Министров согласно приложению № 4.
6. Поддержать деятельность Ташкентского научно-исследовательского института вакцин и сывороток (далее – Институт), направленную на развитие фармацевтических биотехнологий и вакцинно-сывороточного дела в республике, создание отечественных иммунобиологических препаратов, определить его основными задачами в данном направлении:
проведение фундаментальных, прикладных и инновационных исследований по иммунобиологическим препаратам (вакцинам, сывороткам, тест-диагностикумам и другим) и внедрение их на практике;
научно-техническое и методическое обеспечение мер, направленных на совершенствование системы биологической безопасности страны;
создание профилактических, диагностических, лекарственных средств и препаратов против инфекционных заболеваний по вакцинно-сывороточному делу и совершенствование технологий их производства;
принятие участия в реализации научных проектов в сфере биотехнологий, иммунологии и микробиологии в рамках государственных программ научной деятельности.
Программу по совершенствованию деятельности Ташкентского научно-исследовательского института вакцин и сывороток согласно приложению № 5;
структуру Ташкентского научно-исследовательского института вакцин и сывороток согласно приложению № 6.
8. В целях эффективной организации деятельности Института:
а) Министерству здравоохранения (Хаджибаев А.М.):
в двухмесячный срок разработать и внести в Кабинет Министров программу научно-исследовательских работ и целевые показатели Института до 2025 года для утверждения Республиканским советом по науке и технологиям;
совместно с Министерством инновационного развития (Турдикулова Ш.У.) и Академией наук (Юлдашев Б.С.) в срок до 1 апреля 2021 года принять меры по укомплектованию Института высококвалифицированными научными работниками и специалистами;
информировать Кабинет Министров об эффективности организации деятельности Института 1 июля 2021 года и 1 января 2022 года;
б) Агентству по развитию фармацевтической отрасли (далее – Агентство) (Кариев С.Х.) принять меры по оснащению Института современным лабораторным оборудованием и инвентарем, оргтехникой, компьютерами и другими материально-техническими средствами;
в) Агентству по управлению государственными активами (Бекенов С.Х.), хокимияту города Ташкента (Артикходжаев Ж.А.), Агентству (Кариев С.Х.), Академии наук (Юлдашев Б.С.) и Министерству инновационного развития (Турдикулова Ш.У.) в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения по обеспечению Института зданиями и сооружениями;
г) Кабинету Министров (Мусаев Б.А., Умаров О.М.) координировать эффективную организацию деятельности Института.
начиная с 1 января 2021 года финансирование расходов на оплату труда работников, содержание зданий и сооружений, а также покрытие текущих расходов Института производится за счет средств Государственного бюджета;
на работников Института распространяются условия оплаты труда и материального стимулирования, установленные для соответствующих должностей научно-исследовательских учреждений Академии наук;
Агентство, исходя из производственной необходимости, вправе укомплектовывать опытно-производственные подразделения (штатные единицы) Института за счет средств Фонда поддержки и развития фармацевтической отрасли, а также иных источников, не запрещенных законодательством, либо путем применения механизмов аутсорсинга и государственно-частного партнерства.
10. Одобрить предложения Агентства, Министерства здравоохранения и Министерства инвестиций и внешней торговли, предусматривающие на территории инновационного научно-производственного фармацевтического кластера «Tashkent Pharma Park»:
реализацию проекта «Ввод в эксплуатацию площадки для производства вакцин» (далее – проект);
создание при Институте опытно-испытательной лаборатории, соответствующей международным стандартам уровня безопасности BSL-3 (далее – лаборатория «BSL-3»).
Агентство является исполнительным органом, ответственным за эффективную реализацию проекта и создание лаборатории «BSL-3»;
Министерство инвестиций и внешней торговли осуществляет общую координацию реализации проекта и создания лаборатории «BSL-3».
Агентству (Кариев С.Х.) совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли (Вафаев Ш.А.) в двухмесячный срок обеспечить разработку концепции и технико-экономического обоснования реализации проекта и создания лаборатории «BSL-3» с привлечением ведущих проектных институтов, инжиниринговых компаний и определением источников их финансирования.
11. Определить источниками финансирования деятельности Института:
средства, выделяемые из Государственного бюджета;
средства, выделяемые по результатам конкурсов, проводимых Министерством инновационного развития в рамках государственных программ научной деятельности;
средства, полученные от исполнения хозяйственных договоров
по направлениям, соответствующим деятельности Института;
12. Одобрить предложения Министерства инновационного развития и Академии наук о создании:
совместно с Университетом Копенгагена (Дания) современной фудомикс-лаборатории, научной лаборатории клеточных технологий и Национальной лаборатории «Big Data» по анализу информации большого объема, генерируемой в сферах биотехнологии, биологии, биомедицины и химии, – в Центре передовых технологий при Министерстве инновационного развития (далее – Центр передовых технологий);
научной лаборатории фитовирусологии – в Институте микробиологии Академии наук.
Определить источниками финансирования создания данных биотехнологических лабораторий средства Фонда поддержи инновационного развития и новаторских идей, средства, выделенные на государственные программы научной деятельности, кредиты и гранты международных финансовых институтов, организаций и стран-доноров, а также иные источники, не запрещенные законодательством.
Министерству инновационного развития (Абдурахмонов И.Ю.) до конца 2021 года обеспечить ввод в эксплуатацию данных биотехнологических лабораторий.
13. Министерству инновационного развития (Абдурахмонов И.Ю.) выделить в 2021–2022 годах Фонду поддержки инновационного развития и новаторских идей средства в размере до 20 миллиардов сумов за счет средств, выделяемых на государственные программы научной деятельности, для финансирования:
реализации стартап-проектов в сфере биотехнологий;
создания и развития опытно-промышленных биотехнологических производств с условием софинансирования до 50 процентов;
приобретения научного и лабораторного оборудования в целях развития биотехнологий;
внедрения в сферу современных технологий, инновационных идей и разработок;
направления молодых специалистов за рубеж на научные стажировки, а также привлечения зарубежных специалистов
и консультантов.
14. Установить с 1 декабря 2020 года порядок, в соответствии
с которым:
а) за счет средств Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности предоставляется:
поручительство по кредитам коммерческих банков, привлекаемым на реализацию инвестиционных проектов в сфере биотехнологий, в размере до 50 процентов (50 процентов включительно) суммы кредита, не превышающей 8 миллиардов сумов;
компенсация на возмещение процентных расходов по кредитам коммерческих банков, сумма которых не превышает 10 миллиардов сумов, привлекаемым на реализацию инвестиционных проектов в сфере биотехнологий в размере:
превышающем в 1,5 раза основную ставку Центрального банка, но не более чем на 5 процентных пунктов – по кредитам в национальной валюте;
30 процентов ставки, установленной коммерческими банками,
но не более 4 процентных пунктов – по кредитам в иностранной валюте;
б) зарубежным научным организациям, внесшим прямые инвестиции в Республику Узбекистан в размере не менее 3 миллионов долларов США для проведения научных исследований и осуществления инновационной деятельности в сфере биотехнологий, предоставляются целевые гранты в размере до 10 миллиардов сумов на проведение научных исследований за счет средств, выделяемых из Государственного бюджета для государственных программ научной деятельности.
целевые гранты на государственные программы научной деятельности предоставляются после полного освоения вложенных инвестиционных средств;
право на объекты интеллектуальной собственности, приобретенное субъектами научной деятельности за счет средств Государственного бюджета, принадлежит государству в лице государственных научных, высших образовательных и других государственных учреждений, если иное не предусмотрено договорами, заключенными с авторами объектов интеллектуальной собственности.
15. Внедрить практику, в соответствии с которой:
Центр передовых технологий ежегодно в срок до 1 декабря вносит в Совет по тарифному и нетарифному регулированию обоснованные предложения о снижении таможенных пошлин, взимаемых при ввозе субъектами, осуществляющими хозяйственную деятельность, не производимых в Республике Узбекистан сырья, реактивов, комплектующих, деталей, узлов, технологических документов, программного обеспечения для производства биотехнологической продукции;
Совет по тарифному и нетарифному регулированию (Умурзаков С.У.) на основе представленных предложений рассматривает вопросы снижения таможенных пошлин и выносит соответствующее решение в установленном порядке.
16. Принять к сведению, что Республика Узбекистан присоединилась к Картахенскому протоколу по биобезопасности к Конвенции о биологическом разнообразии (Монреаль, 29 января 2000 года).
В целях реализации положений Картахенского протокола Министерству инновационного развития (Турдикулова Ш.У.) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров проект правительственного решения по поэтапному внедрению маркировки сельскохозяйственной и продовольственной продукции, содержащей генетически модифицированные организмы, пестициды, пищевые добавки и красители, предусматривающий в том числе:
проведение аккредитации лабораторий Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья, функционирующих в регионах;
создание в научных организациях в системе Министерства сельского хозяйства, Государственном комитете ветеринарии и развития животноводства и ГУП «Центр по оказанию услуг в агропромышленном комплексе» при Инспекции по контролю за агропромышленным комплексом лабораторий для выявления (исходя из реальных потребностей) генетически модифицированных организмов в составе сырья, кормов, посадочного материала для продовольственной продукции и растениеводства за счет собственных средств.
17. Министерству сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок:
пересмотреть и утвердить перечень разрешенных в соответствии с Международной конвенцией по карантину и защите растений и другими соответствующими международными стандартами пестицидов и ядовитых химических веществ, а также нормы использования минеральных удобрений;
разработать и внести в Кабинет Министров комплекс мер
по увеличению объема потребления биотехнологической продукции, поэтапному переходу от использования химических удобрений, пестицидов, других ядовитых химических веществ к биопрепаратам в сельском хозяйстве.
Установить, что начиная с 1 марта 2021 года субъекты, осуществляющие хозяйственную деятельность, производящие либо ввозящие на территорию Республики Узбекистан пестициды, гербициды и другие ядовитые химические вещества, обеспечивают внесение в установленном порядке стандартных образцов данных веществ в Список химических и биологических средств борьбы с вредителями, болезнями растений и сорняками, дефолиантов и регуляторов роста растений, разрешенных для применения в сельском хозяйстве Республики Узбекистан, а также их реализацию вместе с данными стандартными образцами.
18. Совету (Арипов А.Н.) в месячный срок обеспечить разработку и внесение в Кабинет Министров проекта правительственного решения, предусматривающего:
создание независимой системы мониторинга биологических опасностей;
создание автоматизированного информационно-аналитического и прогнозного моделирующего комплекса в рамках национальной системы обеспечения биологической безопасности;
разработку единых критериев и методической базы определения и категорирования уровня биологического риска объектов, территорий и природных явлений.
19. Министерству здравоохранения (Хаджибаев А.М.) совместно с ответственными министерствами и ведомствами в срок до 1 марта 2021 года завершить разработку проекта закона «О биологической безопасности Республики Узбекистан» с учетом положений настоящего постановления, предусмотрев в нем следующие правовые механизмы:
обеспечения безопасности генно-инженерной деятельности,
в том числе создание и функционирование национальной системы оценки опасности генетически модифицированных организмов;
оперативного финансирования целевых разработок, направленных на решение проблем, связанных с возникшими биологическими рисками.
20. Совету (Арипов А.Н.) совместно с секретарем Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан Махмудовым В.В. в недельный срок утвердить и организовать исполнение плана мер по обеспечению эффективной реализации задач и мероприятий, определенных настоящим постановлением, на 2021 год, в перспективе – ежегодно в срок до 1 декабря обеспечивать разработку и реализацию аналогичных планов мер на последующий год.
21. Агентству информации и массовых коммуникаций (Ходжаев А.А.) совместно с Национальным информационным агентством Узбекистана (Кучимов А.К.) и Национальной телерадиокомпанией Узбекистана (Хаджаев А.Д.) организовать выступления и тематические телепередачи о сути и значении настоящего постановления в средствах массовой информации.
22. Министерству инновационного развития (Абдурахмонов И.Ю.) и Министерству здравоохранения (Юсупалиев Б.К.) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
23. Возложить на министра инновационного развития Абдурахмонова И.Ю. и министра здравоохранения Хаджибаева А.М. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Ежеквартальное обсуждение исполнения настоящего постановления, координацию и контроль за деятельностью ответственных ведомств возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А.
Информировать Президента Республики Узбекистан о результативности осуществляемых мер по итогам каждого квартала.