Ҳокимларнинг тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш бўйича ҳисоботлари тингланмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтмоқда. Кун тартибига иккита масала – ҳудудларда тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар натижадорлиги ҳамда хизматлар соҳасини ривожлантиришга доир келгуси вазифалар муҳокамаси киритилган.
Маълумки, йил бошида ҳар бир вилоят, туман ва шаҳар ҳокими халққа мурожаат қилиб, тадбиркорликни ривожлантириш бўйича аниқ режаларини белгилаб олган эди. Уларни амалга ошириш мақсадида, бу йилги мураккаб синовларга қарамасдан, бизнесни қўллаб-қувватлаш учун етарли ресурслар ажратиб, барча зарур шароитлар яратилди.
Йиғилишда, аввало, ҳокимлар ва сектор раҳбарларининг асосий вазифаси ва зиммасига олган мажбурияти – янги иш ўринлари яратиб, эҳтиёжманд оилаларни “темир дафтар”дан чиқариш борасидаги ишлар натижадорлиги кўриб чиқилмоқда.
Масалан, Сирдарё вилоятида 10 ойда 12 мингта доимий иш ўрни ташкил этилган. Натижада “темир дафтар”га киритилган ишсиз фуқароларнинг қарийб 90 фоизи бандлиги таъминланган.
Худди шундай, Қашқадарё вилоятининг Қарши шаҳри ва Китоб тумани, Навоий вилоятининг Қизилтепа, Учқудуқ, Навбаҳор туманлари ва Зарафшон шаҳрида кўп иш ўрни яратилгани қайд этилди. Шу билан бирга, бу борада аҳвол қониқарсиз бўлган туманлардаги сусткашликлар кўрсатиб ўтилди.
- Ҳар бир ҳудудда тадбиркорликни ривожлантиришнинг катта ресурслари бор. Фақат уни ишга солиш керак. Ҳудуд раҳбарлари ҳар куни бу ҳақда ўйлаши ва изланиши лозим, - деди давлатимиз раҳбари.
Мазкур йилда оилавий тадбиркорлик дастурлари доирасида жами 4 триллион сўм ажратиш белгиланган эди. Лекин йил давомида қўшимча маблағлар ҳам йўналтирилди, аҳоли ва тадбиркорларга жами 5,2 триллион сўм имтиёзли кредитлар берилди.
Йиғилишда ушбу маблағларнинг самарадорлиги таҳлил қилинди. Мисол учун, Шовот туманида 26 миллиард сўм оилавий кредит ажратилиб, бир ярим мингта иш жойи яратилган. Яъни, 1 миллиард сўм кредитга 56 та янги иш ўрни тўғри келган.
Бу кўрсаткич Қўшработда 57 та, Музработда 49 тани ташкил этган.
Бугунги кунда тадбиркорларнинг қарийб 1 триллион сўмлик янги лойиҳалари учун кредитларга талаби борлиги қайд этилди. Молия вазирлигига янги жалб этилган еврооблигация маблағларидан 1 триллион сўмни Халқ банки, Микрокредитбанк ва Агробанкка оилавий тадбиркорлик дастурлари учун ресурс сифатида жойлаштириш вазифаси қўйилди.
Халқ банкига хотин-қизлар тадбиркорлиги учун лойиҳалар тайёрлаб, уларни ўз бизнесини йўлга қўйишни ўргатиш топшириғи берилди. Бунда банк ходимлари аёллар билан мижозбай, маҳаллабай, туманбай бевосита ишлаши зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Тадбиркорлик фаолияти учун яратилган имтиёзлар натижасида 10 ойда 78 мингта корхона ташкил этилган. Хусусан, Ховос туманидаги янги кичик саноат зонасида 7 та лойиҳа натижасида 500 та иш ўрни яратилган. Умуман, туманда жами 170 та янги корхона очилган.
Лекин Ёзёвон, Учтепа, Шофиркон ва Бекобод туманларида фаол тадбиркорларни кўпайтириш бўйича ишлар танқид қилинди. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигига бундай жойларда тадбиркорларга ҳар томонлама кўмак бериш бўйича “бизнес-патронаж” тизимини йўлга қўйиш топширилди.
Пандемия даврида вақтинча ишламай турган 96 мингта корхона ўз фаолиятини тиклагани қайд этилиб, қолган бизнес субъектларига ҳам бу борада кўмаклашиш муҳимлиги таъкидланди.
Ҳудудларда тадбиркорларни ер масаласи кўп қийнаётгани, бу борада кўплаб мурожаатлар бўлаётгани кўрсатиб ўтилди.
Йиғилишда жойларда инфратузилмани яхшилаш масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Ривожланишдан орқада қолаётган 22 та туман учун инвестиция дастури доирасида 264 миллиард сўм, бошқа ҳудудлар учун қўшимча 736 миллиард сўм йўналтирилиши қайд этилди.
Иш ўринлари ташкил этиш, тадбиркорлар муаммоларини ҳал қилиш ва уларни қўллаб-қувватлаш борасида ўзибўларчиликка йўл қўйган Бухоро, Жондор ва Сирдарё туман ҳокимларини лавозимидан озод этиш масаласи қўйилди.
Тадбиркорликни ривожлантириш бўйича ҳокимларнинг ҳисоботини маҳаллий кенгашларда муҳокама қилиб, фаолиятига баҳо бериш, шунингдек, 2021 йил учун аниқ режаларни белгилаш муҳимлиги таъкидланди.

President chairs a meeting on the effectiveness of measures to support entrepreneurship
President Shavkat Mirziyoyev chairs a videoconference on the effectiveness of measures taken to support entrepreneurship in the regions.
President Shavkat Mirziyoyev chairs a videoconference on the effectiveness of measures taken to support entrepreneurship in the regions and further tasks for development of the service sector.
As is known, at the beginning of the year, hokims of the regions, districts and cities addressed people and outlined specific plans for development of entrepreneurship. Despite the difficult situation that has arisen this year, all the necessary conditions have been created for their implementation, and sufficient resources have been allocated to support business.
The activities of hokims and sector managers on the main task assigned to them, namely, creating new jobs and removing low-income families from the “iron notebook” was considered at the meeting.
12 thousand permanent jobs were created in Syrdarya region in 10 months. About 90 percent of unemployed, included in the “iron notebook”, were employed as a result.
Job creation indicators were recognized as successful in Kashkadarya region’s Karshi and Kitab districts, and Navoi region’s Kyzyltepa, Uchkuduk, Navbakhor districts and Zarafshan city. But, the activities in this direction are considered unsatisfactory in a number of districts.
“Each region has large resources for development of entrepreneurship. The only thing we have to do is use them. Local leaders should think and work on this issue every day”, the Head of the state noted.
At the beginning of the year, it was planned to allocate 4 trillion UZS to finance family entrepreneurship programs. However, thanks to additional funds allocated during the year, preferential loans were provided to the population and entrepreneurs totaling 5.2 trillion UZS.
The effectiveness of these funds was also considered. For example, in Shavat district, 26 billion UZS of loans were allocated to families, as a result, 1.5 thousand jobs were created. In other words, there are 56 jobs for every billion UZS.
This figure is 57 in Kushrabat district and 49 in Muzrabat district.
It was emphasized that the entrepreneurs need credit funds in the amount of 1 trillion UZS to implement new projects. In this regard, the Ministry of Finance was instructed to allocate 1 trillion UZS raised through issuing Eurobonds in People's Bank, Microcreditbank and Agrobank as resources for family business programs.
People's Bank was instructed to prepare projects on women's entrepreneurship and train women in business management. It was noted that the Bank's employees should directly help prospective women entrepreneurs, including by examining the situation at places.
As a result of provided benefits for business activities, 78 thousand enterprises were created over the past 10 months. In particular, 500 jobs were created in the new Khavast small industrial zone due to the implementation of 7 projects. In general, 170 new enterprises were opened in the district.
Activities on stimulating active entrepreneurship in Yazyavan, Uchtepa, Shafirkan and Bekabad districts was criticized. The Ministry of Economic Development and Poverty Reduction was charged with creating a business patronage system to provide comprehensive assistance to entrepreneurs in such backward districts.
It was noted that 96 thousand enterprises that had to suspend work during the pandemic have already resumed their activities. The importance of assistance in the recovery of other business entities was noted.
It was emphasized that entrepreneurs in the regions face the problem of access to land resources, this issue is raised in many appeals.
Issues of improving the infrastructure at places was discussed at the meeting. It was noted that within the framework of investment programs, 264 billion UZS will be allocated to 22 districts that are lagging behind in development, and an additional 736 billion UZS will be allocated to other districts.
The issue of dismissing hokims of Bukhara, Jandar and Syrdarya districts who did not properly organize work on creating jobs, solving problems and supporting entrepreneurs was raised.
The importance of discussing reports of hokims on development of entrepreneurship at the meetings of local councils with subsequent assessment of their activities, determining specific plans for 2021 was noted.