Хоразм вилоятини жадал ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш имкониятларини ўрганиш ишлари давом этмоқда
Жорий йилнинг 21-22 ноябрь кунлари Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков раҳбарлигидаги Ҳукумат комиссияси аъзолари вазирликлар, идоралар, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарларини жалб қилган ва жойларга чиққан ҳолда Хоразм вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг жорий ҳолатини ўрганиш ва унинг жадал ўсишини рағбатлантириш бўйича амалга оширилаётган ишларнинг мониторингини олиб бордилар.
Вилоятда олиб борилган ишлар давомида юзага келаётган муаммоларни аниқлаш ва уларни ҳал этишнинг самарали алгоритмларини ишлаб чиқиш мақсадида тадбиркорлар ва инвестициявий лойиҳалар ташаббускорлари билан манзилли учрашувлар ўтказилди.
Шунингдек, ҳудудда мавжуд бўлган ўсиш нуқталари ва фойдаланилмаётган иқтисодий захиралардан фойдаланган ҳолда инвестиция ва саноат фаоллигини ошириш борасидаги кейинги амалий қадамлар муҳокама қилинди.
Инфратузилмавий ва ижтимоий объектларнинг бугунги ҳолати ҳам кўриб чиқилди ва натижалар бўйича мутасадди раҳбарларга соғлиқни сақлаш ва таълим соҳаларига эътибор қаратган ҳолда, аҳолини оммабоп ижтимоий хизматлар билан қамраб олишни максималлаштириш мақсадида ушбу объектлар фаолиятининг самарадорлигини ошириш бўйича қўшимча кўрсатмалар берилди.
12та гуруҳ раҳбарларининг вилоят иқтисодиётининг ҳозирги ҳолати, қишлоқ хўжалиги, саноат, тадбиркорлик, қурилиш, ахборот-коммуникация тармоғи, инфратузилмавий ривожланиш ва камбағалликни қисқартириш соҳаларидаги долзарб муаммолар тўғрисидаги ҳисоботлари ўрганилди.
Тақдим этилган маълумотлар асосида мутасадди раҳбарларга мавжуд муаммоларни ҳал этиш бўйича қўшимча чора-тадбирларни ишлаб чиқиш ва уларнинг амалий ижросига киришиш топширилди.
Шунингдек, вилоятнинг ҳар бир шаҳар ва туманининг иқтисодий салоҳияти ҳамда аҳолининг мавжуд муаммо ва эҳтиёжларини ҳисобга олган ҳолда вилоятни комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг манзилли дастурини ишлаб чиқиш бўйича олиб борилаётган ишларни тезлаштириш топширилди.

Продолжается работа по изучению возможностей ускоренного социально-экономического роста Хорезмской области
2020-11-23 | Экономика
21-22 ноября текущего года члены Правительственной комиссии под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и с привлечением руководителей министерств, ведомств, коммерческих банков и органов местной власти с выездом на места провели мониторинг работы по изучению текущего состояния и стимулированию ускоренного роста социально-экономического развития Хорезмской области.
В ходе работы в регионе были проведены адресные встречи с предпринимателями и инициаторами инвестиционных проектов для выявления имеющихся проблем и выработки эффективных алгоритмов их решения.
Обсуждены дальнейшие практические шаги по активизации инвестиционной и промышленной деятельности в регионе с задействованием имеющихся точек роста и неиспользуемых экономических резервов.
Также было рассмотрено текущее состояние инфраструктурных и социальных объектов, по итогам чего ответственным руководителям были даны дополнительные поручения по повышению эффективности эксплуатации данных объектов с целью максимального охвата населения востребованными социальными услугами с акцентом на здравоохранение и образование.
Были изучены отчеты руководителей 12 рабочих групп об состоянии экономики региона, актуальных проблемах в сферах сельского хозяйства, промышленности, предпринимательства, строительства, информационно-коммуникационной отрасли, инфраструктурного развития и сокращения бедности.
На основе предоставленных данных ответственным руководителям были даны поручения выработать дополнительные меры по решению имеющихся проблем и приступить к их практической реализации.
Также было поручено ускорить работу по разработке адресной программы комплексного социально-экономического развития региона с учетом экономического потенциала каждого города и района области, а также имеющихся проблем и потребностей населения.