«Е-ТIR» лойиҳаси синов тарзида ишга туширилди
“Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили” Давлат дастури доирасида республикамиз божхона органларида ҳам соҳани рақамлаштириш, илғор ва инновацион технологияларни кенг тадбиқ этишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Айниқса, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 5 июндаги “Божхона маъмуриятчилигини ислоҳ этиш ва Ўзбекистон Республикаси давлат божхона хизмати органлари фаолиятини такомиллаштириш тўғрисида”ги ПФ-6005-сонли Фармони божхона маъмуриятчилигини ислоҳ этиш, «қоғозсиз ва электрон божхона»нинг мантиқий давоми ва ривожланиши бўлган «рақамли божхона»ни шакллантиришга муносиб хизмат қилмоқда.
Мазкур Фармон билан тасдиқланган 2020-2023 йилларда божхона маъмуриятчилигини ислоҳ қилиш ва Ўзбекистон Республикаси давлат божхона хизмати органлари фаолияти самарадорлигини ошириш концепцияси ҳамда уни амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси” ижроси доирасида божхона процедураларини рақамлаштириш бўйича режали ишлар олиб борилмоқда.
Концепцияда халқаро ташкилотлар ва хорижий мамлакатларнинг божхона хизматлари билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантириш мақсадида амалга ошириладиган қатор тадбирлар белгилаб олинган.
Шулардан бири, Ўзбекистон Республикасида ТИР-карнет китобчалари асосида ташувларни электрон расмийлаштиришни назарда тутувчи «Е-ТIR» лойиҳасини жорий этишни назарда тутади.
Мазкур топшириқ ижросини таъминлаш мақсадида Давлат божхона қўмитаси томонидан «Е-ТIR» ахборот тизими ишлаб чиқилди ва пилот лойиҳа синов тарзида ишга туширилди.
Шу муносабат билан Тошкент шаҳар божхона бошқармасининг “Арк булоқ” ташқи иқтисодий фаолият божхона постида мазкур лойиҳанинг дастлабки тақдимоти бўлиб ўтди.
Тадбирда Халқаро автомобиль транспорти Иттифоқи, Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши, Германия халқаро алоқалар жамиятининг "Марказий Осиёда савдо ҳамкорлиги" лойиҳаси, Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ҳамда Ўзбекистон халқаро авто ташувчилар Ассоциацияси вакиллари иштирок этди.
Таъкидлаш жоизки, коронавирус пандемияси юзага келтирган мураккаб даврда товарларни божхона чегаралари орқали олиб ўтишни соддалаштириш ва тезлаштириш, юкларни таши учун муносиб транспорт инфратузилмаси ва коммуникацияларидан максимал даражада фойдаланиш, шунингдек, юзага келиши мумкин бўлган муаммоларни зудлик билан ҳал этиш муҳим заруратга айланди.
Мазкур «Е-ТIR» лойиҳаси эса қонунийликни таъминлаш, давлат бюжетига божхона тўловларини тўғри ва тўлиқ ундириш, божхона қонунбузилишларига чек қўйиш каби вазифалардан чекинмаган ҳолда божхона расмиийлаштирувини енгиллаштириш орқали ташқи савдони жадаллаштириш имконини беради.
Айни шу жиҳати билан «Е-ТIR» лойиҳаси божхоначиларнинг ҳам, ташувчиларнинг ҳам ва албатта, ташқи иқтисодий фаолият иштирокчиларининг манфаатларига бирдек ҳимоя қилади.
Электрон ТИР лойиҳаси - халқаро «Е-ТIR» тизими 1975 йил Женевада имзоланган “Юкларни халқаро йўлларда ташиш дафтарчасини қўллаган ҳолда юкларни халқаро ташиш тўғрисидаги Божхона конвенцияси қоидаларига мувофиқ миллий божхона тизимлари ўртасида товар ва транспорт воситалари, контейнерларнинг халқаро транзити учун хавфсиз маълумотлар алмашинувини таъминлашга хизмат қилади.
«Е-ТIR» пилот лойиҳаси дастлабки босқичда Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасида ишга туширилди. Юк автотранспорт воситалари "E-TIR" пилот лойиҳаси асосида ташувни амалга оширишига старт берилди.
Ўзбекистон Республикасида ТИР-карнет китобчалари асосида ташувларни электрон расмийлаштиришни назарда тутувчи "Е-ТIR" лойиҳасининг тақдимоти Тошкент вилояти божхона бошқармасининг  "Яллама” чегара божхона постида давом этди.
Тадбир иштирокчилари дастлаб яқинда тўлиқ қайта реконструкция қилинган "Яллама" чегара божхона пости фаолияти билан яқиндан танишишди. Мазкур постда "Рақамли божхона" тамойилини амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
"E-TIR" пилот лойиҳаси доирасида "Арк-булоқ" ташқи иқтисодий фаолият божхона постидан йўлга чиққан юк автотранспорт воситалари "Яллама" чегара божхона постига етиб келди.
Мазкур ҳолатда қўшни давлатга экспорт қилинаётган маиший техника буюмларининг ТИР-карнет китобчалари асосидаги  ташуви илк бор электрон равишда расмийлаштирилди. Содда қилиб айтганда лойиҳа доирасидаги илк ташув муваффақиятли тарзда амалга оширилди.
Хўш, мазкур тизимнинг яна қандай фойдали жиҳатлари мавжуд?
Биринчидан, электрон ТИР хавфсизликни таъминлаш ва хатарларни бошқариш учун қўшимча имкониятларини тақдим этади ва шу билан бирга фирибгарлик холатларини кескин камайтиради.
Иккинчидан, халқаро ҳамкорликнинг бу шакли барча манфаатдор томонларга маъмуриятчилик сезиларли даражада камайтиришга ва товарларни етказишнинг глобал бошқаруви тизими афзалликларидан максимал даражада фойдаланиш имкониятини беради.
Бир сўз билан айтганда, «Е-ТIR» тизимининг жорий этилиши ташқи савдода ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантириш, мамлакатнинг экспорт ва транзит салоҳиятини ошириш, шунингдек, ишончли ва хавфсиз йўл транспорти коридорларини ривожлантиришга хизмат қилади.

Состоялся запуск первых пилотных перевозок проекта «e-TIR» между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан
2020-11-19 | Технологии
В рамках Государственной программы «Год развития науки, просвещения и цифровой экономики» особое внимание уделяется цифровизации отрасли, повсеместному внедрению передовых и инновационных технологий в таможенных органах страны.
Указ Президента Республики Узбекистан от 5 июня 2020 года №УП-6005 “О реформировании таможенного администрирования и совершенствовании деятельности органов Государственной таможенной службы Республики Узбекистан” служит дорожной картой для радикальной реформы таможенных органов и эффективного использования современных информационных и коммуникационных технологий в таможенной службе, а также формирования «цифровой таможни», являющейся логическим продолжением и развитием «безбумажной и электронной таможни.
В рамках утвержденной настоящим Указом «Дорожной карты» по реализации Концепции по реформированию таможенного администрирования и повышению эффективности деятельности органов государственной таможенной службы Республики Узбекистан в 2020 — 2023 годах ведутся плановые работы по цифровизации таможенных процедур.
Как известно, международные договора и соглашения, направленные на развитие взаимовыгодного сотрудничества, являются основой конструктивного сотрудничества с международными организациями и таможенными службами.
В целях продвижения и защиты экономических интересов Республики Узбекистан, укрепления стабильных позиций страны в области таможенного дела на международной арене, увеличения внешнеторгового оборота и создания благоприятных условий для ведения бизнеса международное сотрудничество таможенных органов осуществляется последовательно и эффективно.
В этой связи, Концепция определяет ряд мер, которые необходимо предпринять для дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества с международными организациями и таможенными службами зарубежных стран.
Одна из них – это пилотный проект е-ТИР направленный на комьютеризацию процедуры международных дорожных перевозок с дальнейшим повышением безопасности и эффективности данной системы.
Для обеспечения реализации этой задачи Государственный таможенный комитет разработал информационную систему «E-TIR» и запустил пилотную модель в тестовом режиме, которая предусматривает электронную регистрацию международных дорожных перевозок на основе книжек TIR-carnet.
В связи с этим на таможенном посту ВЭД «Арк Булак» Управления государственного таможенного комитета по городу Ташкент состоялась предварительная презентация данного проекта.
В мероприятии приняли участие представители Международного союза автомобильного транспорта, Совета сотрудничества тюркоязычных государств, Германского Общества по международному сотрудничеству, Министерства транспорта Республики Узбекистан и ассоциации международных автомобильных перевозчиков Узбекистана.
Вопросы развития транспорта и транзита являются востребованными и на фоне распространения пандемии коронавируса, которая переросла в беспрецидентный глобальный кризис. Следует отметить, что в такой сложный период, упрощение и ускорение процессов перемещения товаров через таможенные границы, максимальное использование соответствующей транспортной инфраструктуры и коммуникаций для перевозки товаров, а также оперативное решение возможных проблем стали важной необходимостью.
В этой связи, таможенным органам и транспортной индустрии необходимо широко использовать информационно-коммуникационные технологии с тем, чтобы повысить эффективность международных дорожных перевозок с применением TIR Carnet.
Цель пилотного проекта «E-TIR» и, в частности, международной системы «E-TIR» состоит в том, чтобы обеспечить безопасный обмен данными между национальными таможенными системами международного транзита товаров, транспортных средств или контейнеров в соответствии с положениями Таможенной конвенции о международной перевозке грузов с применением книжки МДП.
Запуск пилотного проекта «E-TIR» между Республиками Узбекистан и Казахстан является ярким примером успешного взаимодействия и практическим воплощением в жизнь приоритетных задач, поставленных главой нашего государства.
Необходимо отметить, что отсутствие бумажного носителя при перевозке Э-Тир позволит значительно упростить работу, как таможенных органов, так и перевозчиков, способствует сокращению операционных издержек, ускорит и сделает ее более безопасной за счет наличия надежной международной электронной базы данных, работающей в режиме реального времени.
Презентация проекта «E-TIR» продолжилась на приграничном таможенном посту «Яллама» Ташкентского областного таможенного управления, куда прибыли грузовые автомобили выехавшие с таможенного поста ВЭД «Арк-Булак» в рамках данного пилотного проекта.
От внедрения «E-TIR» выиграют все стороны, участвующие в системе международных дорожных перевозок.
Во-первых, «E-TIR» предоставит дополнительные возможности для обеспечения безопасности и управления рисками, снизив таким образом опасность случаев мошенничества.
Во-вторых, более тесное международное сотрудничество позволит всем заинтересованным сторонам значительно снизить административную нагрузку и в максимальной степени воспользоваться преимуществами глобальной системы управления цепочками поставок.
В-третьих, предоставление предварительной информации о грузе и обмен информацией в реальном масштабе времени будут содействовать ускорению таможенных процедур и пересечения границ.
Одним словом, внедрение системы «E-TIR» будет отвечать всем текущим приоритетам республики, связанным с развитием информационно-коммуникационных технологий, повышением экспортного и транзитного потенциала страны, а также развитием надёжных и безопасных автотранспортных коридоров и укреплением автотранспортного сектора.