Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси "Марказий Осиё – иқтисодий ўсиш ва фаровонлик" онлайн форумида иштирок этди»
2020-11-19 | Туризм
17-ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси Марказий Осиё савдо форуми доирасида ўтказилган "Марказий Осиёда минтақавий ҳамкорлик орқали туризмни қайта тиклаш” мавзусидаги ялпи сессиясида иштирок этди.
Тадбирда Марказий Осиё мамлакатлари сайёҳлик маъмуриятлари, сайёҳлик бирлашмалари ва корхоналари раҳбарлари иштирок этишди. Ялпи мажлис коронавирус пандемиясининг Марказий Осиёдаги туризм саноатига салбий оқибатларини бартараф этиш ҳамда минтақада туризм тикланишини жадаллаштиришда мақбул ечимларни топиш, чет элдан келган сайёҳларнинг хавфсизлигини таъминлаш бўйича чора-тадбирларни уйғунлаштириш ва туризм соҳасидаги экспертлар билан фикр алмашиш мақсадида ташкил этилди.
Шу нуқтаи назардан Қўмита раҳбарияти томонидан туризм саноатини қўллаб-қувватлаш ва қайта тиклаш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар, туризм маҳсулотлари ва туристик маршрутларни диверсификация қилиш бўйича инфратузилма лойиҳалари ҳақида батафсил маълумот берилди ва «Uzbekistan. Safe travel GUARANTED» хавфсиз туризмнинг янги тизими тақдим этилди.
Тадбир иштирокчилари туризм соҳасини тиклашда ва инқирозгача бўлган кўрсаткичларга эришишда ҳал қилувчи ролни минтақада бирлаштирилган туристик маршрутларни кенгайтириш, сертификатланган туристик автобус йўналишларини ишга тушириш, чегара пунктларида тезкор йўл тизимини жорий этиш, туристик гуруҳлар тез ва қулай ўтиши учун " Fast-Track " тизимини жорий этиш, виза режимини янада унификациялаш, шунингдек, туризм соҳасидаги халқаро тадбирларда Марказий Осиё учун ягона тақдимот стендини ташкил этиш каби қўшма ташаббусларни амалга ошириш эгаллайди.

Государственный комитет по развитию туризма принял участие в Центрально-азиатском форуме «Центральная Азия – развитие и процветание» в режиме видеоконференцсвязи
2020-11-19 | Туризм
17 ноября 2020 года Государственный комитет Республики Узбекистан по развитию туризма принял участие в панельной сессии «Восстановление туризма в Центральной Азии – как региональное сотрудничество может вдохнуть новую жизнь в туризм?» в рамках Центрально-азиатского торгового форума.
В мероприятии приняли участие руководители туристических администраций, туристических ассоциаций и предприятий стран Центральной Азии. Панельная сессия объединила широкий круг экспертов в сфере туризма для обсуждения негативных последствий пандемии коронавируса на туристическую отрасль Центральной Азии, обмена мнением и поиска оптимальных решений ускоренного восстановления путешествий и туризма в регионе, синхронизации мер по обеспечению безопасного пребывания туристов из-за рубежа.
В данном контексте руководством Комитета была дана подробная информация о предпринимаемых мерах по поддержке и восстановлению индустрии туризма, инфраструктурных проектах по диверсификации туристической продукции и турмаршрутов, представлена новая система безопасного туризма «Uzbekistan. Safe travel GUARANTED».
Участники мероприятия согласились, что ключевую роль в процессе восстановления индустрии туризма и скорейшего достижения показателей докризисного периода занимает усиление работы по реализации совместных инициатив, таких как расширение комбинированных турмаршрутов в регионе, запуска сертифицированных туристических автобусных линий, внедрение системы «Fast-Track» на пограничных пунктах пропуска для быстрого и комфортного прохождения туристическими группами, дальнейшая унификация визового режима, а также организация единого презентационного стенда Центральной Азии на международных мероприятиях в сфере туризма.