Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги Халқаро меҳнат ташкилоти (ХМТ) билан ҳамкорликда ишсизликдан ҳимоя қилиш усуллари билан қамраб олишни кенгайтириш имкониятларини баҳолаш дастурларини жорий эта бошлади
2020-11-16 | Жамият
2020 йил 13 ноябрь куни ишсизликдан химоя қилиш усуллари билан қамраб олишнинг кенгайтириш имкониятларини баҳолашга бағишланган учрашувлар туркуми доирасидаги биринчи тадбир видеоконференция шаклида бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири ўринбосари Э.Мухитдинов фуқароларни ишсизликдан ҳимоя қилиш устувор вазифа эканлигини таъкидлади. Бу вазифа маълум давр мобайнида ишсизлар даромадининг қўлланишини таъминлаган ҳолда бандлик дастурлари кўмагида амалга оширилади. Бу дастурлар ўз навбатида минимал даромад кафолатлари, суғурта ёки ишсизлик ҳолатидаги ёрдам дастурлари билан мувофиқлаштирилади.
Ана шундай механизмлар ишсизлар ва вақтинча банд бўлмаганларни, уларнинг оила аъзоларини кафолатланган даромад билан таъминлаш учун зарур бўлиб, ўз навбатида норасмий меҳнат муносабатлари тарқалишининг олдини олади ҳамда камбағалликни қисқартириш ва иқтисодиётнинг тизимли шаклланишига кўмаклашади.
Э.Мухитдинов яқинда қабул қилинган “Аҳоли бандлиги тўғрисидаги” Ўзбекистон Республикаси Қонунига мувофиқ 2021 йил январидан бошлаб, ишсизлик бўйича нафақа миқдори оширилишига эътибор қаратди. Ишсизлик бўйича нафақалар жараёнини такомиллаштириш мақсадида Бандликка кўмаклашиш марказлари томонидан маслаҳатлашувлар учун халқаро экспертлар жалб этилади.
ХМТнинг Шарқий Европа ва Марказий Осиё мамлакатлари учун Бюросининг ижтимоий ҳимоя бўйича мутахассиси Ясмина Папа айни дамда Ўзбекистондаги мавжуд ўзгаришларга эътибор қаратиш ва аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш узоқ муддатли тизимини ривожлантириш лозимлигига тўхталиб ўтди.
Шундан сўнг ХМТнинг халқаро мутахассиси Джон Картер (Канада) тадбир иштирокчиларини ўзининг “Ижтимоий ҳимоя ва жаҳон миқёсида ижтимоий таъминлаш” мавзусидаги маърузаси билан таништирди.
ХМТнинг миллий эксперти Жанна Фаттахова Ўзбекистонда иш йўқотиш ҳолатида ижтимоий ҳимоя соҳасидаги вазият бўйича маълумот бериб, иш йўқотганларни ҳимоя дастурлари билан қамраб олишни кенгайтириш бўйича тавсиялари билан ўртоқлашди.
Видеоконференция якунида кўриб ўтилган мавзулар юзасидан мулоқотни давом эттириш бўйича келишиб олинди.

Министерство занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан совместно с Международной организацией труда (МОТ) запустило программу оценки возможностей расширения охвата схемами защиты от безработицы
2020-11-16 | Общество
13 ноября 2020 года в формате видеоконференции состоялась первая сессия в рамках серии встреч, посвященных оценке возможности расширения охвата схемами защиты от безработицы.
Первый заместитель министра занятости и трудовых отношений Э.Мухитдинов подчеркнул, что во главе задач стоит защита граждан от безработицы, что обеспечивает безработным поддержку дохода в течении определенного периода времени и осуществляется при помощи программ занятости.  В свою очередь, эти программы дополняются программами гарантий минимального дохода, страхования или помощи в случае безработицы.
Он отметил, что такие механизмы необходимы для обеспечения безработных и частично занятых работников, и их семьи, гарантированным доходом, что, в свою очередь, будет способствовать предотвращению бедности, препятствовать распространению неформальных трудовых отношений и способствовать структурной трансформации экономики.
Также, Э.Мухитдинов заявил, что в соответствии с принятым Законом Республики Узбекистан «О занятости населения», с января 2021 года пособие по безработице будет увеличено. В целях совершенствования процесса выделения пособия по безработице Центрами содействия занятости для консультаций будут привлекаться международные эксперты.
Специалист по социальной защите Бюро МОТ для стран Восточной Европы и Центральной Азии Ясмина Папа подчеркнула, что в данный момент необходимо уделить внимание текущим изменениям в Узбекистане и необходимости развития долгосрочной системы социальной защиты населения.
Затем международный специалист МОТ Джон Картер (Канада), представил свою презентацию на тему: «Социальная защита и социальное обеспечение мирового уровня».
Национальный эксперт МОТ Жанна Фаттахова рассказала о текущей ситуации в сфере социальной защиты в случае потери работы в Узбекистане, выступила с рекомендациями по расширению охвата программами защиты от потери работы.
По итогам видеоконференции, стороны обменялись мнениями о текущем состоянии социальной защиты и социального обеспечения в Узбекистане и договорились продолжить диалог во время второй сессии.