Қашқадарё вилоятини жадал ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича биринчи даражали чора-тадбирлар белгилаб олинди
Жорий йилнинг 14 ноябрь куни видеоконференция шаклида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков раҳбарлигида Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан Қашқадарё вилоятига амалга оширган ташрифи чоғида ҳудудни комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш борасида берилган вазифаларни сифатли ва ўз вақтида бажарилишига қаратилган биринчи даражали чора-тадбирларни муҳокама қилишга бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Йиғилишда экспорт ва инвестицияларни ривожлантириш бўйича Ҳукумат комиссияси аъзолари, вазирликлар, идоралар, маҳаллий ҳокимликлар, тармоқ ва хўжалик бирлашмалари, тижорат банклари, Ўзбекистон Республикасининг чет элдаги дипломатик ваколатхоналари ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарлари иштирок этди.
Тадбирда жорий йилнинг ўтган ўн ойи давомида вилоятда 728,2 млрд сўм миқдорида инвестициялар ўзлаштирилиб, 394 лойиҳа амалга оширилгани ва 1,6 мингга яқин янги иш ўрни яратилгани таъкидланди. Прогнозларга кўра, жорий йил охирига қадар умумий қиймати 1,9 трлн сўмлик 259 инвестиция лойиҳаси амалга оширилиб, 3,1 мингдан ортиқ қўшимча иш ўрни ташкил этиш имкони яратилади.
Вилоятда 2021-2022 йилларда умумий қиймати 28 трлн сўмлик 950 инвестиция лойиҳаси амалга оширилиши, шу жумладан, ҳудудий инвестиция дастури доирасида 2020 йилнинг 1 июлига қадар фойдаланишга топширилиши лозим бўлган 59 йирик саноат инвестиция лойиҳасини амалга ошириш белгиланган.
Қўйилган мақсадларга эришиш учун ушбу объектларнинг ҳар бирига Вазирлар Маҳкамасининг инвестиция мажмуаси таркибига кирувчи вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари ва тижорат банклари раҳбарлари, шунингдек Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигининг раҳбар ва ходимлари бириктирилди. Уларнинг вазифаларига лойиҳаларнинг амалга оширилишини доимий назорат қилиб бориш ва юзага келаётган муаммоларни ҳал этишда уларнинг ташаббускорларига самарали ёрдам кўрсатиш масалалари киради.
Бириктирилган раҳбарларга ҳар бир лойиҳа бўйича тармоқ жадвалларини ишлаб чиқиш ва уларни иложи борича тезроқ амалга оширишни бошлаш топширилди.
Ҳудуднинг иқтисодий салоҳиятидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш мақсадида иқтисодиётнинг аниқ соҳаларида вилоятнинг ҳар бир туман ва шаҳар ихтисослашувини ҳисобга олган ҳолда ҳамда ҳар бир туманда аниқланаётган “ўсиш нуқталари”га асосланиб 15 йирик янги саноат лойиҳалари (10 млн доллардан ортиқ) ва 110 ўрта миқёсли лойиҳаларни (5-10 млн доллар) шакллантириш вазифаси белгиланди. Ушбу лойиҳаларнинг амалга оширилиши 2020 йилнинг 1 сентябрига қадар таъминланади.
Бундан ташқари, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш маркази тегишли вазирлик ва идоралар билан биргаликда вилоят туман ва шаҳарларининг инвестиция ва саноат имкониятларини чуқур таҳлил қилиш асосида янги истиқболли инвестициявий таклифларни ишлаб чиқади. Ундан кейин маҳаллий ҳокимият органлари томонидан Давлат активларини бошқариш агентлиги билан биргаликда лойиҳалар ташаббускорларини, аниқ бўш объектлар ва ер участкаларига бириктирилган ҳолда уларнинг жойлашувини, молиялаштириш манбаларини ва амалга ошириш муддатларини белгилаш бўйича ишлар олиб борилади.
Шунингдек, масъул раҳбарларга саноат ва қишлоқ хўжалиги, инвестициялар, экспорт, уй-жой ва инфратузилмавий қурилиш, ижтимоий ривожланиш ва аҳоли бандлигини таъминлаш соҳаларини қамраб олган 8та асосий йўналиш кесимида Қарши шаҳрини ижтимоий-иқтисодий ривожланишининг ҳозирги ҳолатини ўрганиш, мавжуд муаммолар таҳлилини амалга ошириш ва уларни ҳал этиш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Вилоятнинг ҳар бир туман ва шаҳрида кичик саноат зоналарини яратиш ва уларни зарур муҳандислик коммуникацияларга улаш, ер участкалари, бўш бино ва иншоотларни ажратиш, кимё саноати ва машинасозлик соҳаларида юқори технологияли саноат ишлаб чиқариш объектларини барпо этиш ҳамда юқори қўшилган қийматга эга тўқимачилик ишлаб чиқариш корхоналари фаолиятини ташкил этиш бўйича ташаббуслар Қашқадарё вилоятида келгусида олиб бориладиган фаолиятнинг устувор йўналишлари сифатида белгиланди.
Йиғилиш якунлари бўйича ҳар бир вазифа учун масъул раҳбарлар, ижро этиш муддатлари, идоралараро ҳамкорлик қилиш тартиби ва амалга оширишнинг мониторингини олиб бориш механизмлари белгиланди.

Определены первоочередные меры по ускоренному социально-экономическому развитию Кашкадарьинской области
14 ноября текущего года в формате видеоконференции под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова было проведено совещание, посвященное обсуждению первоочередных мер, направленных на качественное и своевременное выполнение задач по комплексному социально-экономическому развитию Кашкадарьинской области, поставленных Президентом Республики Узбекистан в ходе визита в регион.
В совещании приняли участие члены Правительственной комиссии по вопросам развития экспорта и инвестиций, руководители министерств, ведомств, органов местной власти, отраслевых и хозяйственных объединений, коммерческих банков, дипломатических представительств Республики Узбекистан за рубежом.
Отмечено, что за десять месяцев текущего года в области были освоены инвестиции в объеме 728,2 млрд сумов, реализовано 394 проекта и создано порядка 1,6 тысячи новых рабочих мест. Согласно прогнозным данным, до конца текущего года будет реализовано 259 инвестиционных проектов на сумму 1,9 трлн сумов, что позволит создать более 3,1 тысячи дополнительных рабочих мест.
В 2021-2022 годах в регионе запланирована реализация 950 инвестиционных проектов на сумму 28 трлн сумов, в том числе в рамках региональной инвестиционной программы намечено реализовать 59 крупных промышленных инвестиционных проектов, ввод в эксплуатацию которых должен быть обеспечен к 1 июля 2020 года.
В этих целях за каждым из данных объектов были закреплены руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков, входящих в инвестиционный комплекс Кабинета Министров, а также руководители и сотрудники Министерства инвестиций и внешней торговли, задачами которых будут являться постоянный мониторинг хода реализации проектов и оказание действенной поддержки их инициаторам в решении возникающих вопросов.
Закрепленным руководителям было поручено разработать сетевые графики по каждому проекту и в ускоренном порядке приступить к их реализации.
В целях повышения эффективности использования экономического потенциала региона была поставлена задача сформировать, с учетом специализации каждого района и города области, пакет из 15 новых крупных промышленных проектов (более 10 млн долларов) и 110 ­проектов среднего масштаба (5-10 млн долларов) в конкретных областях экономики и на основе выявляемых «точек роста» каждого района. Реализация данных проектов будет обеспечена до 1 сентября 2020 года.
Кроме того, Центром разработки инвестиционных проектов при Министерстве инвестиций и внешней торговли совместно с соответствующими министерствами и ведомствами на базе глубокого анализа инвестиционных и промышленных возможностей районов и городов области будут разработаны новые перспективные инвестиционные предложения, после чего совместно с органами местной власти и Агентством по управлению государственными активами будет проведена работа по определению инициаторов проектов, их расположения с привязкой к конкретным пустующим объектам и земельным участкам, источников финансирования и сроков реализации.
Ответственным руководителям были также даны поручения по изучению текущего состояния социально-экономического развития г.Карши в разрезе 8 ключевых направлений, охватывающих сферы промышленности, сельского хозяйства, инвестиций, экспорта, жилищного и инфраструктурного строительства, социального развития и обеспечения занятости населения, анализу имеющихся проблем и выработке предложений по их решению.
В качестве приоритетных направлений дальнейшей работы в Кашкадарьинской области были обозначены инициативы по созданию в каждом районе и городе области малых промышленных зон и обеспечению их подключения к необходимым инженерным коммуникациям, выделению земельных участков, пустующих зданий и сооружений, созданию технологичных промышленных производств в сфере химической промышленности и машиностроения, а также по организации деятельности текстильных производств с высокой добавленной стоимостью.
По итогам совещания по каждой поставленной задаче были определены ответственные руководители, сроки исполнения, формат межведомственного взаимодействия и механизмы мониторинга реализации.