“Конигил” фуқаролар йиғинига “туризм қишлоғи” мақоми берилди
«Конигил» қишлоғи – сайёҳлар дам олиши, халқ амалий санъатидан завқ олиши, миллий урф-одатлар, анъаналар ва таомлар билан танишиши учун барча шароитлар яратилган ажойиб туристик маскан. Ушбу нодир сайёҳлик объекти Самарқанд вилоятининг Самарқанд туманида жойлашган.
Жорий йилнинг 16 октябрь куни туристик объектнинг тантанали очилиш маросими доирасида “Конигил” фуқаролар йиғинига “туризм қишлоғи” мақомини тасдиқловчи сертификат топширилди. Сертификатни Ўзбекистон Республикаси Бош вазир ўринбосари, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси Азиз Абдуҳакимов Самарқандга ташрифи доирасида  фуқаролар йиғини раисига топширди.
Шунингдек туризм қишлоғи очилиши маросимида Самарқанд вилояти ҳокими Эркинжон Турдимов, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитасининг департамент ва бошқарма бошлиқлари ҳамда бошқа масъул шахслар иштирок этишган. Ўзбекистон Президентининг 2019 йил 13 августдаги Ўзбекистон «Республикасида туризм соҳасини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармонига кўра, 2019 йил 1 ноябрдан бошлаб Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси энг юқори туризм салоҳиятига эга бўлган фуқаролар йиғинлари (шаҳарча, қишлоқ, овуллар ҳамда шаҳар, шаҳарча, қишлоқ ва овулларнинг маҳаллалари) рўйхатини шакллантиради.
Мазкур фуқаролар йиғинлари ҳудудларида 20 тадан кам бўлмаган оилавий меҳмон уйлари ташкил этилганда ва сайёҳлар учун камида беш хил хизмат тури (яшаш ва/ёки овқатланиш бўйича хизматлардан ташқари) кўрсатилган тақдирда, уларга “Туризм маҳалласи”, “Туризм қишлоғи” ёки “Туризм овули” мақомини беради. Қишлоқ аҳолиси ҳунармандчилик, қишлоқ хўжалиги, чорвачилик ва, албатта,  ўз меҳмондўстлиги билан машҳурдир. Мажмуа ҳудудида меҳмонларни қабул қилиш ва уларга хизмат кўрсатиш учун барча зарур шароитлар яратилган. Оилавий меҳмон уйлари, дам олиш зоналари, пиёда йўлаклари, умумий овқатланиш шохобчалари ва бошқалар шулар жумласидандир. Бу ерда сайёҳлар дам олиши, гўзал табиатдан баҳра олиши, Сиёб анҳори бўйлаб сайр қилиши ва миллий таомлардан татиб кўриши мумкин. Дунёга машҳур Самарқанд қоғозини ишлаб чиқаришдан ташқари, машҳур “Конигилмерос” ҳунармандчилик марказида кулоллар, дурадгорлар, қадимги анъаналар асосида ўсимлик ёғини ишлаб чиқариш ишлари йўлга қўйилган.
Шуниси эътиборлики, “Конигил”га ташриф буюрган ҳар бир меҳмонда шу жойнинг ўзида ишлаб чиқарилган ёғда тайёрланган ошни татиб кўриш имконияти бор. Қишлоқ ҳудудида меҳмонлар учун Самарқанд нонларини тайёрлаш бўйича маҳорат дарслари ўтказиладиган нонвойхона фаолият юритади. Бундан ташқари, бу ерда маҳаллий анъаналарни акс эттирадиган анимация марказлари фаолият юритади. Юқоридан туриб гўзал табиат манзарасидан баҳра олишни хуш кўрувчилар учун махсус павильон мавжуд.

Сходу граждан «Конигиль» присвоен статус туристической деревни
Туристическая деревня «Конигиль» — это удивительное место, где созданы все условия для того, чтобы туристы могли отдохнуть, полюбоваться народными промыслами, познакомиться с традициями и национальной кухней. Уникальный туристский объект расположен в Самаркандском районе Самаркандской области.
16 октября текущего года, в рамках торжественного открытия туробъекта, органу самоуправления граждан «Конигиль» был вручен сертификат, удостоверяющий его статус «туристической деревни». Сертификат председателю схода граждан вручил Заместитель Премьер — министра Республики Узбекистан, председатель Государственного комитета по развитию туризма Азиз Абдухакимов. Также на церемонии вручения сертификата присутствовали хоким Самаркандской области Эркинжон Турдимов, представители Госкомтуризма и другие ответственные лица.
Напомним, что согласно Указу Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему развитию сферы туризма в Республике Узбекистан» №5781 от 13.08.2019 г. с 1 ноября 2019 года Государственный комитет Республики Узбекистан по развитию туризма формирует перечень сходов граждан (поселков, кишлаков, аулов, а также махаллей городов, поселков, кишлаков и аулов), обладающих наибольшим туристским потенциалом. При создании на территории таких сходов граждан не менее 20 семейных гостевых домов и оказании не менее пяти видов услуг для туристов (за исключением услуг по проживанию и/или питанию) присваивает им статус «Туристская махалля», «Туристский кишлак» или «Туристский аул».
Сельские жители славятся ремесленничеством, сельским хозяйством, животноводством и, конечно, своим гостеприимством. На территории комплекса созданы все необходимые условия для приема и обслуживания гостей. Гостевые дома, зоны отдыха, пешие дорожки, точки общественного питания. Здесь путешественники могут отдохнуть, насладиться природой, прогуляться вдоль канала Сиаб и попробовать блюда национальной кухни.
Помимо производства самаркандской бумаги, в знаменитом ремесленном центре «Конигил мерос» налажена работа гончаров, плотников, производство растительного масла на основе древних традиций. Стоит отметить, что у каждого посетителя «Конигиль» есть возможность попробовать плов, приготовленный на масле, произведенным в данном месте. На территории комплекса действует пекарня, где для гостей проводятся мастер — классы по приготовлению самаркандского хлеба.
Также здесь осуществляют свою деятельность анимационные центры, отражающие местные традиции. А для любителей наслаждаться пейзажем с высоты действует специальный павильон.