Тадбиркорлик Қашқадарёни ривожлантиришнинг асосий йўналиши этиб белгиланди
Қарши шаҳрида ўтган йиғилишда Қашқадарё вилоятини комплекс ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
– Қашқадарёда барча соҳаларда вазият тубдан ўзгариши шарт. Бунинг учун вилоятда ҳамма имконият бор. Ҳамма уйғониши керак, – деди Президент.
Ҳокимларнинг таклифлари ва вилоятдаги муаммоларнинг таҳлилидан келиб чиқиб, тадбиркорлик асосий йўналиш этиб белгиланди. 2021 йил Қашқадарё вилоятида тадбиркорликни ривожлантириш йили деб эълон қилинди. Бу борада манзилли ишлаш учун туман ва шаҳарларга вазирлар, тармоқ ва банклар раҳбарлари бириктирилди.
Давлатимиз раҳбари бугунги бозор талаби ва «ўсиш нуқталари»дан келиб чиқиб, туманларни муайян иқтисодиёт йўналишларига ихтисослаштириш зарурлигини таъкидлади.
Хусусан, Яккабоғ, Қамаши, Чироқчи, Шаҳрисабз ва Китоб туманлари боғдорчилик ва узумчиликка ихтисослаштирилади. Ғузор ва Муборак туманларида нефть-газ-кимё, Чироқчи ва Деҳқонобод туманларида қурилиш материаллари бўйича кўплаб корхоналар ташкил этиш мумкин.
Касби, Нишон, Миришкор ва Косон туманларини чорвачиликка ихтисослаштириб, йирик комплекслар ва кичик бўрдоқичилик фермалари ташкил этиш, озуқа базаси учун ер ажратиш вазифаси қўйилди.
Молия вазирлигига чорвачилик учун ўзлаштириладиган ер, боқилган ҳар бир бош қорамол учун субсидия бериш механизмини йўлга қўйиш топширилди.
Вилоятда 2021-2022 йилларда амалга ошириладиган, умумий қиймати 28 триллион сўм бўлган 950 та лойиҳа ишлаб чиқилган. Бу лойиҳалар натижасида 15 мингта янги иш ўрни яратилиши режалаштирилган.
Камбағалликни қисқартириш, ёрдамга муҳтож ва ишсиз аҳолига даромад манбаи яратиш чоралари кўриб чиқилди.
Мутасаддиларга келгуси йилда 50 минг гектар майдонда сув тежовчи технологиялар жорий қилиш бўйича топшириқ берилди.
Президентимиз аҳолини уй-жой билан таъминлаш, йўллар, ичимлик суви тармоқлари қуриш масалаларига алоҳида эътибор қаратди. Вилоятда марказлашган ичимлик суви билан таъминланиш даражасини 79 фоизга, хусусан, бу борада вазият оғир бўлган Ғузор туманида 50 фоизга етказиш вазифаси қўйилди.
Ёшлар ва аёллар манфаатларини таъминлаш масаласи чуқур таҳлил қилинди.
– Вилоятда ёшлар билан ишлаш бўйича янги тизим жорий этилади. Ҳокимлар ҳар ҳафтада бир кунни ёшлар билан ишлаш куни деб эълон қилиб, уларнинг муаммолари билан шуғулланади, – деди давлатимиз раҳбари.
Ижтимоий ҳимояга муҳтож бўлган 2 минг 815 нафар аёлнинг турмуш шароитини яхшилаш, ишсиз хотин-қизларни «Устоз-шогирд» анъаналари асосида ҳунармандчиликка жалб этиш чоралари белгиланди.
– Биз танлаган йўл – машаққат йўли. Қашқадарё бўйича улкан режаларимиз бор, жуда катта маблағ бериляпти. Энди энг асосий вазифа ва талаб – шу маблағни тўғри йўналтириб, одамлар манфаати учун ишлатиш, яхши шароит яратиш, – деди давлатимиз раҳбари.

Предпринимательство обозначено как главное направление развития Кашкадарьи
- Ситуация в Кашкадарье должна коренным образом измениться во всех сферах. Для этого у области есть все возможности. Все должны проснуться, - сказал Президент.
Основываясь на предложениях хокимов и анализе проблем в области, предпринимательство определено как главное направление работы. 2021 год объявлен годом развития предпринимательства в Кашкадарьинской области. Для адресной работы за районами и городами закреплены министры, руководители отраслей и банков.
Глава государства отметил необходимость специализации районов в конкретных направлениях экономики с учетом конъюнктуры рынка и «точек роста».
В частности, Яккабагский, Камашинский, Чиракчинский, Шахрисабзский и Китабский районы будут специализированы на садоводстве и виноградарстве. В Гузарском и Мубарекском районах может быть создано множество предприятий нефтехимического направления, в Чиракчинском и Дехканабадском районах – по выпуску строительных материалов.
Касбинский, Нишанский, Миришкорский и Касанский районы будут специализироваться на животноводстве. Поставлена задача создать крупные комплексы и малые животноводческие фермы, выделить земли под кормовую базу.
Министерству финансов поручено создать механизм предоставления субсидий на освоение земель под животноводство и выращивание крупного рогатого скота.
Разработано 950 проектов на сумму 28 триллионов сумов для реализации в области в 2021-2022 годах. В результате планируется создать 15 тысяч рабочих мест.
Рассмотрены меры по сокращению бедности и созданию источника дохода для нуждающихся в помощи и безработных.
Ответственным лицам поручено внедрить в следующем году водосберегающие технологии на 50 тысячах гектарах земель.
Особое внимание Президент уделил вопросам обеспечения населения жильем, строительства дорог и сетей питьевого водоснабжения. Поставлена   задача довести уровень централизованного питьевого водоснабжения в регионе до 79 процентов, в том числе в Гузарском районе, где ситуация крайне тяжелая, - до 50 процентов.
Глубоко проанализирован вопрос обеспечения интересов молодежи и женщин.
- В области будет внедрена новая система работы с молодежью. Один день в неделе хокимы объявят днем работы с молодежью и будут заниматься ее проблемами, - сказал глава государства.
Определены меры по улучшению условий жизни 2 815 женщин, нуждающихся в социальной защите, привлечению безработных женщин к ремесленничеству на основе традиций «мастер-ученик».
– Избранный нами путь – это путь тернистый. У нас есть большие планы по Кашкадарье, выделяются весьма крупные средства. Теперь главная задача и требование – правильно направить эти ресурсы, создать людям достойные условия, – подчеркнул глава государства.