Cochrane кутубхонасига бағишланган вебинар ўтказилди
Ҳозирги Covid-19 пандемияси билан боғлиқ вазият, тиббиёт ходимлари учун сўнгги клиник тадқиқотлар, даволаш учун тавсиялар ва янги илмий ишланмалар билан таъминлаш учун далилларга асосланган тиббиёт базаларига кириш қанчалик муҳимлигини кўрсатади.
Инновацион ривожланиш вазирлиги ташаббуси билан, 12 ноябрь куни Wiley (John Wiley & Sons) компанияси вакиллари иштирокида Cochrane кутубхонасига бағишланган вебинар ўтказилди. Вебинарда тиббий олий таълим муассасалари ва илмий тадқиқот институтлари ёш олимлари ва тадқиқотчилари иштирок этдилар.
Wiley (John Wiley & Sons) компаниясининг минтақавий вакили Сергей Парамонов соғлиқни сақлаш соҳасида далилларга асосланган илмий ишлар аҳамияти ҳақида гапирди.
– Cochrane кутубхонаси соғлиқни сақлаш тизими учун дунёда ягона бўлган маълумотлар базасидир, – деди С. Парамонов. – Ушбу платформа клиник маълумотларни топиш ва қисқа вақтда сўнгги тадқиқотлар натижалари асосида қарорлар қабул қилишга ёрдам беради.
Таъкидлаш жоизки, “Wiley” компанияси ҳамда Инновацион ривожланиш вазирлиги ўртасида эришилган келишув доирасида 2020 йилнинг 15 сентябридан мамлакатимиздаги Олий таълим муассасалари ва илмий-тадқиқот институтларига “Wiley Online Library” электрон ресурсларидан бепул фойдаланиш имконияти яратилди. Илмий-техник ахборот маркази мазкур лойиҳага техник кўмак кўрсатади ва вебинарларни ташкил эташга ёрдамлашади.

Состоялся вебинар, посвященный Кокрейновской библиотеке
Текущий глобальный кризис COVID-19 показывает, насколько важно иметь доступ к базам данных по доказательной медицине, чтобы предоставлять медицинским работникам и специалистам в области здравоохранения новейшие данные по клиническим исследованиям и обновленную информацию о лечении COVID-19, рекомендациях и новых научных разработках.
12 ноября 2020 года Центром научно-технической информации при Министерстве инновационного развития РУз был организован вебинар с представителями компании Wiley (John Wiley & Sons) посвященный Кокрейновской библиотеке. В вебинаре участвовали молодые ученные и исследователи медицинских высших учебных заведений и научно-исследовательских институтов.
Старший региональный представитель компании Wiley (John Wiley & Sons) Сергей Викторович Парамонов рассказал о роли независимых доказательств в принятии решений в области здравоохранения. Также о типах контента в базе данных Кокрейновской библиотеки (систематические обзоры, клинические исследования, клинические ответы), которые доступны библиотекарям, практикующим врачам и специалистам в области здравоохранения для принятия решений на основе результатов последних исследований.
Напомним, в рамках достигнутых договоренностей Министерства инновационного развития с издательской компанией "Wiley", высшим учебным заведениям и научно-исследовательским учреждениям нашей страны с 15 сентября 2020 г. предоставлен тестовый доступ к электронными ресурсами Wiley Online Library.
Центр научно-технической информации при этом оказывает техническое сопровождение данного проекта и является организатором разъяснительных вебинаров.