Таллинда рақамли технологиялар соҳасидаги Ўзбекистон-Эстония ҳамкорлиги масалалари муҳокама қилинди
Ўзбекистоннинг Эстониядаги элчиси, қароргоҳи Ригада Қадамбай Султонов Электрон ҳукумат академиясининг ижрочи директори Арво Отто билан учрашди, деб хабар берди «Дунё» АА мухбири.
ЭҲА нодавлат ташкилот сифатида электрон ҳукумат, электрон демократия ва миллий кибер хавфсизлик соҳасида энг яхши Эстония тажрибаларини тарғиб қилишга ихтисослашган.
Суҳбат давомида томонлар Ўзбекистон-Эстония ҳамкорлиги ва рақамли технологияларни кенг жорий этиш бўйича амалий тажриба алмашиш истиқболларини муҳокама қилдилар.
Арво Отто Эстониянинг илғор ютуқларига тўхталиб, мамлакатдаги 100 фоиз мактаблар ва маҳаллий ҳокимият органлари компьютерларга эга эканлигини, банк операцияларининг 99 фоизи электрон шаклда амалга оширилишини айтиб ўтди. Шунингдек, мамлакатдаги тиббий рецептларнинг 98 фоизи онлайн тарзда берилади, аҳолининг 98 фоизи шахсий гувоҳномаларига эга.  Барча солиқ декларацияларининг 95 фоизини электрон шаклда тақдим этилади. Эстонияда аҳолининг 88 фоизи мунтазам равишда интернетдан фойдаланади.  67 фоиз аҳоли интернет орқали рўйхатга олишда иштирок этди. 2019 йилда бўлиб ўтган сўнгги парламент сайловларида 43,8 фоиз сайловчилар онлайн тарзда ўз овозларини бердилар.
Арво Отто Ўзбекистон билан яқин ўзаро манфаатли ҳамкорликка тайёрлигини билдирди. У пандемия сабабли ЭҲА шу йил март ойига режалаштирилган Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги делегациясининг ташрифини кейинга қолдиришга мажбур бўлганидан афсус билан қайд этди.
Ўз навбатида, Эстония томонига «Рақамли Ўзбекистон – 2030» стратегиясида кўзда тутилган вазифалар тўғрисида батафсил маълумот берилди. Хусусан, Қашқадарё вилоятида адлия ва таълим тизимида давлат хизматларини рақамлаштириш бўйича Эстония тажрибасини жалб қилишга қизиқиш билдирилди.
ЭҲА раҳбари Эстония томони Ўзбекистон билан ҳамкорликда катта қизиқиш билан қараётгани тасдиқлаб, рақамли трансформация масалалари учун масъул бўлган Ўзбекистоннинг ихтисослашган тузилмалари билан видеоконференциялар ташкил этиш таклифини қўллаб-қувватлади.

В Таллине обсуждены вопросы узбекско-эстонского сотрудничества в сфере цифровых технологий
Посол Узбекистана в Эстонии с резиденцией в г.Риге Кадамбай Султанов провел встречу с исполнительным директором Академии электронного правительства (eGA) Арво Оттом, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
eGA, будучи негосударственной структурой, специализируется на продвижении передового эстонского опыта в области электронного управления, электронной демократии и национальной кибербезопасности.
В ходе беседы обсуждены перспективы узбекско-эстонского сотрудничества и обмена практическим опытом по широкому внедрению цифровых технологий.
Касаясь передовых достижений Эстонии, Арво Отт подчеркнул, что 100% школ и местных властей в стране имеют компьютеры, 99% банковских операций осуществляется в электронном виде, 98% медицинских рецептов выписываются онлайн, 98% населения имеют ID-карты, 95% всех налоговых деклараций в Эстонии подаются электронным путем, 88% населения регулярно пользуются интернетом, 67% населения участвовало в переписи через интернет, 43.8% голосов во время последних парламентских выборов 2019 года были поданы онлайн.
Арво Отт выразил готовность тесному взаимовыгодному сотрудничеству с Узбекистаном. Он с сожалением сообщил, что из-за пандемии eGA была вынуждена отложить запланированный на март текущего года визит делегации Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан.
В свою очередь, эстонской стороне представлена развёрнутая информация о задачах, предусмотренных в Стратегии «Цифровой Узбекистан – 2030». В частности, выражена заинтересованность в привлечении эстонского опыта цифровизации государственных услуг в системе юстиции и образования в Кашкадарьинской области.
Руководитель eGA заверил, что эстонская сторона сохраняет большой интерес к сотрудничеству с Узбекистаном и поддержал предложение организовать видеоконференцсвязь с профильными структурами Узбекистана, ответственными за вопросы цифровой трансформации.